Je maličký, ale přesto se nám často nedaří v boji proti němu vyhrát. Tušíte správně, potravinový mol okupuje naše kuchyně i spižírny a dohání nás k šílenství. Přesto na něj můžete vyzrát. Poradíme vám, jak.

„Je to půl roku, co jsem v dětské krupičce objevila divné cucky, vlákénka a celkově vypadala nevábně. Bylo mi hned jasné, co jsem si to přinesla domů. Okamžitě putovala do koše, ale i tak se mi potravinoví moli usídlili v bytě. Všechno jsem vyházela, kuchyně se jen blýská, ale vůbec se jich nemohu zbavit. Pak si připadám jako největší špindíra, když nějaká ta potvora vylétne před návštěvou,“ svěřuje se Andrea (34) a odborníci jí dávají za pravdu. Boj se zavíječi, alias moly, skutečně není snadný. Díky jakým zbraním můžete vyhrát?  

molik

Jak se k nám dostane?

Potravinového mola si zaneseme do domácnosti hlavně s nákupem. Nejraději má suché zboží jako jsou ořechy, sušenky, mouka, čaje nebo těstoviny, ale najdete jej i v pochutinách a krmivu pro zvířata. V případě nouze nepohrdne ani slaměnými ozdobami či suchými květy. Méně často se k nám přestěhuje od sousedů, ať už oknem či stoupačkami. Ale věřte, že se množí velmi rychle.

Co proti škůdcům podniknout?

Boj proti molům je často během na dlouhou trať a nikdy nemůžeme říct, že máme konečně vyhráno. „Jako u každého hmyzu nelze hovořit o tom, že se molů zbavíme natrvalo, nicméně lze provádět řadu opatření, která snižují pravděpodobnost jejich výskytu v domácnosti,“ říká Pavel Kudláček ze společnosti Ekogarant zabývající se i dezinsekcí. O jaká opatření jde?

  • Na pozoru se mějte už při nákupu a dobře si prohlédněte alespoň ty potraviny, které jsou v průhledném obalu. „Není to časté, ale již v obchodě můžete ve výrobku pozorovat pohyb, který tam nepatří,“ varuje Kudláček.
  • Dbejte na to, abyste co nejvíce „rizikových“ potravin skladovali nikoli v původních, ale v pevných a neprodyšně uzavřených obalech, například dózách.
  • Když už se v potravinách objeví pavučinky a zámotky či housenky, nemilosrdně je vyhoďte. Jejich konzumace sice není nebezpečná, ale u citlivějších jedinců může vyvolat alergickou reakci. Nehledě na to, že moli velmi rychle množí.
  • Nenašla jste napadené potraviny, ale bezpečně poznala v malém šedém motýlkovi poletujícím vaší domácností mola? Pusťte se do pátrání, někde musí mít svou „základnu“.  „To někdy bývá obtížné a uděláte nejlépe, když vyhodíte všechny suché potraviny neskladované v původních neporušených obalech. To znamená vyklidit všechny skladovací prostory pro potraviny, vytřít je, vysušit a použít chemický postřik,“ radí odborník na dezinsekce s tím, že v takovém případě nastává důležité rozhodnutí. Použít přípravek z drogerie, nebo zavolat odbornou firmu?
  • „Přípravků běžně dostupných v obchodech je celá řada. Účinkují, ale jejich velkou nevýhodou je krátkodobý účinek počítaný na minuty. Přípravek se vypaří, již neúčinkuje a tudíž je nutno postřik ze spreje neustále opakovat. Ani poté však není zaručen úspěch,“ dělí se o své zkušenosti Pavel Kudláček a dodává, že odborná firma používá profesionální přípravky s okamžitým a dlouhodobým účinkem až 4 měsíce: „Po zaschnutí aplikovaného přípravku je možno skladovací prostory znovu používat s tím, že jsou tyto prostory ochráněny nejen před moly, ale i ostatními škůdci.“
    moli po

Zdroj foto: Shutterstock

  • V obchodech existují kromě sprejů i takzvané lapače molů. Ty díky feromonům přivábí samečky, kteří se na ně nalepí. A bez nich se už samičky nerozmnoží. Nejsou drahé, neobtěžují zápachem a skutečně fungují. Jsou ideální jako doplněk vašeho boje se škůdci.
  • Nejste na chemii? Pak budete nadšené z parazitických vosiček. Trichogramma je přirozeným nepřítelem molů a sama je vyhledává. Zahubí je tak, že do jejich vajíček naklade ty své. Vosička je veliká pouhých 0,3 mm, takže ji doma ani nezaregistrujete. Jakmile zahubí všechny moly, přestane se rozmnožovat a sama zahyne. Jak si ji pořídit? Zakoupíte si kartičky s jejími vajíčky, z nichž se u vás doma vylíhne. Toť vše, pak už je veškerá námaha na ní. Stát vás bude v řádu stokorun.
  • Vyzkoušet můžete i návody našich babiček. Ty sázely třeba na odpudivou vůni novinového papíru, pomerančové kůry či pepře. Ale vzhledem k tomu, že se moli často vyskytují i v silně aromatických potravinách, ruku do ohně za ně nelze dát.

Čtěte také:

Reklama