Letos jsme společně s přítelem a mojí sestrou a jejím přítelem byli na dovolené v Bulharsku.

 

Na dovolenou jsme se moc těšili. Letěli jsme 17. září a mysleli jsme si, jak si odpočineme na pláži a budeme se vyhřívat na sluníčku.

 

Všichni jsme měli letět poprvé v životě. Trošku jsme se báli, vzhledem k leteckým neštěstím, ale byli jsme i trochu „natěšení“. Nakonec nás let překvapil. Netrval ani dvě hodiny a moc jsme si to užili. I když teď mě napadá otázka. Neseděla jsem přímo u okýnka, ale když jsem se chtěla z něho podívat, musela jsem se předklonit a natočit hlavu a v ten moment se mi začala hlava motat. Takže jsem nakonec nic neviděla. Taky se Vám to některým stává? Ale jinak jsem snášela let dobře, dokonce jsem si i mohla číst.

 

Bulharsko nás překvapilo. Celý týden bylo zataženo, foukalo a byla nám zima. Museli jsme si na místě koupit mikiny, protože na takovou zimu jsme nebyli připraveni. Sice jsme se vykoupali v moři, ale na lenošení na pláži a opalování to nebylo. A tak jsme hodně cestovali místními dopravními prostředky a hodně chodili a objevovali ten „bulharský“ svět.

 

A musím říct, že jsme byli hodně překvapení. Bulharsko je velice chudá země a řekla bych, že plná protikladů. V jednom městě najdete luxusní hotely, vily, soukromé domy, ale také takové ty stavební buňky, kde v jedné buňce o velikosti 4×5 m spí, jí a vaří jedna 5členná rodina. Myjí se před buňkou studenou vodou donesenou v kanystru. Jakmile člověk sejde z turistických cest, tak všude jsou odpadky, všude je cítit taková ta „močovina“. Lítají tam toulaví psi a kočky.

 

V krámech jsme si připadali jak za starých komunistických časů. Tři sušenky v regále, 2 druhy vod – ochucená a neochucená….

 

Musím přiznat, že jsme si začali vážit toho, co máme doma. Máme teplou vodu, máme co jíst, celkem dobrou hygienu – všude (tam byly záchody jen kvůli turistům),… Myslím, že sice reptáme na poměry, ale u nás v republice určitě nežije tolik lidí na hranici nebo pod hranicí chudoby jako tam (a nejen tam).

 

Ale abych nebyla jen negativistická. Objevili jsme tam velké turistické lákadlo. Jako jsou u nás stánky s Vietnamcema, tak tam měli stánek, kde Vás oblékli do kostýmu, jaký jste si vybrali, nalíčili Vás, nastavili do póz a vyfotili. A jak jsme dopadli s focením my? Posílám na zdokumentování fotku.

 

Lucie Štěrbová

 

P.S. Příští rok pojedeme na Pálavu, tam snad už sluníčko bude

 


Milá Lucie, s Bulharskem nemám žádné zkušenosti, ale když vás vidím na té fotce, nemohu si nevzpomenöut na sice maďarskou hraběnku, ale v mých představách hodně podobnou vám - Čachtickou paní, snad to napíšu správně - Alžbětu Bathoryovou.

 

Moc vám to sluší!

 

Dnes si píšeme na téma vaše letní zážitky. Vaše letní dovolená. Těšíme se na vaše e-maily plné příhod a fotografií. A za odměnu tu pro vás máme dárky. Mimo jiné prášky působící proti únavě Pharmaton Activit, kabelky od Jednoutydne.cz a dnes i patentovanou kúru proti vypadávání vlasů od Vichy!

 

redakce@zena-in.cz

Reklama