fengMyslíte si, že byt nemůže být nemocný? Svým způsobem ano. Když má málo světla, přeplácáte ho nábytkem a nepotřebnými věcmi, přestane v něm proudit energie, a to negativně ovlivní i vás. Jak svůj byt „vyléčit“ a cítit se pozitivněji, energičtěji a kreativněji, se dočtete v rozhovoru, který našemu magazínu poskytl Paul Darby, Feng Shui specialista.

Paul Darby je jeden z nejvýznamnějších světových Feng Shui expertů. Je známý jako „Feng Shui doktor“ a často přispíval do televizních a rozhlasových pořadů, časopisů a novin svými radami, podporou a konzultacemi týkajícími se Feng Shui.


Co je vlastně Feng Shui a čím nám může v dnešní době prospět, pomoct?
Feng Shui je tradiční umění, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Principy Feng Shui jsou přes 6000 let staré a pocházejí z Číny. Feng Shui může skutečně velmi změnit způsob našeho prožívání pohody. Naladíme se díky němu na přirozenou energii čchi, která proudí kolem nás a umožňuje lidem, aby se cítili pozitivněji, energičtěji a byli kreativnější.

Dá se Feng Shui uplatnit v jakémkoliv bytě?
Ano, podle Feng Shui může být zařízen každý dům a v průběhu své kariéry jsem už dával rady týkající se všech typů prostor. Jako Feng Shui doktor sleduji a vnímám tok energie v místnosti a snažím se vyzkoušet či odvodit, zda se jedná o živý proud, nebo stagnující a pomalý proud čchi. (Čchi je přirozeně proudící elektromagnetická energie kolem nás.) Také si všímám toho, zda je místnost „přecpaná“, příliš zastavěná nábytkem, nebo zda potřebuje osvěžit novými barvami, a to vše mi pomáhá při stanovení diagnózy.

Jak se držet zásad Feng Shui, když nám to byt neumožňuje?
Každý byt může být zařízen podle Feng Shui a nezáleží na tom, jak je situován. Radím klientům, aby využívali míst se správným energetickým proudem podle toho, jaké činnosti se věnují. Například, západní stranu pokoje využijte tehdy, když chcete relaxovat, poslouchat hudbu a hrát hry. Je to zároveň oblast kreativity a řešení problémů. V jižní straně místnosti zase navazujete silné spojení s vnějším světem a tato zóna vám pomáhá zlepšit vaši prestiž, proto se v tomto prostoru připojujte na internetové sociální sítě.

Co říká Feng Shui na suterénní byty, místnosti bez oken, nebo naopak podkrovní byty se šikmými stropy?
U suterénních bytů  je to stejné jako kdekoli jinde. Protože jsou ale trochu tmavší, prostory budou potřebovat dobré osvětlení a světlejší barvy. Na šikmé stropy bych vám doporučil například instalovat podsvícení, aby se posílila energie čchi.

feng

Co je nebo může být v bytě největším šiřitelem negativní energie, dá-li se to tak nazvat?
Negativní energie může pocházet ze šikmých stropů, z příliš mnoho nábytku a ze slabého světla.

Existují nějaké doplňky nebo předměty, které mají schopnost negativní energii rušit, nebo alespoň snižovat?
Ano, je jich mnoho. Skvělé je například podsvícení, stálezelené rostliny na východě, jihovýchodě a jihu místnosti, dále jasné barvy, jako například žlutá, krémová a bílá na západě či severozápadě místnosti.

Jestliže máte v pokoji  notebooky či počítače, umístěte osvětlení blízko nich, což značně zesílí energii čchi. Velmi důležitá je poloha vaší klávesnice či notebooku. Abyste zachytili proudící energii, měla by být tato zařízení přímo před nebo lehce napravo od uživatele. Jestliže je laptop umístěn přímo před vámi, s použitím stojanu se navíc můžete dívat se na displej zpříma, místo byste se hrbili, a tím načerpáte vzhůru plynoucí energii čchi. Pro udržení toku energie je důležitá lampa v blízkosti notebooku. 

Dále, v prostoru kolem stolu lze použít různé barvy s ohledem na to, v jakých polohách je přítomna energie čchi. Například na jižní straně by se použily barvy dřeva, dále odstíny žluté a červené. Kreativní zóna na západní straně by měla mít teplé, zemité barvy a energizující kovové povrchy, které umožňují použití notebooku pro skutečný odpočinek a kreativní úkoly. Velmi dobrou volbou je i skleněný stůl, protože se jedná o kombinaci zemitých a kovových prvků. Ideálním technologickým doplňkem jsou myši z řady Logitech Darkfield (Anywhere Mouse MX a Performance Mouse MX), které pracují na každém povrchu včetně skla. Užitečná je též podložka Logitech Speaker Lapdesk N700, díky níž  můžete používat notebook i mimo formální prostor kancelářského stolu a odpočívat s laptopem v klidu křesla nebo pohovky.

