Ostrovy mě vždycky zajímaly a bavily. V minulosti jsem se na pár ostrovů podívala a vždycky jsem je chtěla projet a podívat se pokud možno všude. Když mi kamarádi vyprávěli o Aranských ostrovech, neváhala jsem. Chci se s vámi podělit o krásné fotky.

Pokud máte rádi přírodu, moře, kameny a tajemnou atmosféru, vydejte se na Aranské ostrovy. Leží na západ od Irska v Atlantiku, patří Irsku a tvoří je celkem tři vápencové ostrovy - největší je Inishmor, z kterého jsou i naše fotky (je dlouhý 12 km a široký cca 3 km), dva menší se pak jmenují Inishmaan a Inisheer. Byly prý osídleny dříve než pevninské Irsko. Všude tam najdete kamenné pevnosti, útesy, hrobky i staré křesťanské stavby. Na ostrovech žije asi jen 1 200 lidí a mluví hlavně irsky.

aran

Na ostrovy se dostanete letadlem (z Londýna nebo irského města Connemara) nebo trajektem. „My jsme jeli z Galway autobusem do přístavu Rossaveal a odtud lodí na ostrov Inishmor. Byli jsme tam jen jeden den, od rána do večera, a půjčili jsme si kola, abychom mohli ostrov projet důkladněji. A bylo to krásné. Narazili jsme třeba na starý kostelík původem z 11. století, viděli jsme pevnost Teampull Bheanáin, jeli jsme kolem pobřeží, kde se povalovali lachtani. Moře bylo jako pěna... Nejvíc vzpomínám na překrásné útesy a adrenalinový zážitek při chůzi či spíše lezení po nich. Celá krajina je tam nádherná,“ vypráví kamarádka Pavla.

Na ostrovech je hodně zeleně, všude kolem silnic jsou vidět kříže a hlavně spousta kamenů, kamenných zdí a skal. To je asi pro tyto ostrovy typické.

aran

Místní obyvatelé jsou na turisty připravení, je tam hodně hospod a obchůdků, kde prodávají samozřejmě jídlo, pivo a suvenýry, mezi nimi je velmi známá místní specialita - pletené svetry z aranské vlny. Na mnoha místech se také dají půjčit zmíněná kola, snadno seženete i ubytování v hostelech.

Pokud byste se na Aranské ostrovy rádi podívali, zjistěte si, jaké počasí tam zrovna bude. „My jsme tam byli na přelomu února a března, moře bylo studené, takže jsme se nekoupali. Také počasí bylo aprílové, chvílemi pršelo, chvílemi svítilo slunce. Tak jako všude jinde v Irsku,“ dodává Pavla. Ale já myslím, že tam musí být krásně po celý rok.

A tady je FOTOGALERIE (13 snímků), nejvíc fotek je z pevnosti a útesu Teampull Bheanáin.

Kde leží Aranské ostrovy? Mapa je ZDE.

aran

Reklama