Je barefoot obuv vhodná pro všechny? Každý máme trochu jiný tvar nohy, je nějaká, pro kterou boty nejsou vhodné?

Neexistuje obuv vhodná pro všechny. Samozřejmě jsou případy, kdy se barefoot obuv nehodí – diabetes, kratší chodidlo, vrozené vady. Barefoot má však nejblíže k ideálu, je uváděno, že celkově se se zdravými chodidly narodí 95 % světové populace. Anatomicky tvarované boty dopřávají chodidlům dostatek místa pro přirozený pohyb prstů u nohou, které nejsou nikterak utiskovány. Naše tělo potřebuje pohodlí a minimalizovat zdravotní rizika, a to nám právě kvalitní barefoot obuv dopřeje. Tenká podrážka navíc umožňuje vnímání povrchu, po kterém se pohybujete, podobně jako je tomu u bosé chůze. 

Většina moderní obuvi nese zodpovědnost za výše zmíněné „jiné“ tvary chodidel. Boty mají nepřirozeně úzkou špičku, která na naše nohy působí jako svěrák a chodidla deformuje. Proto se můžeme setkat s řadou zdravotních komplikací, jako jsou například vbočený palec, nepřirozený postoj, patní ostruhy atd. K těmto negativním vedlejším efektům poté přispívá i nepřirozený podpatek (velký sklon mezi patou a špičkou obecně), který bychom našli už i u sportovní obuvi. 

Pokud má někdo prokazatelný problém se zády, jsou pro něj tyto boty vhodné a mohou mu pomoci?
Záleží na konkrétním problému se zády. Obecně ale platí, že barefoot obuv je vhodná právě, pokud někdo problémy se zády trpí. Sám jsem živým důkazem. Měl jsem dlouhotrvající problémy s bederní páteří, které odezněly v podstatě okamžitě, co jsem začal obouvat barefoot obuv. Hlavním důvodem je absence vyvýšené paty. V bosé obuvi stojíte přirozeně rovně. Stejně jako u stoje naboso tak nedochází k vychýlení rovnováhy. Prsty chodidel jsou v přirozené poloze a nejsou utiskovány, jako je tomu u klasických bot s úzkou špičkou. 

Zdravá chodidla jsou základem pro správný pohyb a postoj, pokud je uzavřeme do bot, které křiví prsty a bortí postoj, nemůžeme čekat, že bude vliv na pohybový aparát pozitivní. Zároveň je ale dobré si uvědomit, že neprodáváme zázračný všelék, který vyřeší všechny problémy tohoto typu.

Četla jsem o tom, že je barefoot mezi maminkami teď hodně „trendy“, ale že děti potom nemají dostatečnou oporu kotníku. Někteří ortopedi doporučují pevnou obuv s opatkem až do dvou let. Jak toto vnímáte?
V momentě, kdy je dítě schopno se samo postavit a chodit, je připraveno i na chůzi bez pevného opatku. Pokud je možnost, nechte děti chodit a cvičit co nejvíce naboso, nic to nestojí a dětem dáte skvělý základ do života. 
Chůze naboso je tou nejpřirozenější chůzí, především pro děti. Díky ní získávají mnoho cenných senzorických podnětů a nejen to. Správný vývoj chodidel je spojen s celou řadou zdravotních benefitů. Ohebná podrážka a nulový sklon mezi patou a špičkou nenarušuje proces učení se rovnováze. Tenká podrážka zase zajišťuje 100% senzorickou zpětnou vazbu, dítě tedy cítí povrch, po kterém se pohybuje a poznává tak svět i z jiné perspektivy. 

To, že jsou barefoot boty čím dál tím více populární u maminek, je dáno pozitivní zkušeností, kterou si maminky navzájem předávají.

Boty jsou sice zdravé, ale přijde mi, že barefoot značkám často chybí elegantní barefoot varianty (například k sukni do práce atd.). Myslíte při navrhování i na tento aspekt?
Je to o úhlu pohledu a zažitém stereotypu. Mnoho lidí stále spatřuje eleganci v úzké špičce a podpatku. Ale to, co přijde někomu elegantní, není přirozené, zdravé a ani pohodlné. Poslední, co návrháře moderní obuvi zajímá, je anatomie chodidla.

Pro nás je design, vedle zdravotních benefitů, také důležitý a většina našich zákazníků vyhledává VIVOBAREFOOT právě kvůli designu. Nabízíme obuv pro dámy i pro pány do každého ročního období, pro každou příležitost. Již dávno neplatí, že jsou barefoot modely jen do přírody. V našem portfoliu proto najdete dámské baleríny, espadrilky, klasické sneakers i zimní kožené kozačky. Do horkých letních teplot nabízíme kožené sandály. Žádný z typů obuvi přitom neztrácí benefity bosého obutí. 