Jaký byt je podle Feng Shui ideální? Musí mít nějaké zákonitosti, polohu, světelné podmínky?
V ideálním případě ano. V bytě by mělo být mnoho světla a prostoru. Výborné jsou balkóny, zvláště ty, které jsou situovány směrem na jihovýchod nebo na jih, na tuto stranu je též dobré umístit vchodové dveře. V obou případech se tím zajistí skvělé spojení s okolním světem a vytváří se tak pozitivní energie.

Co barvy? Vybírají se podle Feng Shui nějaké? Jaké jsou vhodné do určitých místností? Kuchyň, ložnice, pracovna atd.
„Růstové“ barvy, například zelená a žlutá, které symbolizují rostliny a sluneční svit, by měly být umístěny na východě nebo jihovýchodě, protože tyto barvy „vycházejícího slunce“ zvyšují a podporují přirodní energii čchi ve vás a v okolním prostoru. „Ohnivé“ barvy – odstíny červené a žluté – by měly  být umístěny na jihu, aby k vám přitahovaly pozitivní energii spolu s entuziasmem a novými příležitostmi. Několik dobře zvolených sytých barev prospěje lépe než příliš členité vzory.

Odstíny žluté jsou dobré pro obývací pokoje a jídelny. Pastelové barvy a neutrální odstíny se hodí pro ložnice a výrazné zemité barvy, jako terakotová a karamelová, by se měly použít v koupelnách, aby vyvážily efekt přemíry vody.

Musí tomu člověk bezmezně věřit, aby mohl mít zařízený byt podle zásad (nebo učení) Feng Shui?
Feng Shui není náboženství, je to přírodní věda o Zemi, která se zabývá přirozenými proudy elektromagnetické energie. Proto nemusíte principům Feng Shui věřit, aby fungovaly. 

Jako Feng Shui doktor se zabývám tímto starověkým uměním a uplatňuji je při moderním bydlení s použitím technologií. Vždy ale dbám na to, aby vše, co dělám, mělo svůj původ v těchto prastarých tradicích. Dbám na to, aby na vhodných místech byly použity odpovídající barvy a doplňky. Díky své zkušenosti mám určité vnitřní pocity a „cítím“ pohyby energií, ale zároveň vždy dodržuji základní jednoduché principy tohoto starodávného umění. Použití Feng Shui a naladění se na energii čchi podněcuje pozitivní změny v životě.

Jaké jsou nejčastější chyby, které lidé dělají při zařizování bytu?
Lidé často dělají chybu v tom, že mají doma příliš mnoho nábytku, zvláště když si nechávají věci, které nepotřebují. Prázdné místnosti, jako například pokoje pro hosty nebo volné ložnice, se tak často stanou zastavěnými „odkladišti“, což vede k tomu, že se pokoj stane místem pomalé stagnující energie. To pak má negativní dopad na celý dům. Také se vyhněte tmavým, stinným zákoutím a nedostatku světla. Vede to ke snížení toku energie.

Ujistěte se, že ve vašem bytě je místo určené pro relaxaci, a nabijte toto místo energií. Použijte zemité (terakota, odstíny hnědé) a kovové barvy (stříbrná, šedá, bílá) na západní straně a využívejte tuto zónu pro hraní her, sledování DVD a odpočinek.

feng

Dbejte na to, aby v bytě byl prostor pro pracovní aktivity. Obvyklé umístění pracovní zóny je na jihu. Použijte výrazné ohnivé barvy (odstíny červené a oranžové) a několik stabilizujících dřevěných kusů nábytku a předmětů.

Může si člověk zařídit byt podle Feng Shui sám, nebo k tomu potřebuje odborníka?
Nejlepší je řídit se pravidly, která stanoví Feng Shui experti. Publikoval jsem knihu, která objasňuje teorii Feng Shui a zásady, které vám pomohou uvést Feng Shui do praxe.

Kolik stojí takové poradenství a co je všechno v ceně zahrnuto?
Feng Shui konzultace stojí asi totéž, kolik zaplatíte za průměrný notebook, a v ceně dostanete psanou zprávu s řešením a doporučeními pro všechny místnosti. K tomu získáte následné poradenství přes e-mail nebo telefon zdarma. Do Evropy jezdím osobně a také poskytuji korespondenční konzultace. Navštivte prosím mou webovou stránku pro další detaily.

Více na:  www.fengshuidoctor.co.uk

  • Paulova kniha „The Feng Shui Doctor“ se prodává po celém světě v několika jazycích.
  • Další informace týkající se notebookového příslušenství od Logitechu najdete na stránkách www.logitech.com
Reklama