Antibiotika jsou geniálním lékem, který už dokázal zachránit nespočet životů. Jenže tím, jak s nimi lidé nešetrně zacházejí, se o jejich účinky připravují. Bakterie vůči nim začínají být rezistentní, takže se časem může stát, že přestanou účinkovat úplně. Takový problém aktuálně řeší v Číně, kde se objevily geny rezistence proti antibiotikům poslední záchrany. Více nám o této problematice prozradila MUDr. Václava Adámková, primářka Klinické mikrobiologie a ATB centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Paní primářko, v Číně řeší problém s geny rezistence proti antibiotikům poslední záchrany. Hrozí jejich celosvětové rozšíření?
Samozřejmě, že hrozí rozšíření těchto genů celosvětově. Na druhé straně to žádná novinka není. Tyto geny tu byly vždy, protože se vyskytují bakterie přirozeně rezistentní k polyenům a tudíž mohou své geny předat dál jako selekční výhodu. Princip je stále stejný.

pills

Jak vlastně vzniká rezistence vůči antibiotikům? Je to častým předepisováním antibiotik?
To je jeden z důvodů. Samozřejmě se to ale nedá paušalizovat. Jsou bakterie, které se běžně vyskytují v prostředí kolem nás, u zvířat, zkrátka úplně všude a ty jsou vystaveny účinku nejenom antibiotik, ale též desinfekčních prostředků, a proto se „brání“. Je to ovlivněno jednak preskripcí antibiotik v humánní medicíně, ale také používáním antibiotik ve veterinárním léčitelství a v zemědělství. Takže i kdyby, čistě hypoteticky, se v humánní medicíně přestala antibiotika užívat, tak přesto je rezistence už na takové úrovni, že bude přetrvávat dál. Selekční tlak z jiných oblastí je totiž obrovský. Určitě se to tedy nedá svést jen na nevhodné používání antibiotik u lidí. Na druhou stranu nás toto neomlouvá. Nemůžeme se vzdát a říct, že se s tím nedá nic dělat. Dá. Uvážlivé používání antibiotik má smysl.

Nesprávné užívání znamená třeba to, že jsou mi předepsána nesprávná antibiotika, která na bakterii v mém těle nezafungují? A bakterie díky tomu získá rezistenci, s níž ji pak předám dál?
I tak to může být. Ale je více možností. Antibiotikum, které budete užívat, může být správně předepsáno, na správnou bakterii a správně zafunguje. Ale my v těle máme mraky jiných bakterií. Jsou součástí naší mikrobioty a užívané antibiotikum si neumí „vybrat“ jen tu jednu bakterii, třeba ve středním uchu nebo v močovém měchýři. Vybije proto stejný druh bakterie všude v těle. Ať tam dělají dobře, nebo špatně. Tím může docházet k rozvoji rezistence. Vy si svou infekci sice dobře vyléčíte, ale ty ostatní bakterie už byly ovlivněny antibiotiky. A čím mají antibiotika širší spektrum účinků, tím je pochopitelně jejich kolaterální dopad větší. To je ten hlavní problém z pohledu epidemiologie a ekologie rezistence.

Takže rezistence bakterií nejsem uchráněna ani v případě, kdy já osobně antibiotika skoro neužívám. Chápu to správně?
Ano, tyto bakterie se předávají, často i v rámci rodiny. Rodiče se pak třeba diví, jak je možné, že má dítě rezistentní bakterie, když neužívalo žádná antibiotika. Předá mu je matka, rodinní příslušníci, získá je ve školce…to je jedno. Bakterie jsou všude kolem nás a kolují, předávají se. Ale stejně tak, jako antibiotika, fungují na bakterie i dezinfekční prostředky, které se běžně používají. Dráždí je a ony vyvíjejí rezistenci, která pak může být sdružená vůči antibiotikům i vůči dezinfekčním prostředkům.

Tím myslíte, že na některé bakterie mohou přestat fungovat i čisticí prostředky?
Je to tak. Je to také cizorodá látka, proti které se bakterie brání. A když se dezinfekční prostředek nepoužije v dostatečné koncentraci, jak je doporučeno výrobcem, což se v domácnostech zase tak často nedodržuje a není tu možné z různých důvodů super koncentrované prostředky používat, tak se bakterie stávají pochopitelně odolné i vůči nim. Je to ale více problém nemocnic, kde se dezinfekce používá daleko častěji. Ovšem situace není úplně ideální ani v rodinách.

Ubližují si lidé častým užíváním antibiotik i jinak, než že se si vybijí i ty správné bakterie?
Určitě ano. Užívání antibiotik není tak bezpečné, jak bychom si představovali. Snižuje obranyschopnost. Různé skupiny antibiotik ovlivňují produkci protilátek, takzvaných sekrečních imunoglobulinů, které naopak sliznici chrání před nasednutím nějaké jiné bakterie či infekce. Takže paradoxně tím, že užívám antibiotika, se oslabuji a nejsem tak schopná předcházet další infekci. Druhá věc je zmíněný přímý dopad na vybíjení příznivých bakterií, kde se vytváří takzvané ekologické vakuum a prostor pro to, aby na jejich místo nasedly bakterie rezistentní vůči tomu antibiotiku. A kruh se uzavírá. Klasický příkladem je třeba takzvaná postatibiotická kolitida, průjmy, které jsou následkem porušení střevní mikroflóry. Nebo i časté kvasinkové infekce a záněty pochvy u žen po opakovaných antibiotických léčbách. Takže užívání antibiotik není úplně bezpečné.

Bude do budoucna rezistencí na antibiotika přibývat?
Rezistence tady byla, je a bude. Zda se bude zvyšovat, to nelze úplně odhadnout. V každém případě v tuto chvíli stále narůstá. Záleží ovšem na druhu bakterií. Třeba v ČR není problém s těmi bakteriemi, které vyvolávají respirační infekce. Ty jsou u nás velmi dobře citlivé na penicilinová antibiotika a nemáme s nimi problém. Co ale problém je, to jsou takzvané gramnegativní tyčinky, mezi nimiž jsou například nejčastější původci močových infekcí nebo neonatálních sepsí. U nich rezistence enormně narůstá. Jsme dokonce na špici v rámci evropských zemí.

Čtěte také: