Vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu jsou onemocnění, která nebolí, ale dokáží tiše zabíjet. Vysoký krevní tlak (hypertenze) trápí až 43 % populace, ale jen polovina hypertoniků ho má pod kontrolou. Přitom jim v porovnání se zdravým člověkem hrozí až dvojnásobné riziko infarktu myokardu. A pokud k tomu mají ještě vysokou hladinu „zlého“ cholesterolu, riziko je dokonce trojnásobné. Bohužel, pacientů s kombinací těchto dvou onemocnění je většina. Jenže ne všichni se léčí, nebo předepsanou léčbu dodržují.
5f5612daa9c87obrazek.png
Foto: Shutterstock

Pacienti „zapomínají“ na léky

Problém je v tom, že pacienti s více rizikovými faktory zpravidla užívají více léků současně. Snadno se proto může stát, že si tablety nevezmou včas nebo na některou z nich zapomenou.

To potvrzuje i prof. MUDr. Richard Češka, CSc., F.E.F.I.M.: „Pacientům podáváme účinné, sofistikované a prověřené léky, ale oni je často neberou. Účinkuje však jen ten lék, který je užit. Možná to vypadá jako až taková legrační myšlenka, jenže někteří pacienti se spokojí s tím, že navštívili lékaře, který je zkontroloval, a předepsal jim léky. Oni je ale vezmou sem tam někdy. A to rozhodně nevede ke zlepšení kontroly.“

I občasné zapomínání je však pro zdraví nebezpečné. Kompenzace onemocnění není v tu chvíli a někdy ani dlouhodobě dostatečná. Své o tom ví pan František (41), který se už několik let léčí s vysokým krevním tlakem i cholesterolem, a zároveň bojuje i s nadváhou a nadměrným stresem. I on léky, které mu lékařka na jeho neduhy předepsala, užíval jen sporadicky. Hlavní příčinou byl psychický blok. Připadalo mu totiž ponižující, aby bral pravidelně několik tablet denně ještě před 40. rokem věku. A proto se naměřené hodnoty stále nelepšily. To se změnilo až ve chvíli, kdy mu lékařka naordinovala takzvanou fixní kombinaci, neboli vše v jedné tabletě. Tu začal užívat pravidelně a hladina jeho cholesterolu šla dolů. To ho motivovalo natolik, že se pustil i do hubnutí.

Vše v jedné tabletě

„Je to tabletka 2 v 1, nebo 3 v 1 – stejně, jako se dnes dávají do pračky tablety, které jsou současně aviváží, mají čistící účinek a chrání barvu. Fixní kombinace tedy znamená, že v jediné tabletě je několik léčivých látek,“ vysvětluje profesor Češka.

Riziko, že pacienti na některý ze svých léků zapomenou, se tímto podstatně sníží. To potvrzuje i paní Jana (72), která bojovala s užíváním velkého množství léků hned dvakrát denně. Kromě vysokého krevního tlaku a cholesterolu ji totiž trápí i snížená funkce štítné žlázy a osteoporóza. Teprve když lékař za pomoci fixní kombinace výrazně redukoval počet medikamentů, její stav se výrazně zlepšil.

„Jsou pacienti, kterým když předepíšete na každý den tři léky, tak jeden užívají v pondělí, druhý v úterý, třetí ve středu a ve čtvrtek si udělají lékové prázdniny. Kdežto jednu tabletku pravidelně spolknou,“ dělí se o svou zkušenost s fixní kombinací profesor Češka.

Fixní kombinace a životní styl

Takzvané fixní kombinace léků významně snížily rizika kardiovaskulárních příhod v prvním roce léčby o 21 %. Ještě významnější byl vliv fixních kombinací u osob, které již některým kardiovaskulárním onemocněním trpí. Tam došlo ke snížení kardiovaskulárního rizika o 56 %.

O možnosti užívání fixních kombinací je ovšem nezbytné poradit se s ošetřujícím lékařem a řídit se jeho doporučením. Ne pro každého je totiž vhodná. Vždy je ale třeba myslet na to, že nedílnou součástí léčby onemocnění srdce a cév jsou změny životního stylu a stravy.

Pro více informací o vysokém krevním tlaku, cholesterolu, rizicích spojených se souběhem diagnóz a fixních kombinacích můžete navštívit webové stránky projektu Srdce v hlavě www.srdcevhlave.cz.

Čtěte také:

Reklama