Tento příběh nám napsala čtenářka Magda jako reakci na článek: Nevím, jak to věčné pocení přežiju, stěžuje si Zdenka, která je na začátku menopauzy. Ten jste si mohli přečíst zde.
Magda (51 let) je také v přechodu a řeší svůj stav, který ji překvapil. Děkujeme za upřímnou výpověď.
Po padesátce jsem cítila, že jsem v přechodu. Pocení, návaly a únavu jsem čekala, ale to, že se mi změní nastavení mysli, to mě nepříjemně zaskočilo. Až tak, že jsem si říkala, že to nejsem přece já, že takhle nepřemýšlím a že takové stavy a emoce mi jsou cizí. Má takový vliv na mysl hormonální nerovnováha a úbytek těchto estrogenů?
Začala jsem totiž pociťovat občasné úzkosti a také podrážděnost. Ale ty úzkosti jsou horší. Představte si, že se ráno vzbudíte a už jak otevíráte oči, vkrádá se vám do hlavy nějaká obava z něčeho, co ani nevíte, co je. Nebo si hlava začala vyrábět scénáře, že bych se měla kvůli něčemu strachovat, mít z toho úzkost. Musím říci, že tyhle stavy mi nebyly příjemné a nejsou. Můžete si to neustále říkat, že to přejde, že je to jen dočasné, ale když to trvá týdny a měsíce, už ani nevíte, jestli ta změna je díky hormonům, které opouštějí tělo, nebo jestli je to už normální, nový stav, který nastal a už zůstane.
Jsem odjakživa nastavená na pozitivní myšlení a mám v řadě věcí pro strach uděláno, ale tohle mě tedy otrávilo. Proč bych měla být najednou rozechvělá, úzkostná a plačtivá... přeskládala se mi snad hlava a mozek?
Foto: Shutterstock
Svěřila jsem se s tím svému gynekologovi, ke kterému chodím na prohlídky. Řekl mi, že to pomine a jestli mě to všechno dohromady s pocením a s návaly dává tak zabrat, mohla bych zkusit nějaké hormonální přípravky, na které mi napíše recept. V tom zoufalství, i když jsem se tomu neustále bránila, jsem na to kývla, protože ty stavy mysli mě děsily. Když jsem zpocená, vysprchuju se, ale jak ulevit hlavě a mysli, když jí chybí hormony?
Chtěla jsem se svěřit s tím, že přechod je opravdu “nenormální” náročné období a okolí, ve kterém žijete to tak nevnímá. A navíc, pokud to nezažijete, úplně se s tím neztotožníte, protože si to do důsledků úplně nedokážete představit. Musím ale přiznat pozitivní věc, vyrostla mi prsa.
Myslím, že mají štěstí ženy, které mají jen mírné projevy nebo dokonce žádné, těm tedy fakt gratuluji, protože vyhrály JACKPOT! Já tedy tiše trpím a chci, aby to přešlo, ale už to trvá dva roky a myslím, podle své mámy, jak to měla ona, že ještě nejsem v cílové rovince, ale tak asi v půlce. Ale chci myslet pozitivně, dočkám se a už to trápit nebude!
Každá žena má projevy klimakteria jiné, je dobré se připravit na projevy, které přijdou. Děkujeme Zdence z prvního příběhu a Magdě za jejich příspěvek a tématu klimakteria se budeme věnovat i v dalších článcích. Můžete se těšit na rozhovor s gynekologem a další zkušenosti reálných žen.
Informace k menopauze:
„Menopauza je přirozený proces. Tedy připravovat se na menopauzu, je jako připravovat se na život. A tak hesla jsou stále stejná: zdravý životní styl s dostatkem pohybu a pestrou stravou, optimální tělesná váha a minimalizace psychických stresů. Při takové startovací pozici je snazší zvládnout změny, které jsou sice zcela fyziologické, ale mohou svojí silou překvapit,“ uvádí doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., předseda České společnosti pro menopauzu a andropauzu, a dodává, že menopauza většinou nastupuje postupně.
Začne nepravidelnostmi menstruačního krvácení, a pak se přidávají návaly horka a noční pocení. „Asi třetina žen prostě jen přestane menstruovat a nemá žádné jiné potíže. Dalším projevem menopauzy, který následuje i několik let po prvních příznacích je atrofie sliznice pochvy a močových cest spojená s problémy při styku a zhoršením udržení moči. Tiše pak roky ubývá kostní hmota, aby náhle překvapila zlomeninou při malém zatížení. I to je projev menopauzy,“ upozorňuje docent Fait na možné negativní dopady úbytku ženských hormonů, který s sebou přibývající roky přinášejí.
U každé ženy probíhá klimakterium jinak – u některých udeří silně, jiné jej snášejí bez větších obtíží. Proč tomu tak je? „Nástup i projevy menopauzy mají významnou dědičnou složku. Třetina žen nemá žádné jiné potíže, než vynechání menses. Velký význam má fyzická aktivita, a to celoživotní. Ženy fyzicky aktivní většinou nemají příznaky akutního klimakterického syndromu,“ vysvětluje odborník Tomáš Fait. Více si přečtete v našem článku ZDE.
Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.
Zdroj: respondentka Magda a odborný článek
Články, které by vás mohly zajímat:
- Irena před svým mužem předstírá, že není v přechodu. Nechce poslouchat jízlivé připomínky, že je protivná bába, která se potí a je bez zájmu o intimnosti
- Přítel je už rok bez práce a pořád se jen vymlouvá. Musela jsem si najít další úvazek, abych nás uživila
- Umí mě rozesmát, ale za jeho nevědomosti se stydím, svěřuje se Hana
Nový komentář
Komentáře
Přechod je pro většinu žen z mého okolí peklo, pro mě taky, stavy kdy jsem nepoznávala sama sebe, stavy smutku jsem mívala hlavně před spaním, spánek jsem měla rozkouskovaný, několikrát za noc vzhůru a s návaly pocení. Většina těchto projevů menopauzy se zmírnila, když jsem začala s užíváním wecare menopause, tak nálada a spánek se zlepšily jako první, u návalů to trochu trvalo, ale též se zmírnily. Mě se toto období daří celkem úspěšně projít za pomoci bylinek v doplňku stravy a nemusím mít od lékaře hormonální přípravky.
Výkyvy nálad mám i teď, a to nejsem v přechodu. Je to se mnou hodně těžký, ale já si prostě nemůžu pomoct. Ale musím říct, že od té doby, co mám Krupa Kratom z https://www.adamkrupa.cz/ , tak jsem pro své okolí o dost snesitelnější :-D . Dokážu si totiž pořádně odpočinout a ono to pak taky není všechno tak černý, když si člověk pořádně odpočine :-) .