Novorozenou holčičku sotva několik desítek minut po porodu někdo odložil do babyboxu  v nemocnici v Ústí nad Orlicí. Je dvaadvacátým dítětem nalezeným v babyboxu od roku 2005, kdy bylo uvedeno do provozu první takové zařízení v pražském Hloubětíně.

Podle dostupných informací je dítě naprosto zdravé, váží 2,90 kilogramu. Holčička, kterou v babyboxu našli dnes ráno kolem půl třetí, dostala jméno Lucie – po sestřičce, která měla zrovna službu. V nemocnici byl přítomen také dětský lékař a zároveň ředitel nemocnice Martin Procházka, který spolu se sestrou vyzvedl dítě vnitřními dvířky z babyboxu.

„Holčička byla do babyboxu odložena relativně krátce po porodu, řekl bych tak půl hodiny. Ani nechci domyslet, co by se stalo, kdyby tady babybox nebyl. Bylo patrné, že ti, co ji odložili, řešili nějakou akutní situaci,“ uvedl pro server iDnes Procházka.

Schránka pro odložené děti posloužila také v Kladně. V noci na sobotu se v něm objevila holčička, dobře ošetřená a zdravá. I ona zatím zůstává v nemocnici a o jejím dalším osudu rozhodnou sociální pracovníci.

V České republice je v provozu již 26 babyboxů. Nejnovější bude otevřen ve středu v Kroměříži.