Celosvětový Den vítězství slavíme každoročně 8. května. Konec 2. světové války v bývalém Československu, kdy skončilo Pražské povstání, oslavíme dnes. Ale málokdo ví, že poslední zaznamenané válečné výstřely u nás padly před třiašedesáti lety – 11. května ve vesnici Milín na Příbramsku.

Válka zasáhla prakticky celý svět, bojovalo se i na všech mořích a oceánech, do boje nějakým způsobem zasáhly státy všech obydlených kontinentů. Jejími bezprostředními příčinami bylo napětí vyvolané špatně koncipovanou Versailleskou smlouvou a Velkou hospodářskou krizí na přelomu 20. a 30. letech, která kriticky oslabila téměř všechny státy světa.

 

Začátek
Zatímco v Asii už od roku 1937 zuřila Čínsko–japonská válka., skutečná světová válka započala 1. září 1939 v Evropě, kdy německá vojska po předchozích provokacích a zinscenovaných incidentech zahájila společně se Slovenskem invazi do Polska. Tento úder spustil řetězovou reakci: Německu vyhlásili válku Velká Británie, Francie a jejich spojenci a přidružené země (Kanada, Jihoafrická unie…).

Konec
Přestože je za oficiální konec války je považováno datum 8. květen, na některých místech Evropy ještě i poté trvaly válečné střety. Zcela poslední boje v Evropě se odehrály v Čechách a na Moravě, kde byla soustředěno silné uskupení německých vojsk a kde došlo k povstání, přičemž poslední boje se uskutečnily ještě 11. května 1945.
Mezi světovými mocnostmi pak došlo k celé řadě jednání. Definitivní konce války ale nastal až poté, kdy se rozhodla japonská Nejvyšší rada přijmout kapitulaci. Ta byla podepsána 2. září 1945 na americké lodi USS Missouri.

Během války, která oficiálně trvala od 1. září 1939 do 2. září 1945, přišlo o život – ať už na bojištích, v koncentračních táborech, nebo v průběhu partyzánských válek, v odboji či se jednalo o nevinné oběti z řad civilistů – neuvěřitelných 60 milionů lidí!

Reklama