Nudit anebo jen líně povalovat se tady rozhodně nebudete. Zpívající fontána neboli kruhový bazén o poloměru osmnácti metrů s dvanáctidílnou kamennou plastikou a více než 250 tryskami s osvětlením zde od 30. dubna umí každou lichou hodinu zahrát nejen Hapkovu Hudbu pro fontánu a Smetanovu Vltavu, ale i Vangelisovo Dobytí ráje či Morriconeho Tenkrát na Západě. Ve stejný den si pak večer můžete užít Pálení čarodějnic v parku Boheminium a v areálu hotelu Krakonoš. Další jarní poznávací akcí je Vítání ptačího zpěvu, které poodhalí život ptáků.

p3.jpg

Zahájení lázeňské sezony pak proběhne v termínu 13.–15. května. V rámci tradičně bohatého programu nebude chybět žehnání pramenům na kolonádě a mše svatá, řemeslný a farmářský trh nebo hudební koncerty. Tady se představí Západočeský symfonický orchestr a Petra Janů s programem Gershwinovy Rapsodie v modrém či RoxetTe Revival band, Zavěšený kafe a Pokáč nebo žáci ZUŠ Frederyka Chopina. Společně se oslaví také Den matek.

Na vycházku nebo bikovačku
Mariánky jsou také městem parků, jež nabízejí několik vycházkových okruhů nesoucích jména známých osobností, které sem rády jezdily. Tak třeba Královská cesta následuje stopy saského krále Friedricha Augusta II., Edwardova cesta jde za anglickým králem na golfové hřiště, Goethova cesta objeví přírodní scenerie slavného německého básníka a k vývěrům pramenů vás zavede Metternichova cesta. Velký turistický okruh na sever od centra měří 40,7 km s převýšením 1066 metrů. Na něj si vyhraďte celý den a řádně namasírujte lýtka francovkou, odměnou bude poznání tajemství Slavkovského lesa i s jeho vrcholem Lesným (983 m). Anebo se můžete vydat jen tak na couračku do kopců, na Kladskou nebo Dyleň, nad město ležící už v 600 metrech.

blobid0.jpg

Také cyklistické trasy v okolí lázní nabízejí členité profily se stoupáními i sjezdy, ty značené vedou převážně po silnicích s minimálním provozem nebo po zpevněných lesních a polních cestách.
Náš tip zní: K zámku a hradu Bečov nad Teplou, malebnou krajinou Slavkovského lesa, kde se ukrývá relikviář svatého Maura. Vede kolem přehrady Smraďoch, přes obce Prameny a Nová Ves na skalnatý vrcholek Křížky až do údolí říčky Teplé. Komplet zpátky proti proudu řeky měří 50 km s převýšením 1030 metrů a důkladně prověří vaši kondici i technické schopnosti. Zpátky můžete dojet i vlakem.

Doporučujeme také tematickou výpravu za hranice (nejen všedních) cyklistických dnů. Jen kousek odtud ve Waldsassenu v Německu sídlí základna, kanceláře, montážní haly a distribuční centrum známé značky Ghost, na výrobě jejichž kol se podílí řada českých zaměstnanců. Hned vedle mají oblíbené traily, kde testují kola, nedaleko najdete i fourcrossovou trať, kde zářili i čeští jezdci Tomáš Slavík nebo Michal Prokop. A hraniční obec Bärnau-Pavlovský Studenec nabízí jako atrakci historický středověký park. Jistě, vyjet můžete i na elektrokole.

Půlmaraton na kolonádě, dlouhá plochá dráha anebo golf
Koncem května probíhá v Mariánských Lázních multižánrový festival ozdravné kúry miniKOK. Přímo ve městě se pojede také mezinárodní mistrovství ČR (14. 5.) na dlouhé ploché dráze. Tam zajisté stačí se vydat do hlediště stadionu, nemusíte do bojové vřavy…Do nedalekých Karlových Varů si můžete vyrazit na proslulý půlmaraton ze seriálu RunCzech (21. 5.). Běžet nebo jen nasávat atmosféru několikatisícového hada běžců.

p2.jpg

V lehce dojezdné vzdálenosti 45 minut máte až šest velice kvalitních golfových hřišť. Kromě domácích známých Mariánek ještě výjimečně aristokratický Kynžvart, naopak industriální Sokolov, „skotské“ Cihelny, sportovní Františkovy Lázně, svéráznou kopcovitou devítku Luby a jako raritu můžete zařadit procházku po zaniklém hřišti v Teplé.

Uff, máte dost? Teprve teď přichází čas na well-being regeneraci v luxusním zázemí se značkou Falkensteiner Hotels & Residences, z nichž ten mariánskolázeňský patří do elitní kategorie Premium Collection. Hned při vstupu dýchne vznešenou historií 19. století, časů fin de siécle. Hotelové zázemí disponuje prvotřídními lázeňskými službami, užít si můžete pět bazénů, jeden z nich se slanou vodou.

Zdejší Spa Medical Centre se rozkládá na 2500 m2 a poskytuje 90 druhů léčebných a ozdravných procedur nebo balneologických programů včetně skotských střiků i postcovidových terapií v duchu hesla „Heal Restore Relax“ – Vyleč, obnov, relaxuj… Hotel má i vlastní pramen Alexandra s vysokým podílem volného oxidu uhličitého.

Originálem je pak i Library bar se skutečnou knihovnou, kde zabírají tři police spisy klasika Johanna Wolfganga Goetheho, který v Mariánských Lázních čtyřikrát pobýval a prožil zde svoji lásku k Ulrice von Levetzow. Dostanete se ale i k českým autorům od Kundery přes Škvoreckého po Párala.

Předností a účinků místního kraje s oblibou využíval i Karel IV., císař římský a král český. Lepší referenci už asi neseženete…