Je to tak, letos nikdo neví, na čem je, nikdo netuší, jak co dopadne, síly jsou totiž i podle nominací vyrovnané, navíc i kvalita filmů je podobná, nic nevybočuje z „průměrnosti“ oscarových nominací.

O nejlepší film roku se budou prát filmy Babel (o tom, jak obtížné je domluvit se na třech kontinentech), muzikál Dreamgirls (má nejvíce nominací, ale u nás jsme jej stále ještě neviděli), kriminálka Skrytá identita, Dopisy z Iwo Jimy (válečný film od Clinta Eastwooda), nezávislá komedie Malá Miss Sunshine (o cestě americké rodiny na dětskou soutěž, o filmu jsme psali i na Ženě-in) a Královna (film o Británii po smrti lady Di).

Charakteristika všech jmenovaných filmů jim přitom může být k dobru i ke škodě. Tak třeba Malá Miss Sunshine je nezávislá, což jí rozhodně nepomáhá. Královna je britská a ne americká, což také není žádné plus, a nějaké to ale bychom našli i u dalších snímků.

Hodně o Oscarech sice velmi často napoví Zlaté glóby, ale ze všech vítězů z nich se dá s poměrně vysokou jistotou vsadit snad pouze na herečku v hlavní roli, kterou je Meryl Streepová za film Ďábel nosí Pradu. Streepová podala takový výkon, že její pozice favoritky nebude jen tak ohrožena žádnou další kandidátkou.

Piráti z Karibiku 2 budou hrát o Oscary pouze v technických kategoriích, Borat zkusí utrhnout kategorii Nejlepší adaptovaný scénář. Z animovaných filmů jsou nominovány pouze tři a největší šanci mají asi opěvovaná Auta Pixaru a Disneyho.

Sošku Oscara za celoživotní dílo převezme na ceremoniálu italský skladatel Ennio Morricone.

Vybrané nominace:

Nejlepší film

Babel
Skrytá identita
Dopisy z Iwo Jimy
Malá Miss Sunshine
Královna

Nejlepší herec v hlavní roli

Leonardo DiCaprio
(Krvavý diamant)
Ryan Gosling
(Half Nelson)
Peter O'Toole
(Venus)
Will Smith
(Štěstí na dosah)
Forest Whitaker
(Poslední skotský král)

Nejlepší herečka v hlavní roli

Penelope Cruzová
(Volver)
Judi Denchová
(Notes on a Scandal)
Helen Mirrenová
(Královna)
Meryl Streepová
(Ďábel nosí Pradu)
Kate Winsletová
(Jako malé děti)

Nejlepší režie

Clint Eastwood
- Dopisy z Iwo Jimy
Stephen Frears
- Královna
Paul Greengrass
- Let č. 93
Alejandro G. Iňárritu
- Babel
Martin Scorsese
- Skrytá identita

Nejlepší cizojazyčný film

Efter brylluppet (Dánsko)
Indigènes (Alžírsko)
El Laberinto del Fauno (Mexiko)
Životy těch druhých (Německo)
Water (Kanada)

horor

 

 

 

 

 

 


Reklama