Stejně tak máme k dispozici i pánské modely, které jsou vhodné do kanceláře a společnosti. O pánské polobotky je velký zájem. Pozorujeme, že se muži nechtějí celý den trápit ve společenských botách s úzkou špičkou. My pro ně máme alternativu. 

Zákazníci nás vyhledávají i pro naši udržitelnost. V této oblasti jsme lídry, 90 % naší obuvi pochází právě z udržitelných zdrojů, ať už je o přírodní materiály, materiály recyklované nebo recyklovatelné.

Také se setkávám s různými názory, kdy někteří tvrdí, že při přechodu na barefoot se má začínat postupně a boty střídat (normální a barefoot), někdo zase tvrdí, že je vhodné přejít na barefoot rovnou a jiné boty nevlastnit. Jaký je Váš pohled? Jak přejít na bosou obuv?
Tento proces je hodně individuální. Někdo přejde na barefoot okamžitě s koupí prvního páru bez jakýchkoli problémů. Někdo může ze začátku cítit lehké namožení achilovek a svalů na chodidlech. V bosé obuvi fungují svaly jinak. Chodidla, která byla roky uvězněna v tlumených botách s úzkou špičkou a velkým sklonem, potřebují čas, aby si zvykla na neomezený prostor a nové vjemy, které bosá obuv přináší. Většina lidí, kteří barefoot střídají s konvenční obuví, časem přijde na to, že jim je ta moderní bota najednou nepohodlná, a přejde na barefoot úplně. 
Specifické je to pak v případě bosého běhu. V tomto případě doporučujeme pozvolný přechod, snížení kilometráže, dokud si chodidla nezvyknou.


Kamil Vedral je výhradním dovozcem barefoot obuvi značky VIVOBAREFOOT pro Českou republiku a Slovensko. Zasloužil se o masivní rozšíření značky v ČR, jež se tak na lokálním trhu stala leaderem v prodeji barefoot obuvi a společně s australským trhem se může pyšnit titulem nejlépe prodávající země světa s 40 000 prodanými páry v přepočtu prodaných párů na počet obyvatel.
Vedral značku VIVOBAREFOOT objevil v roce 2009 po roce hledání vhodného a zdravého obutí. Po čase vyjednávání s majiteli společnosti v Anglii své veškeré úspory vložil do dovezení prvních 1 200 párů obuvi. Mezi lety 2011 a 2020 tak postupně otevřel značkovou prodejnu v Praze a začal barefoot obuv dodávat do dalších šesti značkových franšízových prodejen a multibrandových obchodů. Distribuci rozšiřuje také na Slovensko.


Pokryjete modely všechna roční období a typy využití bot (pohorky, sandále, domácí obuv, kecky atd.)? A není v bosé obuvi v zimě chladno? Nedokážu si představit v nich vyrazit na túru do hor.
Značka VIVOBAREFOOT nabízí kompletní řadu modelů, pokryjeme všechna roční období i všechny typy povrchů, ať už do práce, na sport, volný čas, nebo outdoor. Máme dokonce obojživelné boty do vody i na souš.

Zimní modely mají podrážku tenkou 5 mm, tedy o 2 mm silnější než modely letní. Navíc do zimních bot je možno vsunout vnitřní termovložky, které slouží pro zachování tepelného komfortu v sychravých dnech a izolují chlad. Tato termovložka, obsahující materiál Outlast, který se používá i při výrobě skafandrů, je vyjímatelná. Při nošení barefoot se v terénu není čeho obávat. Bosá obuv je lehká a je mnohem pohodlnější než neohebné těžké modely se silnou podrážkou.

Dokázal byste odhadnout, kolik lidí v České republice nosí barefoot obuv? Vidíte rostoucí trend?
Česká republika je velmoc barefootového obutí. Je zde největší podíl prodaných párů barefoot bot v přepočtu na obyvatele na světě. Myslím si, že se tu prodá okolo 500 000 párů bosé obuvi ročně a číslo stále stoupá. Jen naše prodeje stoupají každý rok v průměru o 25 %, dokonce i v době pandemie, kdy jsou kamenné prodejny uzavřené, jsou prodeje vyšší než v předchozích letech.

Pocítili jste větší zájem o barefoot obutí během pandemie? 
Jak jsem již uvedl, ano. I přes zavřené prodejny se prodeje oproti době před pandemií zvýšily. S příchodem pandemie se dramaticky změnila poptávka v závislosti na využití bot. Zatímco dříve se nejlépe prodávaly lifestylové modely, nyní se prodávají hlavně ty outdoorové a boty na cvičení. 

Velká část lidí pracuje z domova, večer se nemohou jít bavit, a proto lifestylové modely nejsou tak poptávané. Popularitě se naopak těší výlety do přírody a venkovní cvičení. Tento trend na našem e-shopu pociťujeme.

Reklama