Je maličký, ale přesto se nám často nedaří v boji proti němu vyhrát. Tušíte správně, potravinový mol okupuje naše kuchyně i spižírny a dohání nás k šílenství. Přesto na něj můžete vyzrát. Poradíme vám, jak.
„Je to půl roku, co jsem v dětské krupičce objevila divné cucky, vlákénka a celkově vypadala nevábně. Bylo mi hned jasné, co jsem si to přinesla domů. Okamžitě putovala do koše, ale i tak se mi potravinoví moli usídlili v bytě. Všechno jsem vyházela, kuchyně se jen blýská, ale vůbec se jich nemohu zbavit. Pak si připadám jako největší špindíra, když nějaká ta potvora vylétne před návštěvou,“ svěřuje se Andrea (34) a odborníci jí dávají za pravdu. Boj se zavíječi, alias moly, skutečně není snadný. Díky jakým zbraním můžete vyhrát?
Jak se k nám dostane?
Potravinového mola si zaneseme do domácnosti hlavně s nákupem. Nejraději má suché zboží jako jsou ořechy, sušenky, mouka, čaje nebo těstoviny, ale najdete jej i v pochutinách a krmivu pro zvířata. V případě nouze nepohrdne ani slaměnými ozdobami či suchými květy. Méně často se k nám přestěhuje od sousedů, ať už oknem či stoupačkami. Ale věřte, že se množí velmi rychle.
Co proti škůdcům podniknout?
Boj proti molům je často během na dlouhou trať a nikdy nemůžeme říct, že máme konečně vyhráno. „Jako u každého hmyzu nelze hovořit o tom, že se molů zbavíme natrvalo, nicméně lze provádět řadu opatření, která snižují pravděpodobnost jejich výskytu v domácnosti,“ říká Pavel Kudláček ze společnosti Ekogarant zabývající se i dezinsekcí. O jaká opatření jde?
- Na pozoru se mějte už při nákupu a dobře si prohlédněte alespoň ty potraviny, které jsou v průhledném obalu. „Není to časté, ale již v obchodě můžete ve výrobku pozorovat pohyb, který tam nepatří,“ varuje Kudláček.
- Dbejte na to, abyste co nejvíce „rizikových“ potravin skladovali nikoli v původních, ale v pevných a neprodyšně uzavřených obalech, například dózách.
- Když už se v potravinách objeví pavučinky a zámotky či housenky, nemilosrdně je vyhoďte. Jejich konzumace sice není nebezpečná, ale u citlivějších jedinců může vyvolat alergickou reakci. Nehledě na to, že moli velmi rychle množí.
- Nenašla jste napadené potraviny, ale bezpečně poznala v malém šedém motýlkovi poletujícím vaší domácností mola? Pusťte se do pátrání, někde musí mít svou „základnu“. „To někdy bývá obtížné a uděláte nejlépe, když vyhodíte všechny suché potraviny neskladované v původních neporušených obalech. To znamená vyklidit všechny skladovací prostory pro potraviny, vytřít je, vysušit a použít chemický postřik,“ radí odborník na dezinsekce s tím, že v takovém případě nastává důležité rozhodnutí. Použít přípravek z drogerie, nebo zavolat odbornou firmu?
- „Přípravků běžně dostupných v obchodech je celá řada. Účinkují, ale jejich velkou nevýhodou je krátkodobý účinek počítaný na minuty. Přípravek se vypaří, již neúčinkuje a tudíž je nutno postřik ze spreje neustále opakovat. Ani poté však není zaručen úspěch,“ dělí se o své zkušenosti Pavel Kudláček a dodává, že odborná firma používá profesionální přípravky s okamžitým a dlouhodobým účinkem až 4 měsíce: „Po zaschnutí aplikovaného přípravku je možno skladovací prostory znovu používat s tím, že jsou tyto prostory ochráněny nejen před moly, ale i ostatními škůdci.“
Zdroj foto: Shutterstock
- V obchodech existují kromě sprejů i takzvané lapače molů. Ty díky feromonům přivábí samečky, kteří se na ně nalepí. A bez nich se už samičky nerozmnoží. Nejsou drahé, neobtěžují zápachem a skutečně fungují. Jsou ideální jako doplněk vašeho boje se škůdci.
- Nejste na chemii? Pak budete nadšené z parazitických vosiček. Trichogramma je přirozeným nepřítelem molů a sama je vyhledává. Zahubí je tak, že do jejich vajíček naklade ty své. Vosička je veliká pouhých 0,3 mm, takže ji doma ani nezaregistrujete. Jakmile zahubí všechny moly, přestane se rozmnožovat a sama zahyne. Jak si ji pořídit? Zakoupíte si kartičky s jejími vajíčky, z nichž se u vás doma vylíhne. Toť vše, pak už je veškerá námaha na ní. Stát vás bude v řádu stokorun.
- Vyzkoušet můžete i návody našich babiček. Ty sázely třeba na odpudivou vůni novinového papíru, pomerančové kůry či pepře. Ale vzhledem k tomu, že se moli často vyskytují i v silně aromatických potravinách, ruku do ohně za ně nelze dát.
Čtěte také:
- Jedete na dovolenou a bojíte se, že vaše kytky zvadnou? Vyrobte si jednoduché zavlažovací systémy
- Pět dobrých rad pro houbaře. Na tohle dejte vážně pozor!
