b

Určitě se už těšíte na jarní zpěv ptactva. V zimě jste je přikrmovali, a teď máte možnost je na své zahradě udržet, Vyvěste jim budku, kde se zabydlí a vyvedou mladé. Poradíme vám, jaké budky potřebují určité druhy ptáků.

Milé čtenářky a milovnice zahrady, v diskuzi pod minulým článkem jsem vám slíbila, že se budu věnovat prořezávce, ale ta může ještě počkat. Co nepočká, je výroba (nebo nákup) ptačí budky. Chcete přece, aby vás tito opeření společníci dále těšili svou přítomností a krásným zpěvem.

Podle toho, jak bude budka vypadat, a jak velký bude vletový otvor, můžete ovlivnit i druh ptáků, který chcete na své zahradě mít. Budku koupíte v prodejnách pro kutily a zahrádkáře, nebo ji zkuste vyrobit.  Z prkének, nebo ze špalku stromu.

Takovou budku jsme měli několik let a vždycky v ní zahnízdily sýkorky. Vyrobili jsme ji z dutého kmene břízy, takže vypadala přirozeně a ptákům se moc líbila. Tuto zimu už ale vzala za své a musíme vyrobit novou.

Co by měla každá budka mít? Stěny silné alespoň 2cm, aby se v létě nepřehřívala, uvnitř hrubé stěny, aby se po nich mohla ptáčata lépe šplhat. Šikmou střechu, aby po ní stékala voda, otevírací dno, aby se dala čistit. Pro většinu ptáků platí, že vletový otvor by měl být nasměrovaný na východ nebo jihovýchod.

Jak velkou budku potřebují naši nejznámější ptáci?

Sýkora modřinka, úhelníček, parukářka

Dno o rozměrech nejméně 12x12 cm, výška 25 cm, kulatý vletový otvor o průměru 28 mm. (Malý vletový otvor zabrání větším sýkorám, aby menší příbuzné vyhnaly a budku obsadily samy.)

Sýkora koňadra, sýkora babka, vrabec domácí, vrabec polní, brhlík lesní, rehek zahradní, lejsek černohlavý, lejsek bělokrký

Dno o rozměrech nejméně 14x14, výška 20-25 cm, svislý oválný vletový otvor o rozměrech 3x4,5 cm,(sýkorám postačí otvor 3x3,5 cm). Oválný tvar není podmínkou, ale je pro ptáky pohodlnější.

Špaček obecný

někdo ho na své zahradě nevidí rád, ale pokud vám nevadí, může mu vyrobit  budku o rozměrech nejméně 15 x 15 cm, výška nejméně 30 cm, oválný vletový otvor o rozměrech 4,5 x 5 cm.

Konipas bílý i horský, rehek domácí, lejsek šedý

Tito ptáci rádi hnízdí v polobudkách, které mají volnou horní třetinu až polovinu přední stěny. Rozměry dna by měly být nejméně 12x14 cm, výška 15 cm. Rehky přilákají budky zavěšené pod střechou domu, do výšky nejméně 2m. Lejsci a konipásci dávají přednost budkám zavěšeným na stromě či zdi.

Rorýs obecný má na budku zvláštní nároky.

Tento přeborník v letu s typickým hvízdavým hlasem bohužel doplácí na zateplování budov, takže jeho možnosti hnízdění se stále menší. Jak si ho přilákat ke svému obydlí? Rorýs hnízdí ve výškách a ve vzduchu tráví celý život. Kvůli velkému rozpětí křídel, by měla být budka pro rorýse 40 cm široká, 20 cm hluboká a 15 cm vysoká. Vletový otvor ve tvaru podélné štěrbiny by měl být dlouhý 7-8 cm a vysoký 3-4 cm a směrovaný na sever. Budku pověste na zeď nejméně 4 m a výše nad zemí tak, aby nebyla vystavena přímému slunci. Ideální je izolace polystyrenem zvenku budky, bobře izolují i budky dřevocementové, které se dají koupit hotové.

Podívejte se na postup výroby do fotogalerie

Čtěte také:

Reklama