PlíceVědci z Minnesotské univerzity odhalili dvě látky tabákového kouře, které přímo způsobují rakovinu plic. V budoucnu by tak bylo možné předvídat, u kterých kuřáků se tato nemoc rozvine.

V tabáku je přitom přibližně šedesát karcinogenů, tedy látek, které mohou způsobovat různé druhy rakoviny. Objev je však novým dílem skládačky v několikaletém boji s následky tohoto nebezpečného zlozvyku.

Podle posledního evropského průzkumu žije mezi obyvateli Česka 36 % kuřáků a cigarety tu jsou příčinou každého pátého úmrtí. Za víkend kouření v České republice „zabije“ sto padesát lidí – to je padesát obětí denně. Horší bilance, než jakou mají například dopravní nehody...

Kdo za to může?

Tabákový kouř obtěžuje vaše okolíPo téměř patnácti letech zkoumání tabákového kouře, vzorků krve a moči několik desítek tisíc kuřáků objevili vědci z univerzity v Minnesotě dva vedlejší produkty nikotinu, které jsou přímými pachateli rakoviny plic. Jedná se o nitrosamin NNAL a kotinin.

„Pozorovali jsme vzorky moči u dvou tisíců padesáti případů rakoviny plic a porovnali jsme je se vzorky moči kuřáků, u kterých se tato nemoc vůbec neprojevila. Našli jsme přesně dva tisíce padesát shodných látek, a podařilo se nám identifikovat i NNAL,“ uvedl Jian-Min Yuan, epidemiolog z Minnesotské univerzity.

Lidé s nejvyššími hladinami těchto dvou látek měli zhruba devětkrát vyšší riziko, že se u nich vyvine rakovina plic, v porovnání s kuřáky, u kterých byly hladiny těchto sloučenin na nejnižší úrovni.

„Hlavní význam spočívá v tom, že je možné nějakým jednoduchým způsobem, v tomto případě vyšetřením dvou látek v moči, poměrně spolehlivě určit riziko pro pacienty,“ prohlásil Jiří Doležal z Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní nemocnice na Bulovce.

Na jásot je ještě brzy

Tabákový kouř obtěžuje vaše okolíPodle Jian-Mina Yuana je ale příliš brzy na to říct, jak a jestli může objev této složky tabákového kouře pomoci předpovědět riziko rakoviny plic u kuřáků:

„Myslím, že tak za pět let budeme schopni popsat látky v tabákovém kouři a jejich případný vliv na vznik rakoviny daleko přesněji. Ale je to první krok.“

Ve světě má tabák momentálně na svědomí pět milionů úmrtí ročně.

Kouříte? Kouř z kolika cigaret přefiltrují denně vaše plíce? Plánujete s kouřením skoncovat nebo jste jen sváteční kuřák?