Nový komentář
Komentáře
Taky jsem se molů doma nemohl vůbec zbavit. Na https://homezin.cz/media/jak-na-moly-potravinove jsem si přečetl, že si je většinou nosíme z obchodů, a tak je důležitá hlavně prevence, aby mol neměl šanci na to se rozmnožit dále. Nakoupil jsem si proto spoustu dóz a snažím se do nich všechny potraviny kde by mohli být dávat. Tím pádem mol zůstane pouze v jedné dóze a nekontaminuje zbytek potravin.
Máme doma už asi měsíc. Myslím že mají zase nějaké období, slyším to teď všude. Všechno jsme vyházeli kde byly vajíčka a co se nám jen trošku nezdálo. Přijde mi že je to už dobré, ale pořád se nám třeba jeden/dva za týden chytí. Kamarádka mi teď poradila olej z levandule https://www.alchymystique.cz/eshop/levandule mám doma difuzér. Takže vyzkouším a dám vědět. Jsem docela zvědavá
Také s nimi často bojuji. Kupuji lepící pásky a každou chvili jsou tam další.
Já si je nedávno donesla v hladké mouce.
U nás zabrala žlutá destička z drogérie.
Od té doby máme pokoj a doufám že na hodně dlouho
moli jsou prevíti,jednou se mi dali do ořechů a jednou do sušených hub v plátěném pytlíku
Jandywoman — #15Podlouhlý lepicí pásek je na dvě věci. Já mám doma na ojedinělé případy tu mololapku. Je docela stejná jak mucholapka. Malý váleček, který se po zatažení dole rozvine, natáhne a nahoře má smyčku. To někam pověsit anebo zboku skříně nalepit izolepou, aby nepadal vlastní vahou dolů, ale pěkně visel a lapal. Jmenuje se opravdu Mololapka. K dostání v drogeriích.
átéčko — #17Ještě jsou feromonové lapače, takové ty stříšky, které postavíš na polici a oni se na to chytají. Dobré je všecko sypké a háklivé uchovávat ve sklenicích se šroubovacím víkem. Je do nich dobře vidět a bestie se tam nedostanou.
kobližka — #16 Já tipuju, že jsem si to přinesla domů v ovesných vločkách. Jak nakupuju bez brýlí, je to na pytel. Asi jsem si je neprohlédla a šup s nimi do špajzu. To pak bylo překvapení... brrr. No, kromě vloček letělo ze zásob do popelnice kdeco (byli dokonce i v chilli koření
) a nastal boj. Naštěstí už mám od těch neřádů pokoj a teď už jsem fakt hodně opatrná, nechci to znovu zažít
.
Zrovna s nimi bojuji. Ale vyhrávají zavíječi. Špajz jsme vyklidili, vyčistili, vysprejovali. Zavěsili lepicí pásky a jsou tam furt. Vahodili jsme ořechy, kroupy, sušené houby. Všechno přesili, 2x. Každý večer tam nějaký hajzl poletuje! Žádný sprej je nazahubí.
Jandywoman — #15 Jo,myslím ten
my s ním měli dobré zkušenosti.Vloni se nám totiž dostali ty potvory do bytu.Díky něčímu bordelu ve sklepě.Několikrát jsme museli vyklízet komoru,skříkali nějakým svinstvem,ale máme doma pejska,tak jsme s tím přestali,nakoupili tyhle pásky,dali je do sklepů a k nám a podařilo se.Sice to trvalo déle a bylo to o nervy,ale zdolali jsme je
gerda — #9 Tak to jsem ještě nikde neviděla, ale naštěstí už nepotřebuji nic (doufám
)
kobližka — #11Asi myslíte takový ten podlouhlý samolepící pásek? Tak ten se neosvědčil. Na ten sem tam zabloudil nějaký ten motýlek, ale efekt veskrze žádný. Zato na tom dražším, o kterém píši dole, tam se denně nachytalo tolik molů, že nebyl po cca 14 dnech vůbec vidět bílý podkladový papír. Zřejmě je napuštěn něčím lepším.
Mololapky taky používám a navíc mám u mouky rozdělaný balíček bobkového listu.
Používám mololapky,máme v paneláku na chodbě propojené spíže a jednou někdo zamořil celý dům,nakonec se zjistilo,že měli ve spíži tašku starých ořechů.Byl to děs.
Jandywoman — #6 Cože???
U nás ten lepící pásek prodávají za 13 Kč.
Hmm a já myslela, že je mám jen já doma ve špajzu
asi vás dám přečíst manželovi
Jandywoman — #6Prodávají se i mololapky, fungují dobře.
Asi před půl rokem jsem s nima taky bojovala .Vyhodila jsem co se dalo ,několikrát vyčistila špajz a pořád se objevovali.Tak jsem to opakovala pořád dokola až potvory zmizely .Někdy se moli přinesou už z obchodu a pak napadnou na co přijdou i tu rýži.
Uf, taky momentálně bojujem s molí invazí. Už jsem musela vyhodit skoro plný pytel žrádla pro kočky, nový mám raději v mrazáku. Před pár dny to byla neloupaná rýže, jak chutnala slepičkám. Objevila jsem je i v sušených houbách. Zkrátka na co jsem přišla, to letělo. S tím postřikem mám problém, protože mám doma kočky, pro které jsou jedovaté pyrethroidy a ty jsou ve všech prodávaných insekticidech. S jinou účinnou látkou jsem ještě nenašla.