Čtenářka Malinke-kote by svému dítěti raději nedovolila chovat se na internetu tak, jak se na něm chovala v pubertě ona. Chat a dopisování s cizími lidmi je nebezpečný.

Další špetku do mlýna zaslala k dnešnímu tématu čtenářka Malinke-kote...


Přeji všem pěkný den,
 
to že děti nemám jistě všici ví, ale přesto jsem se rozhodla na dnešní téma napsat, protože mě docela zaujalo. Vezmu to z hlediska, když jsem byla já dítě a jaký jsem měla vztah k internetu, ale také se zaměřím na to jak je to v dnešní době a jak to vidím u kamarádek svých dětí.
 
Do páté třídy základní školy jsem ani nevěděla co to internet je. Když jsem začala chodit na kroužek počítačů tak až teprve tehdy jsem zjistila že nějaký internet existuje. Naši nám internet pořídili až v pozdějším věku. Tehdy jsem chodívala tedy ráda na tento kroužek, jelikož jsem měla tu možnost brouzdat po internetu. Ano naši nám pořídili počítač už dříve, ale na něm se zprvu dalo pouze jenom psát, později se dali hrát i hry. Dodnes didaktik máme doma, který pořád perfektně funguje a hry jsou na něm stále úžasné i když to jsou staré hry. Internet nám rodiče pořídili až někdy, když jsem byla snad v šesté či sedmé třídy základní školy.
 
Tehdy si pamatuji, že jsem na internetu takřka byla závislá. Chodívala každý den na Xchat.cz nebo jak se to vlastně jmenovalo. Nějaký chatový internetový portál, kde jsem si dopisovala s lidma z našeho okolí a později chodívala i na jejich srazy, kde jsem je ráda poznávala. Teď už je to ale jiné, teď na internetu dělám převážně potřebné věci a nebo občas si také někde zasoutěžím.
 
Dříve jako dítě jsme měli se sestrou rozpis, každá na dvě hodiny a střídat se. Jenže já jsem nechtěla, mě se to nelíbilo. Chtěla jsem tam trávit více a více času. Ani sama nevím proč a co mě tam tolik bavilo. Teď už se tomu akorát tak směju, jak jsem byla hloupá a pořád vysedávala u počítače. Teď už mám počítač převážně na soutěže, kdy se občas zapojím a nebo na hraní her. Já ale spíše preferuji společenské hry, kterých máme už dostatek a vždy se nějakou společenskou hrou zabavíme. Dokonce používáme i ty starší co máme z dětství ještě komunistické :-) ty jsou nejlepší.
 
Jak to je ale v dnešní době? Myslím si, že dříve to bylo mnohem lepší. Internet a počítač neměl úplně každý. Teď internet využívá převážná část domácností a tím pádem se děti k internetu dostávají hodně brzy a nejen k internetu ale celkově i k počítači. Vůbec se mi nelíbí když třeba pětileté dítě pustějí k počítači a nechají ho ať si hraje hry a nedej bože i brouzdat po internetu. Znám takové případy kdy jsou nejen na internetu ale i na počítači tolik závislý, že by pro to udělali cokoliv aby mohli trávit u počítače veškerý svůj volný čas. Proto se také stává že děti vůbec některé nechodí ani ven a raději sedí u počítače a chatují po internetu a nedej bože něco i jiného. 
 
Já bych asi svému dítěti zakazovala chodit na různé chaty a dopisovat si s úplně cizími lidmi. Ano já to jako dítě dělala a právě proto bych to asi nepovolila, protože vím jaké úchyláci existují na internetu a otravují malé děti. Já osobně si myslím že dětem internet hlavně škodí, ale zase na druhou stranu je v něčem prospěšný. V tomhle si člověk nevybere, protože internet je nejen poučný ale i nebezpečný. Na internetu si totiž děti můžou vyhledat důležité věci do školy i když zase na druhou stranu je možná lepší si zajít do knihovny a najít si to v knize, protože potom jsou děti líné nějaké knížky vůbec číst.
 
Užijte si dnešní den, snad bude krásně a ne jako v noci. Já si ho užiju zítra, tak mi držte palce aby bylo slunečno a celý den krásně neboť jsem se konečně dočkala a zítra se vdávám :-)
 
Malinke-kote

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 21. června 2013: Děti a internet

  • Chodí vaše děti na internet?
  • Zajímáte se o to, co tam dělají?
  • Máte nějaký systém kontroly?
  • Určujete jim čas, který mohou trávit na počítači, potažmo na netu?
  • Mění se nějak přístup vašich dětí k internetu jak stárnou?
  • Myslíte si, že může být internet pro děti škodlivý či dokonce nebezpečný, anebo naopak prospěšný?

Své příspěvky k tomuto tématu posílejte nejpozději 21.6.2013 do 15.00 hodin a e-mailovou adresu redakce (viz níže). Dárek tu máme tentokrát připravený hned pro tři přispěvatelky, respektive pro jejich děti. Jde totiž o deskovou hru ABAKU – magickou hra s čísly od firmy Efko, která určitě zlepší matematický prospěch každého poškoláka.

Abaku

Reklama