V Americe existuje snad jen jediný svátek, který by platil pro všechna vyznání, etnika a církve. Je to Den díkůvzdání (Thanksgiving). Někdy se nám plete s Vánocemi. 

 

Původ tohoto svátku je, na rozdíl od evropských a amerických Vánoc, jiný a jeho původ je doložitelný. Vyhlášení Dne díkůvzdání se dokonce uchovalo na archivní nahrávce rozhlasového vysílání.

 

A jak vlastně vznikl?

V roce 1622 se loď kolonistů plující z Anglie pokoušela dostat do Virginie, a nepodařilo se jim to. Zakotvili proto u Cape Cod a podařilo se jim přežít. Druhým rokem se ti, kdo přežili, rozhodli toto štěstí oslavit. Byli to puritáni a jejich oslava nebyla nějaké hýření. Nejspíše se pomodlili a věrni své tradici střídmosti - zvolili za pokrm to, co jim nabízela tamní příroda. Střelili divokou krůtu a v křoví natrhali nešlechtěné brusinky. Brzy byl tradiční chod Dne díkůvzdání – krůta s rýžovou nádivkou a brusinkovou polevou doplněn o koláč z dýně a brambory. Bramborová kaše (mashed potatoes) s cibulí bývá někdy  doplněna místo mlékem sodovkou.


Vraťme se však k historii. Den díkůvzdání se ujímal dlouho. Místní se nemohli dohodnout, kdy jej vlastně slavit. Až prezident Lincoln vyhlásil pro všechny státy a Američany Thanksgiving národním svátkem, ale - bez jakékoliv právní závaznosti. Každý si ho tedy v klidu slavil, jak chtěl, a někdy, i kdy chtěl.


Obrat nastal až začátkem zimy v roce 1938. Amerika byla tehdy rozpolcena sporem, zda jít do války, nebo nejít. Prezidentem  byl tehdy Franklin D. Roosevelt, velký politik a, což málokdo ví, člověk geniálně vládnoucí rozhlasovému žánru. Vždy, když Americe teklo do bot a měla špatnou náladu, poslouchali Američané Roosevelta a jeho Hovory u krbu. A tak se stalo, že v zemi, kde mnozí nechtěli válku, a mnozí chtěli válku, a všichni se trochu báli války... promluvil prezident 19. listopadu 1938 v rozhlase a vyhlásil svátek, který je symbolem všeho, co tvoří dobrou a silnou páteř Ameriky, jak tvrdí Američané. Vyhlásil Den díkůvzdání jako národní svátek, kdy Američané nepracují a scházejí se v rodinném kruhu, aby poděkovali každý svému Bohu za milost, kterou jim poskytl na dosavadní cestě a sílu k cestě další. A scházejí se v 90 procentech rodin. A scházejí se i lidé nevěřící. A scházejí se i vegetariáni, i když místo krůty mají jen rýži a koláč. A ten koláč naleznete všude, patří k tradici - jablečný koláč (apple pie)., který pomalu vytlačuje ten dýňový.


Krůta se tak částečně stala národním ptákem, každý předvečer Dne díkůvzdání uděluje prezident USA přímo v Bílém domě milost dvěma krocanům. Neskončí tedy na pekáči. Ale bůhví, jak to vlastně je. Dle pověstí dostali přeživší poutníci (jak se jim také říká) od příchozích Indiánů 5 jelenů. Ale jelen na pekáči - to už je velká porce, tak raději zůstali u těch nebohých krůt a krocanů.

Reklama