irrfan.jpgFoto: Profimedia

Irrfan Khan byl indický herec, známý nejen díky svým bollywoodským filmům, ale také z mnoha filmů britské či americké produkce. Vystudoval na National School of Drama v Novém Dillí a získal titul magistra umění. V médiích se o něm často mluvilo jako o jednom z nejlepších herců v Indii. Jeho kariéra trvala více jak 30 let a během ní získal také řadu ocenění včetně National Film Awards. V roce 2011 získal Irrfan Padma Shri, čtvrté nejvyšší civilní vyznamenání v Indii.
 
Debutoval v roce 1988 ve filmu Salaam Bombay!, kde si zahrál menší roli. V roce 2001 se objevil v britském historickém snímku Válečník, díky kterému se dostal do povědomí mnoha diváků. Film se objevil na mnoha mezinárodních festivalech. Irrfan se stal brzy známým a uznávaným hercem nejen v Indii.

Mezi nejoblíbenější indické filmy, v nichž si Irrfan zahrál, patří například The Namesake (2006), Knock Out (2010), Paan Singh Tomar (2012), Cizí oběd (2013), Talvar (2015), Piku (2015), Hindi Medium (2017) nebo Blackmail (2018).
 
Irrfan Khan si zahrál také v oscarových filmech Milionář z chatrče (2008) nebo Pí a jeho život (2012). Vidět jsme ho mohly i v Jurském světě (2014) nebo ve filmu Inferno (2016) po boku Toma Hankse. Hezkou roli ztvárnil taktéž v americkém dramatu Puzzle (2018).  

puzzle.jpgIrrfan Khan ve filmu Puzzle / Foto: Profimedia

Irrfan Khan se v roce 1995 oženil se spisovatelkou Sutapou Sikdar. Měli spolu dva syny – Babila a Ayana. Celým jménem se jmenuje Sahabzade Irfan Ali Khan. V roce 2012 se rozhodl, že si ve jméně Irfan přidá oficiálně ještě jedno „r“ a změnil své jméno tedy na Irrfan. Tvrdil, že se mu líbí zvláštní zvuk „r“ v jeho jméně.

Později ze svého jména vynechával i příjmení Khan, protože údajně chtěl, aby za něj mluvila jeho práce a ne jeho rodokmen. „Kdykoliv se vrátím do svého rodného města, pořád slyším lidi diskutovat o tom, jak naši předkové dělali to či ono a jak jsou na ně hrdí. Neberou zodpovědnost za své vlastní volby. Jsem z toho smutný. Jaký má smysl žít minulostí, když jsi naživu. Na tvých činech záleží. Na tvých činech a volbách záleží tvůj život,“ řekl v roce 2016 pro IndiaToday, když se ho ptali, proč nepoužívá své příjmení.

V roce 2018 všechny jeho příznivce zasáhla smutná zpráva. Irrfan na svém Twitteru sdělil, že mu byla diagnostikován neuroendokrinní nádor. Rok se snažil najít vhodnou léčbu ve Velké Británii. Po ní dokončil film Angrezi Medium Homi Adajani, který byl také jeho posledním filmem.
 
V úterý 28. dubna 2020 musel být bohužel hospitalizován v bombajské nemocnici Kokilaben Dhirubhai Ambani, kde ho začali léčit s infekcí tlustého střeva. Následující den ve věku 53 zemřel obklopen svou rodinou. „Irrfan byl silná duše, někdo, kdo bojoval až do samého konce a vždy inspiroval každého, kdo se k němu přiblížil,“ uvedli členové rodiny.

profimedia-0250779960.jpgIrrfan Khan v Jurském světě / Foto: Profimedia

Mnoho bollywoodských osobností včetně například Shah Rukha Khana, Salmana Khana, Amitabha Bachchana, Deepiky Padukone nebo Priyanky Chopra na sociálních sítích vyjádřilo smutek nad ztrátou tohoto uznávaného herce. „Jeho charisma tvořilo na scéně i na plátně čistou magii,“ vyjádřila se k jeho skonu Priyanka Chopra. „Tvůj talent  nastínil cestu mnoha z nás v mnoha směrech. Tolik jsi nás inspiroval,“ napsala dále na Twitteru. „Neuvěřitelný talent, laskavý kolega, plodný přispěvatel do světa filmů… nás opustil příliš brzy,“ vyjádřil svůj smutek na Twitteru známý indický herec Amitabh Bachchan, který s Irrfanem spolupracoval na filmu Piku.

Irrfan Khan v nezapomenutelných rolích: od Life of Pi po The Lunchbox

K jeho úmrtí se vyjádřila například také hollywoodská herečka Angelina Jolie, která s ním spolupracovala na scénáři dramatu Síla srdce z roku 2007. „Jako umělec byl velmi velkorysý. Bylo potěšení pracovat s ním na jakékoliv scéně,“ řekla pro BBC. „Vzpomínám si na intenzitu jeho angažovanosti a stejně tak na jeho úsměv. Svou soustrast a sympatie posílám jeho rodině, jeho přátelům a všem obdivovatelům jeho práce v Indii a po celém světě,“ dodala.
 
Khan byl pohřben na hřbitově Versova Kabristan v Bombaji brzy poté, co byla ve středu oznámena zpráva o jeho úmrtí. Na místě byla přítomna jeho rodina, blízcí příbuzní a přátelé. Čtyři dny před svou smrtí Irrfan ztratil svou matku Saeedu Begum. Ta zemřela v sobotu ve věku 95 let v Džajpuru. Irrfan se bohužel kvůli kolapsu a také kvůli celonárodní karanténě kvůli pandemii nemohl zúčastnit jejího pohřbu.

miss.jpgFoto: Profimedia 

Reklama