A je to tu zase. Oblíbený rudý zajíc z klobouku, kterého senátoři vytáhnou vždycky, když na sebe chtějí upozornit. Nutno přiznat, že osmnáct let po sametové revoluci je to zajíc již notně opelichaný, ale pořád se dá z toho klobouku vytahovat.

Zajíc se jmenuje novela trestního zákona č. 140/1960Sb a jde v něm o to, aby kromě propagace nacismu byla trestná také propagace komunismu, a aby komunistické symboly – tedy rudá pěticípá hvězda – byly považovány za stejně zákonu odporující jako hákový kříž. Jenom alternativu nacistického pozdravu komunisti nevlastní – i když, možná by mohlo být trestné zdravit „Čest práci!“.

Návrh novely zákona, který byl senátory Martinem Mejstříkem, Richardem Sequensem, Josefem Novotným, Janem Horníkem a Jaromírem Štětinou podán, podpořilo v petici „Zrušme komunisty!" už před dvěma lety přes 70 tisíc občanů. Návrh byl tenkrát téměř schválen, ale jen téměř – neprošel druhým hlasováním Poslanecké sněmovny.

Současný návrh byl podán 27. 7. 07 a na pořad jednání senátu by se měl dostat dnes. Jak dopadne ale vůbec není jisté.

„Výkonná moc proti levicovému extremismu nejedná. Není téměř divu - máme v parlamentu přímou nástupkyni zločinecké komunistické strany, které občané této země nestáli ani za omluvu. Proto potřebujeme u nás zakázat tuto a jí podobné strany a hnutí, včetně jejich symbolů. Není to nedemokratické, naopak. Jde o velmi důležitý princip uplatňovaný v Evropské unii ve vztahu k extrémistickým hnutím a stranám – princip demokracie schopné se bránit,“ sdělil senátor Martin Mejstřík novinářům.

Jste pro schválení novely zákona? Má být propagace komunismu trestná? Proč? Nebo je přece jen komunismus něco jiného než nacismus? Čím se liší?

Reklama