Zánětem močových cest onemocní aspoň jednou za život každá pátá žena a hodně žen snáší toto trápení opakovaně. Mnoho běžných nápojů a jídel přitom dráždí močový měchýř a zhoršuje průběh zánětů močových cest. Víte, které to jsou?

Za záněty močových cest nejčastěji stojí bakterie, které se dostanou do močové trubice a odtud se šíří dál. Bakterie dráždí močové cesty, a proto je močení bolestivé. Někdy se připojí i bolest břicha.

urinal

Lékař sice nasadí proti bakteriím v močových cestách antibiotika, ale pro uzdravení jsou stejně důležitá opatření, která zabrání dalšímu dráždění močového měchýře a močových cest. Patří mezi ně užívání výtažku z medvědice lékařské. Je ovšem nezbytné požádat v lékárně jen o takový doplněk stravy, který obsahuje dostatečné množství účinné látky této léčivé byliny. Jen tak z ní vaše tělo bude mít potřebný užitek.

Vadí kofein, kyselé i „bublinky“

Stejně důležité je vyhýbat se během léčby dráždivým nápojům a potravinám. Co přesně to znamená?

  • Dejte si pauzu od kávy. Ranní šálek kávy vás dokáže nabudit a nastartovat do úspěšného pracovního dne. Naneštěstí kofein způsobuje podráždění močového měchýře a zhoršuje příznaky zánětu močových cest.
  • Zdržte se pití alkoholu. Možná víte, že pivo, víno a tvrdý alkohol dráždí váš žaludek. Pozor, totéž dělají močovému měchýři. I když je během léčby zánětů močových cest nutné přijímat dostatek tekutin, alkohol mezi ně opravdu nepatří. Pijte hlavně vodu a bylinné čaje.
  • Vyhýbejte se citrusovým a perlivým nápojům. Kyselé a sycené nápoje dráždí močový měchýř. Pijte raději šťávu z brusinek.
  • Žádné kyselé ovoce. Ovoce je bezesporu nezbytnou součástí zdravé stravy, ale to hodně kyselé může dráždit močový měchýř a zhoršit příznaky zánětu. Proto se během léčby vyhýbejte citronům, pomerančům, grepům apod.
  • Nejezte kořeněné potraviny. Ať už se jedná o papričky jalapeño, pepř, nebo kari, vyhněte se jídlům a potravinám, které jsou jimi dochucovány.
  • Zlikvidujte umělá sladidla. Možná se snažíte snížit denní příjem kalorií pomocí umělých sladidel, která se zdají být zdravou náhražkou cukru. Při zánětech močových cest si však umělá sladidla odpusťte.

Autor: uLékaře

Reklama