Vzít si s sebou na cesty pár osvědčených společníků se vždy vyplatí. Neremcají, neobtěžují, zabírají jen trochu místa a pomohou vám často v nějaké prekérní situaci, kterou byste bez nich řešili mnohem komplikovaněji.

Tady je výběr mých dlouholetých a praxí prověřených společníků, se kterými se vždy snažím cestovat. Když je nevyužiji, jsem jenom ráda. V opačném případě pak chválím jejich přítomnost.

A možná ještě jedna důležitá věc – finanční náročnost jejich pořízení je opravdu zanedbatelná.

Drobné mince

Každá dovolená, pokud ji tedy netrávíme v klidu doma (úsměv) je spojená s cestováním. A během cestování – ať chceme, nebo ne, musíme občas využít toaletu.

Svérázné povahy zastavují u silnice, my ostatní dáváme přednost civilizovanějšímu řešení. A přesně kvůli tomu je dobré mít k dispozici drobné mince nejen země, do které směřujeme, ale také těch, kterými projíždíme.

  • Například v Rakousku, přes které vede většina cest na jih za mořem, se za toaletu obvykle platí na benzinkách půl eura. Tato částka je vám pak vrácena při nákupu občerstvení tamtéž.

Samozřejmě, nebyl by zřejmě problém si drobné rozměnit na pokladně, ale znáte to – někdy to vážně spěchá, někdy jsou prodavači neochotní…

Černá mast

Hmyz je všude kolem nás. Čím větší teplo a vlhkost, tím je ho více. A čím dále cestujeme na jih, tím se bohužel také zvyšuje pravděpodobnost, že kožní reakce na takové kousnutí od hmyzáka bude komplikovanější.

Asi každý s sebou vozí přípravek typu Fenistil, já doporučuji přibalit ještě černou mast (prodává se pod názvem Ichtoxyl) za pár korun.

  • Jde o volně prodejný přípravek, který je vynikající na drobné hnisavé rány a také právě štípance, když se v něm objeví žlutavý střed.

Pozor, mast má typickou - a pro někoho možná nepříjemnou - vůni po dehtu. Navíc - jak napovídá její lidový název - špiní černou barvou. Vždy je dobré přelepit, u větších míst pak zakrýt polštářkem z obinadla a následně pevně přelepit. Pokud se místo nezačne do dvou až tří dnů hojit, případně nastanou komplikace jako zvýšená teplota, je samozřejmě nutné vyhledat lékaře.

soda

Foto: Shutterstock

Jedlá soda

Malý pytlíček hydrogenuhličitanu sodného vám prokáže mamutí službu. A to hned v několika oblastech. Za všechny jmenujme použití při tzv. pálení žáhy, kdy stačí lžičku sody rozpustit ve vodě a vypít.

Sodu mnozí používají také do bot proti pocení nohou, ať už při samotném použití obuvi, nebo jako „deodorant a desinfekci“ přes noc. Stačí nasypat, protřepat a ráno vysypat.

Stejně tak lze ze sody udělat příjemnou koupel pro unavené nohy. A že nohy během dovolené, zvlášť když obsahuje poznávání a chození, dostávají zabrat.

  • Se sodou osvěžíte vzduch v ledničce (přiznejme si, že ledničky v apartmánech nebývají zrovna úplně „nejsvěžejší“), vyčistíte řadu nečistot, včetně těch na sporáku (pokud si sem tam na dovolené něco uvaříte a náhodou vám to „uteče“).    

Za užitečnou považuji i to, že soda odstraňuje rybí pach z rukou (a že se tam potvora zabydlí, když si kucháte nějakou tu rybičku před grilováním).

Využití jedné sody je zkrátka téměř nekonečné a každý si objeví časem to svoje.

Přečtěte si také:

Reklama