m1.jpg

Kaufland má  jako jediný obchodní řetězec u nás vlastní masozávod v Modleticích u Prahy. Celý proces výroby tak má pod kontrolou – od pečlivého výběru masa od prověřených farmářů až po distribuci do jednotlivých prodejen. Díky tomu jsou všechny výrobky zárukou čerstvosti a nejvyšší kvality, která jim každoročně přináší několik ocenění.

Maso tady zpracovávají skuteční profesionálové s respektem k řeznickému řemeslu a surovině. Pod značkou K-Mistři od fochu z Modletic! připravují různé druhy čerstvého hovězího a vepřového masa, mletá masa, čerstvé klobásy nebo sekanou, a právě také celou řadu oceňovaných uzených mas. Ta obsahují minimálně 90 % masa, jsou vyrobena podle Českých cechovních norem, uzena na bukových štěpkách a neobsahují zvýrazňovače chuti.

„Při výrobě uzených mas ctí naši řezničtí mistři tradici a zachovávají tradiční postupy zpracování masa. Do masozávodu v Modleticích přichází denně čerstvá surovina a jen na uzené se každý den spotřebuje neuvěřitelných 30 tun masa,“ upřesňuje Pavel Oršuliak, vedoucí výroby uzených mas modletického masozávodu. „Na velikonoční tabuli budeme nabízet 23 druhů uzeného vepřového, například koleno z kýty, krkovici bez kosti nebo bok.“          

1. Prvním krokem je nasolení a ochucení masa, které se provádí jak suchou cestou, tak i modernější, mokrou cestou.
Např. špek na výrobu tradiční uzené slaniny se solí každý jednotlivý kus ručně kvalitní kuchyňskou solí, ve které si poleží do doby, než se sůl vstřebá.

m2.jpg
Proces ručního solení.

Moderní způsob nasolení a ochucení masa mokrou cestou se provádí na strojích s dutými jehlami, které zajistí rychlé a rovnoměrné ochucení a dosolení masa.

m3.jpg
Moderní strojové solení.

2. V další fázi je třeba nechat nasolené maso odležet, aby po vyuzení mělo přirozenou masovou barvu a chuť, která je právě u výrobků od K-Mistrů od fochu z Modletic! oceňována.
Této činnosti se říká masírování a provádí se ve velkých nerezových nádobách tzv. masírkách, které připomínají obrovské míchačky na beton“, popisuje Pavel Oršuliak.

m4.jpg
Masírování masa.

3. V řeznickém slangu se říká, že maso po vymasírování „jde do udíren“. Samo tam ale nedojde, musí se mu pomoci. Jednotlivé kusy masa, pěkně jeden kousek po druhém, řezníci navěsí na háky nebo položí do klece. Ty se pak zavezou do udírenských komor.

m5.jpg
Příprava na uzení.

4. V udírně nastává ten toužebně očekávaný zázrak. Ze syrového masa se stane voňavý, šťavnatý, krásně zauzený a zlatavý kus uzeného. Neodolatelnou vůni a chuť výrobku zajišťuje skutečný kouř z bukových štěpek, které pocházejí z vybraných buků z českých lesů.

m6.jpg
Udírenská komora.                      Maso po vyuzení.

5. Aby výrobek neztratil kvalitu je třeba jej po dostatečném vychlazení naporcovat – ručně nožem kousek po kousku…

m7.jpg
Porcování vyuzeného masa.

… a pak hned zabalit. V tomto případě vakuově, na výkonných balicích strojích.

m8.jpg
Vakuové balení.                                                      Finální produkt.

Zabalené a označené zboží pak putuje do expedice odkud je distribuováno do 138 prodejen Kaufland v celé ČR.
6246e5393f849obrazek.jpg