Představte si svět, kde by každý na otázku jak se máš odpověděl pravdivě. Češi sice nepatří k těm, kteří by za každou cenu kývali, že dobře, ale kupříkladu v Americe jde v naprosté většině o zdvořilostní frázi, součást pozdravu. A jen sotva se očekává, že by si dotazovaný postěžoval. V kurzu jsou šťastné tváře, nadšení a pracovní zápal, psychické problémy se naopak moc „nenosí“. Návštěvy u psychiatra navíc nejsou sexy, a i když se v Česku za poslední roky situace zlepšila, přesto mnozí s návštěvou u odborníka do poslední chvíle otálejí. Jít k psychiatrovi není jako navštívit obvodního lékaře. Přitom každý dobře ví, že fyzické zdraví jde ruku v ruce s psychickým a nemocná duše má nezřídka na svědomí i oslabené tělo, únavu a sníženou imunitu.
Podle Světové zdravotnické organizace trpí depresemi kolem 5% dospělé populace a některou z forem úzkostných poruch až 18 % osob starších 18 let. Není neobvyklé, že pacient s úzkostnou poruchou trpí zároveň depresí nebo naopak. Téměř polovina lidí s diagnostikovanou klinickou depresí má potvrzenou také úzkostnou poruchu. |
Deprese je dlouhodobý stav, kdy nevidíte světlo na konci tunelu
Foto: Shutterstock
Deprese je běžná duševní choroba a celosvětově častá příčina invalidity. Způsobuje dlouhodobé pocity smutku a beznaděje, vnitřní prázdnotu a přesvědčení, že ani teď, ani v budoucnu se už nestane nic pozitivního. Lidé s diagnostikovanou klinickou depresí jsou přesvědčeni, že nemá smysl se o cokoli snažit, protože jejich aktivita k ničemu není a je považována za bezcennou. Časté jsou myšlenky na smrt a předpoklad, že je postižená osoba druhým lidem na obtíž. V těžkém stavu může dotyčný reálně uvažovat o sebevraždě jako jediném možném východisku. A také k ní postupně dojít v případě, že on nebo jeho okolí nevyhledají odbornou pomoc.
Kromě duševních má deprese také fyzické projevy
Deprese je charakterizována také změnami v obvyklých fyzických a mentálních procesech, které ovlivňuje k horšímu. Zaznamenat lze:
- potíže s koncentrací a pamětí
- nedostatek energie bez zjevné příčiny
- fyzickou bolest bez zjevné příčiny
- ztrátu chuti k jídlu nebo naopak výrazné zvýšení chuti k jídlu
- pomalejší reakce, pohyb i mluvení než je běžné
- celkovou otupělost, útlum
- potřebu spát více, nebo naopak méně než obvykle, špatné usínání a nekvalitní spánek v důsledku přemítavých myšlenkových procesů
Úzkost je složitá kombinace emocí
Foto: Shutterstock
Zatímco deprese je svým charakterem „jednolitá“, úzkost zahrnuje řadu různých emocí, jimž dominují často bezdůvodný strach a zlé předtuchy, aniž by dotyčný měl reálný důvod cítit se tak. Úzkost může být akutní a trvat jen krátce, ale je i dlouhodobějšího charakteru. Liší se také intenzita – od mírného neklidu až po nejrůznější panické ataky. Lidé s úzkostnou poruchou obvykle cítí obavy z bezprostřední nebo i daleké budoucnosti, mívají myšlenkové zkraty a nekontrolovatelnou obavu z toho, že se něco pokazí, striktně se mohou v některých případech vyhýbat konkrétním situacím, o kterých vědí, že jsou spouštěčem jejich záchvatů. O smrti přemýšlejí jinak než depresivní jedinci; nevnímají ji jako možnou cestu vyřešení problémů, ale jako hrozbu, které se reálně bojí a vnímají i nestandardní reakce těla (např. dušnost), které si sami svým strachem navodí. Úzkostných poruch je celá řada, obecně se dělí následovně:
- fobické úzkostné stavy (například sociální fobie, klaustrofobie, agorafobie a další)
- jiné úzkostné poruchy (panická porucha s velmi intenzivní fyziologickou reakcí těla, smíšená úzkostně depresivní porucha, kdy nejsou příznaky jednoznačné a přecházejí v chronický průběh)
- obsedantně-kompulzivní porucha (velmi časté úzkostné stavy projevující se vtíravými myšlenkami a/nebo potřebou opakujícího se jednání, tzv. kompulze)
Kromě duševních má úzkost také fyzické projevy
Úzkost lze charakterizovat jako stav celkového rozrušení s různým stupněm intenzity, který provází jak psychické, tak fyzické symptomy. Mezi specifické projevy úzkosti patří:
- potíže se soustředěním v důsledku stavu neklidu a/nebo překotných myšlenek
- potíže s usínáním nebo se spánkem v důsledku dokola se opakujících myšlenek nebo jiných fyzických příznaků
- závrať
- gastrointestinální potíže (např. nevolnost, průjem nebo zácpa)
- zvýšená srdeční frekvence, zvýšený krevní tlak
- silné pocení
- svalové napětí
- dušnost
Nepřehlížejte příznaky
Občasné pocity smutku, nejrůznější splíny i strach patří mezi obvyklé emoce a je v pořádku občas je zažívat. Reagujeme tak na nejrůznější životní situace, tzv. stresory, kterými bývá například diagnóza fyzického onemocnění, nástup do nového zaměstnání nebo školy, finanční problémy, rozvod, ztráta blízké osoby a další. Stav by ale neměl trvat nepřiměřeně dlouhou dobu – v řádu týdnů či měsíců a měl by se postupně mírnit, nikoli narůstat. Není-li tomu tak, je namístě odborná pomoc a následná léčba.
Čtěte také:
- Dětské vady řeči: Jak je rozpoznat a kdy je čas na návštěvu odborníka?
- Netýká se vás to také? Lidí s poruchami trávení rychle přibývá
Zdroje: verywellmind.com, psycom.net/anxiety-depression-difference, who.int/news-room/fact-sheets
Nový komentář
Komentáře
Antidepresiva bez předpisu - https://hespac.com/deprcz.htm Má objednávka přišla přesně v uvedenou dobu a pilulky fungují skvěle.
Taky s tím mám jistou dobu problémy, dost na mě doléhá co se děje kolem mě a na stavu mi to vůbec nepřidává ...
Jak zvládat stavy úzkosti? Co si myslíte o těchlech praktikách https://konecdepky.cz/stavy-uzkosti/ ? může to pomoci nebo to chce nějaké spešl léky na uzkost?