...aneb jak se správně obléknout?

Hned na úvod mě napadá staré známé rčení: Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Při jízdě na kole pro nás, něžné pohlaví, platí tato stará pravda dvojnásob. Nechceme-li si z vyjížďky s kamarády odvézt nachlazení, nemoc nebo jen nepříjemnou vzpomínku na to, jaká nám byla zima, měly bychom potřebnou pozornost věnovat nejen přípravě kola, ale i oblečení.

 

Odkud začít 
 

Dříve než se začnete oblékat na vyjížďku, měly byste mít jasno, co vás čeká. Jiné oblečení zvolí bikerka-turistka, která vyráží na celodenní výlet se zastávkami v hospůdkách, a jinak se oblékne bikerka-závodnice, která se chystá na několikahodinový trénink. Je třeba nepodcenit situaci a nepodlehnout balamucení partnera. Z „pohodové vyjížďky” se nakonec vyklube celodenní švih s ranními teplotami okolo nuly. Je tedy třeba rozvážit, co vás čeká. Čím delší váš pobyt na kole bude, tím větší rezervu byste v oblečení měly mít. To umožňuje princip několika samostatných vrstev, které se dají snadno sundat a zase obléci podle toho, zda pociťujete teplo nebo zimu. A to nejen při zastávce na čaj, ale třeba i při dlouhém stoupání do kopce, sjezdu nebo čekaní na pomalejší členy. Když používáte funkční oblečení, máte odvod přebytečného tepla a vlhkosti zajištěn, i tady ale pomůže, když můžete nějakou vrstvu dle potřeby odložit.

 

 

Vrstvíme, vrstvíme

 

První vrstva: slouží k odvodu vlhkosti od pokožky. Používá se notoricky známé funkční prádlo, na našem trhu je například k dostání Moira, Sensor, Craft nebo Swix. První vrstva vám musí perfektně sedět, nesmí nikde škrtit, škrábat. Nekupujte proto unisex oblečení, dobře sedět nemusí nakonec nikomu. Zmínění výrobci nabízejí i dámské funkční prádlo, které se liší především střihem. Ploché švy jsou samozřejmostí.

Druhá vrstva – termoizolační: navazuje na první vrstvu tak, že odvádí přebytečnou vlhkost dále od těla, přitom je teplejší a silnější než samotné prádlo. Vhodnou druhou vrstvou je materiál vyrobený z polyesterových vláken, například flísu.

Termoizolační funkce této vrstvy je dána gramáží materiálu, čím silnější, tím teplejší.

 

2/3 vrstva – na trhu se objevila také nová kategorie sportovního oblečení, která v sobě kombinuje vlastnosti termoizolační vrstvy a vrstvy ochranné. Maximálně mechanicky odolná, odolná vůči větru, částečně nepromokavá a výborně prodyšná. Díky kombinaci vlastností různých vrstev vzniká oblečení, které je maximálně přizpůsobivé, dostatečně odolné, a tím pádem velice vhodné pro různé počasí.

Třetí vrstva –
svrchní ochranná: Pro zabezpečení našeho pohodlí hraje klíčovou roli. Chrání tělo před povětrnostními vlivy, nepřízní počasí, proti oděrům. Přitom ale musí být prodyšná, aby se člověk při pohybu nezapařil a přebytečná vlhkost se mohla definitivně odpařit ven. Musí být nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí, a zároveň prodyšná, aby zamezila akumulaci vlhkosti zevnitř v izolačních vrstvách. Existuje velké množství modelů a materiálů používaných pro svrchní oblečení. Vybírat je třeba podle plánované intenzity pohybu a celkového využití.

V čem jezdíte na kole vy, milé ženy-in?
Kupujete oblečení ve specializovaných prodejnách, nebo kombinujete co dům dal?
Napište nám o tom.