Říká se, že s postupujícím věkem roste pouto k rodné hroudě. Zkrátka – že čím jsme starší, tím více tíhneme k matičce zemi, obděláváme, plejeme, sázíme a sklízíme, a dokonce v tom nacházíme jakýsi pocit klidu, odpočinku, vyrovnání a potěšení.

 

Mno, nevím, sama zatím ještě v této životní fázi nejsem, ale myslím, že věk v tomto případě není ten jediný správný směrodatný ukazatel.

Třeba moje šestnáctiletá neteř se na zahrádce cítí jako ve svém živlu a práce, které já považuji za nudné a naprosto zbytečné plahočení, vykonává s radostí, sama od sebe, a navíc – nepřekonatelně nadšeně.

 

Pokud jste se i vy rozhodli, že letos vyzkoušíte své vlastní zahradnické schopnosti a kromě trávníku a šeříků si na svém plácku u chaty vypěstujete i nějakou zeleninu, kterou pak budete láskyplně konzumovat, třeba vám přijdou vhod následující rady.

 

 

Právě nyní v březnu je nejvhodnější doba k tomu, abychom začali s výsevem. Nejdříve ale musíme záhonky zahnojit průmyslovým hnojivem, abychom půdu správně připravili.

Po čtrnácti dnech pak můžete začít sázet.

 

Co zasadit v březnu:

Mrkev, naťová a kořenová petržel, pastiňák, cibule, špenát, salát, zahradní hrášek, ředkvička, černý kořen, kopr, česnek a cibule sazečka. Zasadit můžete také křen či brambory.

Nezapomeňte si pečlivě označit, kde co máte, abyste se mohli náležitě kochat, až začnou semínka pomalu rašit.

 

Pokud máte chatu nebo chaloupku vzdálenější a nemůžete pravidelně dojíždět zavlažovat, rozhodně se nemusíte o slast zahradničení připravit. Když zasadíte například mrkev, petržel, černý kořen, vodnici, tuřín, křen či ředkev, máte jistotu, že vám plody vaší práce neuschnou. Tyto druhy zeleniny si dokáží opatřit vláhu z půdy samy, a tím pádem nevyžadují pravidelnou zálivku. Rovněž okurka nakládačka nepotřebuje, abyste dojížděli každý den přes hory a doly a poctivě kropili a zavlažovali.

 

Takže vzhůru do toho, pokud jste se rozhodli to letos vyzkoušet. Vlastnoručně vypěstovaná mrkvička bude rozhodně chutnat lépe než ta kupovaná. I když … mezi námi, ta taky není úplně špatná.

Reklama