akne-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Jablečný ocet
Vyniká nejen zajímavou chutí. Málokdo ví, že jablečný ocet má výrazné antiseptické účinky. Stačí ho naředit s vodou v poměru 1:3 ve prospěch vody a poté pomocí vatového tamponku toto domácí tonikum nanášet na postižené místo. Potřete pupínek a nechte působit 15 minut. Poté pleť důkladně opláchněte vodou. Proceduru můžete během dne i několikrát zopakovat.

Droždí
Vitamin B, který je v droždí obsažen, pomáhá k udržení krásné pleti. Smíchejte kousek droždí s vlažnou vodou a nechce na pokožce zaschnout. Poté přibližně po 15 minutách místo dokonale opláchněte.

Vodní pára
Jednoduchý trik, který spolehlivě pomůže se zanícenými póry. Postavte si na sporák hrnec s vodou, do které vložíte bylinky s uklidňujícími účinky. Výborně se hodí například heřmánek, ten hojí podráždění pokožky. Také je možné přidat tea tree olej. Příjemně voní a dokáže také bojovat proti nežádoucím bakteriím. Směs přiveďte k varu a poté odstavte. Skloňte se nad hrncem s odlíčenou a suchou pokožkou a nechce páru, aby pracovala. Pro vetší efekt a menší únik výparů si hlavu přikryjte ručníkem. Ideální je vydržet minimálně 10 minut. Pokud máte výdrž, zkusit můžete až 20 minut.

Med
Med je osvědčeným bojovníkem proti nachlazení, a to především proto, že se vyznačuje protizánětlivými účinky. Proto je v posledních letech kosmetika ze včelařských produktů tak oblíbená. Smíchejte čajovou lžičku medu se skořicí a naneste na postižené místo. Nechte působit 20 minut a poté důkladně opláchněte.

Česnek
Rozkrojte stroužek česneku a přiložte opatrně na pupínek. Dejte dobrý pozor, aby šťáva z česneku nezasáhla vaše oči. Má dezinfekční účinky, ale v očích by vás mohla pěkně potrápit. Přikládejte „obklad“ z česneku několikrát denně. Pokud se potýkáte s „podkožním akné“, ukrojte tenký plátek česneku večer před spaním, přiložte na dané místo a přelepte náplastí. Ráno můžete sundat a pleť opláchnout vodou.

Banánová slupka
Banány jsou plné nejrůznějších dobrých látek. A to i v té části, kterou nejíme. Jejich slupky obsahují lutein, což je extrémně silný antioxidant, který snižuje otok a zánět a podporuje růst zdravé buňky. Třením banánové slupky na vaší tváři můžete snížit zarudnutí.

Peeling nebo maska z jedlé sody
Soda má schopnost ničit plísně a bakterie. V případě akné dokáže doslova „vycucnout“ přebytečný maz. Existují dva způsoby – udělat obličejovou masku, nebo velmi jemně drhnout (dělat peeling). Pro udělání obličejové masky promíchejte stejné díly jedlé sody a vody – to vytvoří hustou pastu. Vmasírujte pastu do obličeje pomalými krouživými pohyby. Nechte si masku asi 15 až 20 minut, poté důkladně opláchněte teplou vodou, osušte a hydratujte pokožku. Pro jemný peeling smíchejte půl šálku jedlé sody s jednou osminou šálku vody. Naneste pastu na obličej, masírujte velmi jemně. Po 5 až 6 minutách opláchněte obličej důkladně teplou vodou, osušte a hydratujte.

Zdroje: Bylinky k léčbě aknéPřírodní léčba cystického aknéBabské rady v boji s aknéČesnek jako neuvěřitelný lék na akné20 produktů na akné