ladymarinChodíme na preventivní prohlídky, necháváme se očkovat proti nebezpečným nemocem, čistíme si zuby mezizubním kartáčkem a dodržujeme pitný režim. Snažíme se dbát o své zdraví: díky důležitým informacím předcházet situacím, které můžeme dopředu ovlivnit svým chováním.

Takovou péči si ale zaslouží i naše jednotlivé orgány v těle. Zvlášť, pokud jsou tak důležité jako jsou například játra. Zajímavé je, že většina z nás nedokáže přesně určit, kde játra leží a jejich funkci vnímá zejména, pokud to přežene s alkoholem - ano, pokud vás po ránu bolí hlava a není vám dobře, vaše játra v tu chvíli jedou na plný plyn. Odbourávají z vašeho těla alkohol.

Stejně tak pracují, pokud berete nějaké léky. Léky, které nám sice pomáhají vyřešit nějaký zdravotní problém, ale zároveň svým chemickým složením zatěžují většinou žaludek, kde se rozpouštějí a následně játra, která je musí z těla odbourat. Je to složitý proces, na který jsou játra stavěna. Jsou důležitým filtrem, který odbourává nechtěné a škodlivé látky z těla, zároveň napomáhá správně hospodařit s cukry, tuky a dalšími důležitými látkami pro fungování našeho těla. Proto je dobré dbát o jejich zdraví, aby fungovala správně.

Je důležité připomenout, že přibližně 2-5 % jaterních poškození u hospitalizovaných pacientů vzniká v souvislosti s užitím léků. Na jaterním poškození se může podílet přímý toxický účinek léku a jeho metabolitů nebo imunopatologické mechanismy (alergická nebo autoimunitní reakce).

Náš tip! Rádi bychom vám doporučili novinku - Ladymarin, doplněk stravy, který je určen ženám

ladymarinLadymarin obsahuje suchý extrakt z plodů ostropestřce mariánského, který má příznivý účinek na jaterní buňky a pomáhá regenerovat jaterní tkáň.

Svým ochranným účinkem na jaterní tkáň může ostropestřec pomáhat mírnit negativní vlivy životního prostředí i následky dlouhodobé konzumace cizorodých látek. Výtažek ze semen bodláku ostropestřce mariánského (Silybum marianum), nazývaného silymarin, byl využíván v tradiční medicíně již ve starověku.

Více na www.ladymarin.cz

Zajímavosti

Silymarin není jedna látka, ale komplex strukturně podobných látek, které mají podobnou antioxidační aktivitu a navzájem se doplňují ve své chemoprotektivní aktivitě.

Silymarin má široké spektrum pozitivních účinků:

1. Silymarin je známý tím, že podporuje regeneraci a detoxikační funkci jater.
2. Má ochranný (chemoprotektivní) vliv na lidský organismus před mnoha škodlivými látkami a chrání před oxidačním stresem.
3. Významnou aktivitou silymarinu jsou kardioprotektivní účinky, které se projevují především na úrovni snižování či eliminace kornatění tepen. Silymarin tedy působí efektivně na snižování cholesterolu v krvi.
4. Další důležitou oblastí je pozitivní působení v kůži, která je běžně vystavena expozici UV záření. Silymarin je schopný (samozřejmě při delším užívání) i při podávání perorálně zajistit efektivní ochranu kůže před UV aktivovaným stárnutím a též proti případné karcinogenezi (melanomy).
5. Významný je také účinek silybinu na fibrogenezi (nadměrná biosyntéza fibrinu v podkoží vede k tvorbě vrásek). Potlačením patologické fibrogeneze silybinem dochází k prevenci tvorby vrásek, především těch vznikajících v důsledku nadměrného slunění a působení civilizačních škodlivin.

Velkou výhodou použití silymarinu je jeho netoxicita i ve velmi vysokých dávkách mnohonásobně přesahujících běžné účinné koncentrace.

V odborné literatuře nejsou žádné záznamy o vážnějších vedlejších nebo toxických projevech silymarinu.

Reklama