Velký zadek už není handicap, ale přednost. Zvětšení pozadí pomocí implantátů se vyšplhalo na žebříček nejžádanějších plastických operací Spojených států; Češky zatím trend nenásledují.

Kim Kardashian, Jennifer Lopez, Meghan Trainor...světové hvězdy showbyznysu se pyšní velkým zadečkem. A Amerika je následuje. Americká společnost plastických chirurgů ve své roční statistice totiž uvedla, že se počet operací prováděných na pozadí (konkrétně jejich zvětšení) zvýšil z 942 na 1863!

Zatímco silikonová prsa Češky před lety uchvátila stejně jako Američanky, těžko soudit, jestli zadečkový trend dorazí přes oceán i k nám do Evropy. „Zatím se tak neděje,“ říká vedoucí lékař Perfect Clinic MUDr. Roman Kufa a dodává, že jeho klinika provede do deseti takových operací do roka, zatímco u prsou se blíží počty osmdesátinásobku. Pokud bychom se drželi neoficiálních odhadů celkových čísel v Čechách, zvětší se ročně prsa asi pěti tisícům Češek. Majitelek operačně zvětšeného pozadí je podle odhadu firmy Polytech, jednoho z dodavatelů implantátů na český trh, do třiceti za rok. Oficiální statistiky ale neexistují. Nicméně je evidentní, že této operaci zatím Češky nepropadly. „Prudký nárůst ani nečekám. Pokud se do toho nevloží muži, tzv. dolňáci, kterým by se tahle operace mohla zamlouvat,“ vtipkuje doktor Kufa.

zadek

Proč Češky váhají?

„Je to dáno kulturně-historicky,” míní druhý muž ve vedení Perfect Clinic, MUDr. Zdeněk Pros. „Zatímco hispánky a afroameričanky považují kulaté velké zadečky za atribut ideálu krásy, bělošky se s tímto viděním neztotožňují. Neuvidíte je proto za tímto účelem ani v ordinacích amerických plastických chirurgů,“ vysvětluje Pros.

Druhým důvodem k nedůvěře může být podle Kufy i efekt operace v dlouhodobém horizontu: „Samotná operace je jedna věc. Druhá věc je, jak budou hýždě vypadat za několik let. Gravitací dochází k povolení kůže a k tomu je tato partie vystavena velké zátěži. Implantát se pohybuje, může se posunout, hýždě pak změní svůj tvar a je nutná reoperace.“ Na rozdíl od stále populárnějšího zvětšení prsou, kde implantáty nejsou vystavené takovému tlaku, v oblasti hýždí tomu tak je. „Proto si myslím, že jde o nadmíru rizik a je nanejvýš nutné zvážit indikovanost a potřebu operace,” uzavírá lékař.

Úskalí operace

Technicky nepatří tato operace k rizikovým, shodují se oba lékaři. Horší je rekonvalescence, která znamená diskomfort pro pacienta.  Dva týdny se nesmí na operované partii sedět, spát lze jen na břiše a pohyb je zkrátka značně omezen. Nicméně udělat líbivý kulatý zadeček je skutečně možné. „Slouží k tomu implantační metoda podobně jako u augmentace prsou. Používají se stejné silikonové implantáty různých velikostí, jen jinak tvarované nebo vlastní tuk,“ podotýká dr. Pros.

Tuk, nebo implantát?

Zatímco u implantátu jde o trvalý efekt, u tuku se zákrok musí několikrát opakovat, protože přenesené tukové buńky nestačí získat cévní zásobení a mají tendenci se vstřebat. Navíc tuku je třeba pro hýždě poměrně velké množství, a to je u štíhlých osob, které mají k plochému zadečku sklon, často problém. Silikonový implantát znamená sice cizí materiál pro organismus, ale bezprostřední výsledek je při dodržení správného operačního postupu efektní.

Jak se to dělá? 

Implantát se vkládá z řezu mezi hýžděmi, takže výsledná jizvička je skryta mezi nimi a je to jen nepatrná tenká čárka, která časem ztrácí na viditelnosti. Implantát pak umisťujeme do prostoru pod hýžďový sval, který ho fixuje tak, aby nedocházelo k jeho posunu. Implantát se vkládá tak, aby nebyl v místě s největším tlakem na hýždě při styku s podložkou. Vkládá se výše, takže dotyčný si přímo na něm nesedí,“ vysvěluje doktor Kufa. Zákrok se provádí v celkové narkóze a je hotový asi do hodiny. Pobyt na klinice trvá pak jeden až dva dny. Poté je pacient podřízen klidovému režimu doma.

 Perfect Clinic

O Perfect Clinic

Klinika plastické a estetické chirurgie Perfect Clinic získala své renomé díky skvělému týmu plastických chirurgů pod vedením Romana Kufy a Zdeňka Prose, a také servisu, který nabízí svým klientům.

Dnes disponuje třemi klinikami v Praze, Brně a Liberci a pečlivě sestavený tým plastických chirurgů zde provádí kompletní škálu estetických plastických operací. V nabídce je zastoupena i cévní chirurgie, mamologie a moderní trend naplňuje i spolupráce s čelistním a ORL specialistou.

Poslední novinkou pražské kliniky je celé nové patro, věnované pouze miniinvazivním a ambulantním výkonům. Takříkajíc „na počkání“ se provádí operace víček, uší, zvětšení rtů, výplně vrásek, ambulantní liposukce a některé liftingové zákroky v obličeji a výplně vlastním tukem.

Více na www.perfectclinic.cz.

Reklama