6470b9ce402a5obrazek.png

Vláčkem Humboldt k botanické zahradě, nebo po trase s úkoly za Pravřídlem, prasátkem a pohádkovým lesem

Pokud se obáváte, že historické lázeňské město není zrovna ideálním místem pro děti, opak je pravdou. Celé centrum můžete projet turistickým vláčkem Humboldt, který udělá z objevování města příjemné dobrodružství.  V pravidelných intervalech vyjíždí z náměstí Svobody a pokračuje k Zámecké zahradě, která je díky své poloze oblíbeným místem pro odpočinek v zeleni, procházky a pikniky. Nemusíte se ale bát, že tu bude za hezkého počasí příliš mnoho lidí. Jde totiž o rozsáhlý areál se staletými stromy a dvěma rybníky. Nenechte si ujít také teplický zámek se zajímavými muzejními expozicemi. Pokračovat z historického centra můžete až k jediné Botanické zahradě v celém Ústeckém kraji. Vznikla relativně nedávno, v roce 2002, ale na místě, kde se Zahradničilo už od konce 19. století. Prohlídku zvládnou i malé děti a dá se projet také s kočárkem. Ve venkovní části rostou především rostliny a stromy mírného pásma, ve skleníkové části najdete rozsáhlou sbírku tropických a subtropických rostlin. Zajímavostí botanické zahrady je křížovkářský záhon, kde se pěstují rostliny známé z tajenek.

6470ba013896dblobid0.png
 
Pokud se chcete spíše jen procházet, vyrazte na trasu Za prasátkem, léčivými prameny a pohádkovým lesem dlouhou asi 5,5 km, během které děti budou plnit tematicky zaměřené úkoly, a která vás provede po nejzajímavějších částech města. V Lázeňském parku najdete Pravřídlo s prasátkem, z nějž vyvěrá nejstarší pramen Teplic a odkazuje na pověst o uzdraveném prasátku. Podle Hájkovy kroniky pramen objevil kulhavý vepřík, který se po čase stal nejčipernějším ze stáda.

6470b80fa9d1fobrazek.png

U botanické zahrady, v Janáčkových sadech, se zastavte v pohádkovém lese. Na děti tu čeká 11 velkých dřevěných pohádkových postaviček a lehké úkoly ke splnění. Celá trasa je rozdělena na dvě části, první vede prakticky jen po rovince a zvládnete ji i s kočárkem, na druhé už vás čeká horší terén a dvě náročnější stoupání. Tajenka má proto také dvě části – abyste si mohli vyzvednout odměnu v turistickém informačním centru na náměstí Svobody, stačí projít a splnit úkoly z kratší trasy.  

6470b9059a699blobid0.png

6470b88392f35obrazek.png

Odpočiňte si v nejstarších lázních ve střední Evropě

Bazén znají všichni, ale zkusili jste obří lázeň plnou léčivé vody? Srdcem zdejších lázní je THERMALIUM, komplex největších a nejteplejších bazénů s čistě termální vodou v Čechách. Celé podlaží termálních bazénů napouští pramen Pravřídlo, přírodní léčivý zdroj, který 18 000 let nabíral minerály a vzácné prvky z vulkanického masivu pod městem. Je tu nainstalováno celkem 101 masážních a rehabilitačních prvků a užít si můžete také nejrůznější sauny.

6470b7decc5a7obrazek.png

Termální vodu má také teplické Aquacentrum, kde najdete atrakce jako jsou tobogán, dětská skluzavka, vodní hřib, divoká řeka, houpací jeskyně, lezecká síť, široká skluzavka s dojezdem, masážní lehátka a lavice, chrliče vody, brouzdaliště pro nejmenší a nově zrekonstruované venkovní slunění s brouzdalištěm a herní zónou pro děti.

6470b937708b3obrazek.png

Objevte okolí Teplic – krásná příroda Krušných hor, historická štola patřící do UNESCA a skvělá místa na koupání

Až budete mít prozkoumané město Teplice, je načase objevit okolí. Nudit se rozhodně nebudete. Teplice obklopuje krásná příroda malebného Českého středohoří a Krušných hor plná zámků, zřícenin, hradů, dolů a kilometrů skvělých turistických a cyklistických tras. Oblíbeným místem je nedaleká Doubravská hora s krásným výhledem a se zříceninou hradu Doubravka. Dnes patří radioamatérům a konají se zde různé kulturní akce. Na vrchol můžete z centra Teplic dojet také kabriobusem. K hotelu Komáří Vížka na vrcholu Komáří hůrky vás vyveze nejstarší provozovaná osobní visutá lanovka v Česku, která je od roku 2013 chráněna jako kulturní památka. Po cestě očekávejte nevšední výhled na Teplice, Krupku, České středohoří a za dobré viditelnosti dohlédnete až na vrcholky Krkonoš. Na vrcholu se můžete občerstvit na vyhlídkové terase nebo přímo v restauraci hotelu. Pokud si chcete výlet prodloužit, vyrazte po žluté značce po pohodlné asfaltové cestě až k Sedmihůrské vyhlídce.

6470b85662b3dobrazek.png

Oblast okolo Krupky patří k nejstarším těžebním revírům v Krušnohoří a je pokládaná za nejdříve dobývané naleziště cínu ve střední Evropě. V prohlídkové štole Starý Martin si můžete projít podzemí s  800 let dlouhou historii těžby cínu, dozvíte se, jak se štoly razily, jak to v dole fungovalo, nebo jaké nástroje horníci používali. Oblíbenou zastávkou je pramen štěstí nebo dědičná štola Dürrholz, která byla ražena již ve 2. polovině 15. století. Celá trasa o délce 1000 metrů je pohodlně schůdná a dobře nasvícená, z důvodu bezpečnosti mohou prohlídku absolvovat ale jen děti starší 5 let. K areálu štoly náleží venkovní muzeum historické i současné důlní techniky. V roce 2019 byla štola jako součást Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří zapsána na seznam památek UNESCO. V létě nevynechejte vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového lomu na hnědé uhlí. Vodní plocha o 65 hektarech nabízí vše - krásné koupání, veškeré sociální zázemí, občerstvení i zábavu. Hloubka vody dosahuje místy až 40 metrů, díky čemuž je průzračná a její čistota je přirovnávána k moři.

Foto: visitteplice.com
Zdroj informací: tiskové informace, visitteplice.com

Reklama