Pokud poletíte na Bali a budete chtít poznat i jiné krásy než přelidněnou pláž v denpasarské Kutě pak na seznamu cílů bude jistě i kulturní a historické centrum Bali - město Ubud. Leží ve vnitrozemí, 40 km severně od Denpasaru v blízkosti sopky Batur mezi krásně zelenými rýžovými poli.

Ubud

Ubud

Byla jsem tam dvakrát a vždy jsem se na Ubud těšila. Toto město má úplně jinou atmosféru než ostatní města na Bali. Je to centrum kultury, umění a řemesel. Milovníci jógy zde naleznou nemálo kvalitních center.

Ubud

Ubud

Mnohé uličky jsou velmi úzké, lemují je kanály s vodou, kolikrát si říkáte, že tady snad nemohou projet dvě motorky vedle sebe, přitom se tam míjejí autobusy a auta. Doprava je jako jinde v Indonésii velmi hustá a hlučná.

Ubud

Ubud

Domy obklopené soukromými pohřebními chrámy, mezi sebou mají velmi zvláštní a originální vnitrobloky se vzrostlými starobylými stromy, s potůčky nebo jen s kašnami. Nezřídka je za zástavbou přímo v centru města rýžové pole.

Ubud

Součástí města je i mnoho chrámových staveb a tak se náboženské ceremonie konají často přímo před nimi venku na ulici. Stane se vám, že na chodníku budete obcházet sedící věřící se svými obětinami (košíčky s chrámovými květy), kteří budou ponořeni do modliteb pod vedením hinduistického kněze. Ubud má i díky tomu neodolatelné kouzlo.

Ubud

Ubud

Křivolaké uličky jsou plné obchůdků s uměním, najdete tady butiky s oblečením, šperky, mnoho galerií s obrazy a soškami. Pokud máte chuť si dát tradiční balijskou masáž, pak na každém druhém rohu najdete centrum krásy, které nabízí vše, co očekáváte. Masáže všech druhů, pedikúru, manikúru, kadeřnictví – neváhejte, vyzkoušejte! Ceny jsou pro nás velmi přijatelné.  Svěřte se do rukou odborníků a aspoň na chvíli při vůni oleje a vonné tyčinky zapomeňte na okolní svět a vypněte.

Ubud

Ubud

Ubud

Skoro každý, kdo do Ubudu zavítá, se jde podívat do „Opičího lesa“. Platí se zde vstupné 40 000 IDR což je asi 80 Kč a je to místo, kde skutečně vládnou opice. Hned u vchodu si vás bude smečka roztomilých zlomyslných opiček drze prohlížet a přemítat, zda vás o něco může obrat (brýle, jídlo, foťák…) nebo vám jen tak vlézt na záda nebo za krk. Pokud nebudete dostatečně asertivní a neohradíte se, je možné, že vám nějaká opice opravdu skočí na hlavu. Ale nebojte se, můžete je jednoduše zaplašit. A hlavně dodržujte bezpečnostní pravidla. Nedržte v ruce ovoce, a pokud chcete fotit, foťák si za poutko připoutejte k ruce, a když nebudete fotit, schovejte ho do kabelky.Ubud

Ubud

Opičí les má milou, ponurou až starobylou náladu, vzrostlé stromy polykají světlo a to, které pronikne spletí lián, vytváří mytickou atmosféru... Cesta kolem malebné řeky, mechem obrostlé schody a sochy, hra světel a stínů, malebná zákoutí i v zavilém pragmatikovi podnítí romantické fantazie.

Ubud

V srdci lesa je starobylý chrám, vstup do něj je povolen jen věřícím, i pohled z venku však stojí za to. V  parku se často konají představení tradičního balijského tance, které předvádí tanečníci s pomalovanými obličeji v  kostýmech. Je to zajímavý zážitek.

Ubud

KLM boxPokud se chcete v Ubudu dobře najíst, není nic jednoduššího, než zajít do jedné z mnoha restaurací. Často nabízejí výhled na rýžová pole či na západ slunce. Nedělá velký problém takové místo najít. A jen tady si můžete objednat pomalu pečenou kachnu v banánovém listu. To jídlo se jmenuje Bebek telet, ale musíte si ji objednat den dopředu! Je to delikatesa, a když si ji budete objednávat, věřte, že vás kuchař bude chtít vidět osobně!

Ubud je ideálním místem pro nákupy.  Nejen drobných suvenýrů, ale také nábytku a doplňků do domácnosti. Jediný problém představuje doprava do Evropy, ale i to vám pomohou vyřešit místní přepravní firmy. Ubud je ideálním místem pro další zajímavé výlety. O tom však bude další článek.  

Ubud

Věřte, že i pokud budete mít v okolí Denpasaru zaplacené ubytování. Sem se vyplatí přijet minimálně na jednu noc!

Ubud

Zdroj fotografií: Klára Křížová, www.shutterstock.com

Další články Cestopis Bali:

Reklama