Znáte catnip?

A říká vám něco rostlinka jménem šanta kočičí?

O rostlince jménem šanta, což je onen „catnip“ (anglický název šanty, někdy také „catmint“), jsem se dozvěděla z internetových stránek pro kočičáře. A navíc jsem zjistila, že šanta je součástí celé řady kočičích hraček, přidává se do přihrádek v různých škrabadlech a drbadlech pro kočky, všude tam, kam chceme kočku přilákat.

Šanta kočičí (lat. Nepeta cataria, anglicky Common Catnip) je rostlina z čeledi hluchavkovitých, Lamiaceae, vzdálená příbuzná marihuany. Ve světě je známá pro svoji schopnost dostat kočky do nálady, a na člověka a další savce má přitom tato rostlina jen minimální účinky.

Na kočky působí zejména látka nepelakton, která se vyskytuje v listech a stonku. Nepelakton má halucinogenní účinky. Podle některých názorů je jeho účinek podobný LSD, podle jiných spíše marihuaně. Protože způsobuje válení se koček po podlaze, což je u koček (samic) projev říje, myslelo se, že působí jako afrodisiakum. Je to ale málo pravděpodobné, protože to samé způsobuje také u kocourů. Pravděpodobně tedy kočka reaguje na „příjemné“ feromony, které se uvolňují během kočičích námluv a dalších sexuálních aktivit. U koček se ale projevuje také nesexuální chování, hraní si, pronásledování a lovení.

Když se kočka k šantě přiblíží, obvykle ji čichá, otírá se o ni, líže a nakonec ji sní. To, co dostane kočky do nálady, je ale právě ono čichání. Nálada vyvolaná šantou trvá asi pět až deset minut.

Zajímavé je, že přičichnutí k šantě kočku stimuluje, ale po snězení funguje naopak jako sedativum.

Šanta působí asi na polovinu koček a i na tuto polovinu působí s velice různou intenzitou. Nebyl zaznamenán žádný rozdíl mezi kočkami a kocoury, ať už kastrovanými nebo nekastrovanými. Zajímavé je, že údajně vůbec nepůsobí na koťata mladší 8 týdnů, naopak, často projevují k šantě odpor. Reakce se zdá být dědičná. Láká nejen zdomácnělé kočky, ale také celou řadu divokých druhů. Kočky ji jsou schopné zaregistrovat ve vzduchu už při koncentraci jedna ku jednomu milionu.

Vlastní působení šanty se projevuje u každé kočky jinak: jedna může slintat a válet se po podlaze, další může být najednou hyperaktivní, některá dokonce agresivní a může vyhledávat souboje s ostatními kočkami.

Bylinka je pro kočky neškodná. Nelze se jí předávkovat, protože většina koček ví, kdy má dost, a další už odmítnou. Nemá žádné vedlejší účinky a není návyková.

Naše Kočka šantu opravdu cítí na sto honů, do obálky po šantě strkala blaženě hlavu, se sušenou bylinkou se mazlila po podlaze. Do dvou dnů měla říji… to jen tak mimochodem. Mělo to souvislost. 

A kde ji lze sehnat? Při troše štěstí ve zverimexu. Pokud neuspějete, může pomoci bylinkářství nebo lékárna. A zjara je někdy k sehnání v zahradních centrech jako živá sazenička.

P.S. Pokud neseženete šantu, podobně působí rostlina kozlík lékařský… pro člověka ale odporně páchnoucí.
Reklama