Možná jste se v minulých dnech setkali s ženami, které mají k tělu připevněný karton a na něm hesla, která lidi vyzývají k tomu, aby odmítli potraty. Proč ne, na názor mají právo. Horší jsou snímky znetvořených tělíček dětí údajně pořízené bezprostředně po potratu (máte-li silný žaludek, můžete si je prohlédnout ZDE), neschází ani heslo, které ty, kdo uznávají právo ženy na svobodné rozhodnutí, přirovnávají k podpůrcům genocidy.

Pokud jste snad neměli „štěstí“ tyto aktivistky potkat, určitě jste nepřehlídli samolepky s hrůzným obrázkem na dveřích metra. Nebyly tam vylepeny při jednorázové akci. Jakmile jsou totiž stržené, další je nahradí. Protipotratoví aktivisté zřejmě zintenzivňují svou kampaň.

„Už mě to nevyděsí, ale ani chladnou mě to také nenechává,“ reagovala na to třiatřicetiletá Míša Darianská, která před lety jako aktivistka spolupořádala aktivity za právo ženy na svobodnou volbu. „Myslím, že vidět podobnou samolepku v metru na dveřích v době, kdy jsem byla těhotná, asi bych se zhroutila,“ poznamenala znechuceně.

Pochod Hnutí pro život, jaro 2008

„Samozřejmě respektuji právo na názor ortodoxně křesťanských aktivistů z Hnutí pro život. Jen jsem dělala, a až budu moci, zase budu dělat, hodně pro to, aby tenhle názor zůstal uzavřený v téhle komunitě a nestal se názorem více lidí,“ dodala.


Darianskou nesmírně dráždí označení těch, kteří si myslí, že by žena měla mít právo na svobodné rozhodnutí, za lidi podporující genocidu. „Skutečně jim jejich názor nechám a nebudu na ně koukat skrze prsty, když svůj život přizpůsobí středověkému pohledu. Myslím si jen, že znásilněná či žena, která žije ve zhoršené sociální situaci nebo má prostě jiný zásadní důvod, proč nemůže mít momentálně děti, mladá středoškolačka, má právo rozhodnout se sama. Nikdo nestojí o to, aby byl potrat snadná volba, aby interrupce probíhaly jak na běžícím páse. Mám dvouletého kluka a nikdy jsem o tomto zákroku neuvažovala. Dovedu ale za určitých podmínek tohle dilema i smutné rozhodnutí pochopit,“ dodala Darianská.

Rozhodnutí podstoupit tento lékařský zákrok není pro žádnou ženu jednoduchý. „Fakticky se pro každou z nich jedná o doživotní trauma. Snad žádná žena, a to ani ty, které se tak tváří, neberou tuto záležitost na lehkou váhu. Takže se zřejmě nedá říct, že dokud žena bude ženou, tedy obvykle i budoucí matkou, ani úplná liberalizace nebude mít dopad, že se někdo pro interrupci rozhodne bez mrknutí, s pocitem, že se jen snadno zbavuje otravné komplikace,“ řekla psycholožka.

Šestadvacetiletá křesťanská aktivistka Radka, která občas chodí v centru Prahy oblepená protipotratovými hesly, naopak tvrdí, že úplný zákaz a represe vůči lékařům i ženám, které zákrok podstoupí, je výchovou společnosti. „Když jsme jako děti dělaly něco špatně, také nás čekal trest. Na tomto zákazu tedy nevidím nic špatného. Když někdo hájí právo ženy rozhodnout se, dostává se do rozporu se životem miminka, které se v ní už vyvíjí a pro které takové rozhodnutí znamená bolestivou smrt. Jen tak beztrestně se mu vezme právo na život. U již narozeného je to trestným činem a u dítěte, byť ještě před narozením, ale už živého, nikoliv?“ tvrdí rezolutně.

Proč Hnutí pro život mluví o genocidě


Tzv. prolifisté zdůrazňují, že genocida je nepopsatelné zlo. „A interrupce představuje zlo tak nepopsatelné, že slova selhávají, když se pokoušíme popsat hrůzu tohoto činu,“ píší na svých webových stránkách stopgenocide.cz.

„Umělý potrat je v České republice legální po dobu tří měsíců těhotenství na žádost bez udání důvodu a do šestého měsíce může žena beztrestně podstoupit potrat, pokud existuje i pouhé podezření, že dítě trpí genetickou poruchou. Zdravotní postižení se tak stává důvodem pro udělení trestu smrti dítěti před narozením. Ale i dítě před narozením má právo na přirozenou smrt. Podobně i za Třetí říše nacisté vše dělali v souladu s přijatými zákony a málokdo, kdo byl v Norimberku odsouzen, nacistické zákony porušoval,“ tvrdí také.

Připomeňte si argumenty tohoto hnutí z rozhovoru Potrat? Pácháte vraždu!, který jsme dělali s jeho šéfkou Zdeňkou Rybovou.

Ke které ze stran se příkláníte? Máte v této otázce spíše liberální, nebo konzervativní pohled?

Reklama