Podzim se nám s podzimem sešel a naše kina zaplavuje pravidelná vlna animovaných filmů určených pro všechny věkové kategorie. Jeden z nich je o zcela neobyčejné rodince, ve které se však s naprostou jistotou najde každý z vás.

Pan Úžasňák byl kdysi legendou mezi superhrdiny. Zachraňoval kočky ze stromů, zabraňoval loupežím a dělal to poctivě a s láskou. Když se ještě zamiloval do půvabné superkolegyně Elastičky, zdálo se mu, že svět nemůže být nádhernější. Poměry se však změnily a vláda zakázala superhrdinům používat své schopnosti. Pan Úžasňák se usadil a začal pracovat v pojišťovně. Tato práce ho ale vůbec nenaplňuje, šéf ho neskutečným způsobem štve, zkrátka touha pomáhat lidem je daleko silnější. Ještě, že má doma skvělou manželku a dvě báječné děti.

Jednoho dne ho však z rodinných povinností vytrhne zpráva jedné tajné organizace. Potřebují ho pro jednu akci. Taková příležitost! Může si dokázat, že ještě nepatří do starého železa! Celá akce se však pořádně zkomplikuje. Pan Úžasňák upadne do zajetí, a tak se musí zbytek rodiny semknout a taťku zachránit.

Takový je zestručněný děj (přece vás nepřipravím o všechna překvapení) nové komedie, naservírované studiem PIXAR. To už od konce osmdesátých let diktuje trendy počítačové animace a po hitu Hledá se Nemo přichází s dalším těžkým kalibrem. Natočili totiž dílko, při kterém se musí i sebelepší film s panem Jamesem Bondem krčit kdesi v koutku. Však si je také Úžasňákovi berou na paškál snad v každé sekundě filmu, počínaje hudbou, až po několik odkazů. Vizuální zpracování je taktéž dokonalé a až uvidíte na plátně například prales (ten se mi moc líbil), určitě vykřiknete nadšením. Malinký zádrhel je v tom, komu je film vlastně tentokrát určen. Většina hlášek je určena převážně dospělým, nehledě na zobrazení klasických prvků akčních filmů, jakým je například střelba. Jelikož se tyto momenty obrátí vždy ve velkou legraci, vzali je s klidem i malé děti, jen já byl mírně šokován . :-) A pokud akční scény zrovna nejsou vaším šálkem kávy, jistě oceníte možnost vcítit se alespoň do jednotlivých hrdinů. Jde to překvapivě snadno.

Nicméně, promítací sál byl napěchován dětmi od pěti let věku až po skoro třicátníky, a bavili jsme se skvěle, oblíbený vtípek jsme si nalezli všichni. Takže rozhodnutí, zda sebou vzít i ty opravdu nejmladší prcky nechávám čistě na vás.

Musím pochválit český dabing, který musí potěšit i toho nejzarytějšího milovníka původního znění s titulky, výkony jsou vynikající, navíc je zde několik vtípků určených přímo pro českého diváka (např. obsazení Radka Johna do roličky komentátora zpráv).

Úžasňákovi jsou geniální rodinnou podívanou, ze které bude mít každý člen vaší rodiny svůj vlastní zážitek (vždycky však bude úžasný), a nedivil bych se, kdybyste si po východu z kina řekli: „Vždyť to bylo jak u nás doma!“

Poznámka: Před filmem ještě uvidíte krátký, vtipný country muzikálek HOP A SKOK pocházející též z dílny studia PIXAR, doprovázený hlasem Tomáše Hanáka.

Reklama