Bílé rajtky, červené sáčko a černý klobouk - tak vypadá pravý anglický gentleman na parfosním honu. Dáma má na sobě patřičně opentlené šaty a sedí v dámském sedle. Takový obrázek si dovedeme představit ještě tak v devatenáctém století. Ale dnes? Co si máme dnes obléct do sedla?

Nemusíme vypadat jako hastroši
I když jdeme „na koně“, nemusíme vypadat jako hastroši. Zastánci pohodlí sice zdůrazňují, že jdou jezdit, a ne na módní přehlídku, ale lze se obléct i pohodlně a hezky zároveň. Konec konců, kdo by nechtěl pěkně vypadat, že? Hlavní je samozřejmě uvědomit si, kam, na jakém koni a s jakou výstrojí pojedeme. K westernovému sedlu se bílé rajtky moc nehodí.

Ať žije Anglie!
Pro parkurové a drezurní ježdění, tedy pro takzvanou „anglii“, je stále, alespoň pokud chcete na závody, určen předpisový oděv - světlé (bílé nebo krémové) rajtky a tmavé sáčko. K tomu si u drezury stále ještě můžete nasadit cylindr, u parkuru je pak nezbytností tříbodová helma, i když s „kšiltem“ - pánové by totiž stále měli smekat. Čas oblíbených „blembáků“, které při pádu dokázaly jezdci místo ochrany zlomit vaz, už dávno skončil. Předpisy se však liší - jak podle země, tak podle důležitosti závodu, a čím dál tím více dostává přednost bezpečnost před vzhledem.

Divoký Západ a Austrálie
Také na westernové ježdění byste se měla vydat stylově oblečena, i když v tomto případě máte výběr pestřejší. Vzorem je obvykle Divoký Západ, ale také Austrálie. Pevné kalhoty, nejčastěji džíny, a takzvané chapsy - tedy kožené návleky, chránící nohy a často ozdobené třásněmi - jsou především záležitostí praktickou. Nespornou výhodou je to, že vám v nich tak neprochladnou kolena, pokud jezdíte třeba v dešti. K westernu samozřejmě patří kostkované nebo džínové košile, šátky a klobouky - na helmy si „westerňáci“ moc nepotrpí. Nejen módním doplňkem je kožená vesta nebo bunda s třásněmi nebo dlouhý kabát určený pro jízdu na koni - nejlépe takzvaný australák - a kožené rukavice.

Jen tak ven
V poslední době se ovšem čím dál tím víc prosazuje rekreační ježdění a s ním i praktická outdoorová móda. Rajtky v nejrůznějších barvách mají především zpevněnou zadní část, vnitřek stehen a kolena. Vysoké boty s hladkou podrážkou a pevným kotníkem jsou pohodlné i bezpečné, případně je mohou nahradit boty nižší a krátké chapsy po kolena upínané na lýtko, pod teplou vestičku nebo bundu patří vesta bezpečnostní, chránící páteř, a na hlavu helma.

Čím dál tím častěji se vzhledem k ježdění na koni mluví o bezpečnostních přepisech a o povinném vybavení - zatím je však, jsme-li zletilí - náš oděv naštěstí na nás. Je pravdou, že helma je užitečným prvkem, ale k westernu prostě nepatří, a různé reflexní doplňky, vhodné když musíte jet nějakou část cesty po silnici, se také k „přírodnímu“ vzhledu nehodí. Míra bezpečnosti pak závisí nejen na oblečení... Ostatně i na ulici nám může na hlavu spadnout cihla, a přesto helmy běžně nenosíme.
Soutěž: 2- Vzpínající se kůň

Jezdíte na koni? V čem? Je Vám jedno, jak na koni vypadáte? Nosíte helmu? A co bezpečnostní vestu? Jste zastáncem povinného bezpečnostního vybavení do sedla? Jakého? Pro děti nebo i pro dospělé? Myslíte si, že se v sedle může kouřit? Telefonovat z mobilu? Pít alkohol před jízdou?