Byla jsem na koncertě Stabat Mater Antonína Dvořáka v Obecním domě v podání orchestru FOK. Událost slavnostní, sváteční, hodna adekvátního oblečení. Opravdu jsem si myslela, že tam jiné lidi než „kulturní“ a kultivované nepotkám?

Předpokládala jsem, že na podobný koncert půjdou lidé, kteří mají o takovou hudbu zájem, mají úctu ke skladateli, k interpretům, k místu konání, ale i k publiku, a dají to najevo i svým oblečením. Myslela jsem si bláhově, že takoví lidé budou vědět, že orchestr a sólisté vystoupí ve fracích a velké večerní a stejně slavnostně bude oblečen i sbor. Z toho by se dalo logicky usoudit, že ve společenském oděvu přijdou i diváci.

Koncert v Obecním domě

Hluboce jsem se zmýlila, křupani jsou všude a je na ně tristní pohled. Když někdo přijde pozdě, cpe se do vaší řady a ještě na vás vystrkuje zadek, dobře, ale že přijde ve vytahaném svetru, bundě, nebo dokonce v mikině, mě fakt mrzí. Dává tím najevo pohrdání a neomlouvá ho ani to, že je to cizinec a nemůže s sebou tahat oblek. Existují přece varianty, jak se pro takový případ obléknout a neječet do světa, že to mám na háku.

koncert

Nevím, jak by se zrovna tito lidé tvářili na orchestr, který by si před diváky sedl v manšestrákách a kostkovaných košilích.

koncert

Mějte si mě třeba za fouňu, ale jsem toho názoru, že tohle už je moc. Chudák Guth-Jarkovský.

Reklama