„Osm let se léčím se štítnou žlázou a má lékařka mě aktuálně, kvůli dlouho trvající únavě, poslala na imunologii. Zajímalo mě, jak by takové vyšetření vypadalo v jednom psychosomatickém institutu, který vede lékařka. Očekávala jsem, že mi nabídnou řešení problému, na jehož podstatu lékaři dlouhodobě nemohou přijít. Byla jsem připravená na psychologický rozhovor i somatická vyšetření. Psychologický rozhovor byl absurdní a manipulativní a somatická vyšetření prováděna necertifikovanými přístroji,“ prozrazuje „infiltrátorka“ Ivana Lokajová a pokračuje: „Dozvěděla jsem se, že jsem anděl, hrozí mi rakovina a mozková obrna a psycholožka mi jako řešení nabídla, ať si najdu milence, nebo ať podstoupím detoxikaci, po které lze rakovinu doslova  ‚vykadit‘. Během třinácti návštěv a dvou víkendových školení jsem utratila za toto ‚léčení‘ téměř třicet tisíc.“

5afc3719e8e21obrazek.png

Otázka, na níž dokument hledá odpověď, zní: Pokud alternativní léčbu provozují lékaři a psychologové, jsou pak svými akademickými tituly odpovědní v nelékařských zařízeních stejně jako ti v ordinacích a nemocnicích? „Chci věřit, že po zhlédnutí dokumentu budou lidé přeci jen více přemýšlet, komu svěří do rukou své vlastní zdraví,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková, v jejíž tvůrčí producentské skupině snímek vznikl.
 
„V nemocnici mi sdělili, že se mi po třiceti letech diabetu zhoršily ledviny a mohla by mi hrozit transplantace. Proto jsem vyhledala zařízení s alternativní léčbou a na doporučení tamější doktorky jsem vysadila téměř všechny léky. Po jejich ‚léčbě‘ jsem zjistila, že moje ledviny jsou nefunkční a musím nastoupit na pravidelnou dialýzu,“ nebo:  „Se svojí sedmnáctiletou dcerou jsem zašla do zařízení, protože jsem potřebovala poradit, jak odbourat stres ze školy. Při naší první a jediné návštěvě dala doktorka dceři namalovat na tři papíry strom, postavu paní a postavu pána. Z toho paní doktorka hereckým výstupem usoudila, že jsme dceru doma, když byla malá, sexuálně zneužívali…“ To jsou jen dvě citace z mnoha stížností na jedno pražské zařízení alternativní medicíny, které stály na počátku snímku Obchod se zdravím. „Jsem přirozeně nedůvěřivá a všem historkám, které jsem o tomto zařízení léta poslouchala, jsem věřila tak napůl. Ale když mi pak infiltrátorka začala nosit materiál, nevěřila jsem vlastním očím,“ popisuje zárodky vzniku snímku režisérka Šárka Maixnerová. Odbornými poradci tvůrců byli psychiatr s nástavbovou atestací z psychosomatiky MUDr. Radkin Honzák a onkoložka MUDr. Renata Koževnikovová, vedoucí lékařka Onko centra Zelený pruh.

5afc372aa153fobrazek.png

Film Obchod se zdravím je součástí cyklu Infiltrace, který se na obrazovky České televize vrací po patnácti letech.

Reklama