Úzkost je přirozená, někdy dokonce prospěšná věc. Pomáhá nám ve vypjatých situacích mobilizovat veškeré síly, abychom se z nich dostali. Jenže když se objevuje až příliš často, nebo nás dokonce vůbec neopouští, je třeba zpozornět. Nepříjemné pocity neutuchajícího strachu, obav a ohrožení z toho, co by se sice stát mohlo, ale pravděpodobnost je malá, už nám komplikují život. Taková úzkost je patologická, a pokud proti ní nebudete bojovat, postupně nabere na intenzitě. Pak už se bez pomoci lékaře jen těžko obejdete.
Pozor na tyto příznaky
Ačkoli by se mohlo zdát, že úzkostí trpí jen naše psychika, opak je pravdou. Obavy a strachy přinutí k reakci také naše tělo. Jakých příznaků si všímat? Jsou to:
- neustálé obavy
- kolotoč myšlenek, špatné soustředění
- vnitřní neklid a napětí
- nespavost
- svalové napětí
- bušení srdce, bolesti na hrudi
- bolesti hlavy, bolesti zad
- trávicí problémy
Co za patologickou úzkostí stojí?
Potíže s úzkostí může vyvolat cokoli, co je nám nepříjemné. A jako by toho kolem nás už tak nebylo dost, přidal se ještě válečný konflikt. Strach o život svůj a svých blízkých, postcovidové problémy k nimž jak se ukázalo patří i úzkosti a nespavost a z nich pramenící únava.
Jak proti úzkosti bojovat?
Myšlenky na to, co v nás stav úzkosti vyvolává, potlačit nemůžeme. Vkrádat se nám do hlavy budou tak jako tak. A rozhodně před nimi neutečeme, to je špatná cesta. Kouzlo úspěchu spočívá v něčem úplně jiném – umění s nimi žít a pracovat.
Uvolněte tělo a mysl
Neustálé obavy vysilují tělo i mysl. Relaxace je tedy velice důležitá. I chvilka oddechu může pomoci nastolit vnitřní rovnováhu a dobít baterky.
Jděte ven
Uzavřené prostory mohou obavy zhoršovat. Zařaďte procházky do svého týdenního plánu.
Cvičte
Jakékoliv fyzické cvičení přenese pozornost k tělu a upozadí tak negativní myšlenky.
Zkuste relaxační techniky
Najděte pro vás tu nejpříjemnější, jako jsou autogenní trénink, jóga, tai-či, meditace a další.
Promluvte si
Dovolit si otevřít se druhému je lékem pro duši. Říká se, že sdílená starost je poloviční!
Nebojte se požádat o pomoc
Existuje řada přípravků na příznaky úzkosti, které si můžete sami zakoupit v lékárnách. Vždy ale dbejte, aby měl vybraný lék příznivý poměr účinku a bezpečnosti. Co to znamená? Neměl by vás nijak omezovat v běžném životě, například způsobovat ospalost. A rozhodně by měl být nenávykový. Tato kritéria splňuje například lék Lavekan®.
Anxiolytikum z přírody
Tento lék k léčbě úzkosti (anxiolytikum) rostlinného původu využívá osvědčené síly bylinky, kterou ke zklidnění ustarané mysli používají lidé odnepaměti – levandule lékařské. Právě z ní pochází patentovaný esenciální olej, jenž je účinnou složkou Lavekanu ®. Ten byl vyvinut a je vyráběn v Německu předním světovým výrobcem fytofarmak (léků rostlinného původu) Dr. Wilmar Schwabe.
Provedené klinické studie ukazují, že Lavekan ®:
- není návykový
- nezpůsobuje únavu a ospalost
- nemá interakce s jinými léky
- je dobře snášen
Lék se dá koupit bez lékařského receptu ve Vaší lékárně. Stačí jedna tobolka denně, ideálně večer před spaním.
Tak proč se úzkostí nechat připravit o radost ze života a kvalitní spánek?
Kdy vyhledat pomoc lékaře?
- Vaše obavy a úzkosti se vymykají kontrole.
- Trpíte třemi a více příznaky úzkosti.
- Vaše potíže jsou dlouhodobé (6 a více měsíců).
- Vaše potíže se ani po měsíci léčby nelepší.
Více na Lavekan.cz
Lavekan 80 mg měkké tobolky je léčivý přípravek s obsahem levandulové silice k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Nový komentář
Komentáře
Dobrý den, od doby, co jsem vzala práci z domu, se cítím mizerně. Nevím, čím by to mohlo být. Myslíte si, že mi prostě chybí venkovní prostředí? Může to na člověka takhle dolehnout?