Na Rokycansku shořel sklad lednic. Do ovzduší unikly škodlivé látky!

V objektu bývalých kasáren ve Strašicích na Rokycansku dnes dopoledne hořel sklad starých lednic.

Radnice obyvatele vyzvala, aby nevětrali, krátce po osmé ráno vydala i zákaz vycházení, který stále platí pro děti ze základní a mateřské školky.

Specialisté ve městě naměřili nadlimitní koncentraci škodlivin v ovzduší.

Při požáru nebyl naštěstí dosud nikdo zraněn. Předběžná škoda je vyčíslena na 1,5 milionu Kč. Kolem dvou set lednic bylo uskladněno na ploše asi 40 krát 80 metrů.

 

Požářiště už mají hasiči pod kontrolou, probíhají dohašovací práce a odkrývání suti. „Inverze už ustoupila a hodnoty ovzduší jsou opět v normálu,“ informovala mluvčí krajských hasičů Alena Marešová.

Starosta obce Jiří Hahner dodal, že měření se stále opakují a teprve po pokynu chemických hasičů stav nebezpečí odvolá: „Aktuální výsledky měření jsou uspokojivé.“

 

V obci jsou ještě lokality s oblaky páry a prachu, ale z většiny území už ustoupily.


 

Experti podle Marešové naměřili ve spodní vodě zvýšené koncentrace nebezpečných kyanidů a fosfátů.

Podle starosty šlo o dešťovou kanalizaci. „Na odtoku z čističky je znečištění uspokojivé,“ dodal.

 

Hasiči vyjížděli k požáru už ve 2.20 ráno. Na místo vyrazila profesionální jednotka ze stanice Rokycany, další čtyři jednotky dobrovolných hasičů a také specialisté z chemické laboratoře v Třemošné.

Kvůli zásahu museli použít i speciální traktor s radlicí ke stržení zdí objektu.

Zatím není jasné, proč v objektu začalo hořet. V posledních týdnech ale jde už o několikátý požár ve firmách, které se v regionu zabývají odpadovým hospodářstvím.

 

Poslední velký požár na Rokycansku likvidovali hasiči před týdnem. Z neděle na pondělí hořel drtič odpadu v areálu soukromé odpadové firmy v Mýtě. Škodu specialisté předběžně odhadli na 1,9 milionu korun. Za příčinu požáru označili cizí předmět ve stroji.

Reklama