Trošku si zopakujeme základy jedovatosti i jedařství. Doufejme, že se Maryša nebude obracet v hrobě a náš článek ji potěší i na onom světě. Muž ale nemusí být otrávený jen kvůli své ženě. To ale rovněž může někdy ženu otrávit.

Vládkyně jedů

 

Legendární Mrštíkovic příběh o venkovské travičce, nešťastně provdané Maryše, je jen střípek z poměrně rozsáhlého vlivu žen s tajuplnou lahvičkou či práškem na světovou kulturu. Chuděra mladá Lízalová měla ráda Francka, ten musel na vojnu a otci se nemajetný ženich vůbec nezamlouval. Proto jí vybral bohatého vdovce Vávru, ale až pozdě pochopil, že uvedl dceru Maryšu do zoufalého postavení. Když se Francek z války vrátil a plánoval s milou útěk do Brna, vyslechnul jejich rozhovor manžel. Celý rozlícený chtěl nastavit nové pořádky v manželství, ale dřív Vávrovi nasypala nešťastnice do kafe arzen.Luczrecia Borgia

 

Jiná neblaze proslulá žena Lucrezia Borgia bývá některými popisována jako největší a nejkrutější travička všech dob. Byla dcerou papeže Alexandra VI. a jako taková sloužila coby nástroj mocenských ambicí vládnoucí rodiny Borgiů. Po jmenování Alexandra VI. roku 1492 se v Římě definitivně rozmohla pornokracie a nejzpustlejší společenské zvyky. Legendární je například oslava třetí Lucreziiny svatby, kdy její otec hostil přední italské občany – kardinály i hrabata spolu s padesátkou římských kurtizán. Ty po hostině tančily s přítomnými nahé na stolech a vše se následně zvrhlo v orgie, které někteří z hostů již nikdy neopustili. O jejím sklonu k trávení mužů však historici často pochybují a spousty mrtvých na její životní cestě se připisují spíše jejímu bratrovi Cesarovi a dalším mužům rodu. Její osud zaujal i velikána Victora Huga. Zůstává otázkou, zda ve skutečnosti byla tím, za co ji dodnes považujeme.Královna Kateřina

 

No a do třetice slavných vražedkyní jedem nemůžeme nevzpomenout francouzskou královnu Kateřinu Medicejskou, manželku Jindřicha II. Ta otrávila snad každého, koho potkala. Neskutečná intrikánka se opravdu neštítila ničeho. V letech 1560–1572 vládla za svého nezletilého a neduživého syna Karla IX. V té době probíhala náboženská válka mezi katolíky a takzvanými hugenoty. Kateřina zmanipulovala svého manžela, a ten na její popud zinscenoval krvavé vyvraždění hugenotů v celé Francii. To se pro pozdější generace označuje jako Bartolomějská noc a proběhla 24. 8. 1572. Po jejím skončení prý plavalo v Seině tolik mrtvol, že nebylo možné lovit ryby.

 

Tak co si dáte?

 

Zatímco v minulosti ženy k zabíjení nejraději používaly jed, dnes podle statistik převažuje sprostě chladná ocel nože. Prý si tak chtějí ženy připadat jako muži. Pěkná hloupost… Ne že by nože neměly množství podob, ale přece jen – rafinovanosti jedovatých směsí a lektvarů zcela nedosahují. Jen v rostlinné říši se na našem území dá nasbírat celkem slušné množství kytiček, které jsou nejen krásné a jejich sběr poučný, ale odvary z nich také dokážou jednomu řádně zamotat hlavu. Většinou navždy. Jen se podívejte, co všechno se dá v našich lučinách nasbírat.

 


Jílek mylný, brambořík obecný čili sviňský ořech, durman obecný aneb kravák, blín černý, rulík zlomocný, potměchuť čili lilek sladkohořký, lilek černý čili psí víno, vraní oka neboli kulčiba obecná, brslen sprostý, kozí petružel, kerblík rozpuk jízlivý, bolehlav blamatý, ocún podzimní, kýchavice černá, lýkovec lékařský či vlčí pepř, vlaštovičník větší, oměj šalamounek, též zlý mníšek a mordovník, oměj psí mor, pryskyřník, čemeřice, koniklec, hlaváček jarní, náprstník červený, námel, též svatojanské žito…

 

Z dalších populárních látek můžeme ještě zmínit rtuť v jídle, arzen v kávě nebo psilocybin obsažený v řadě hub. Nesmíme zapomenout ani na obzvláště náročně získávaný jed hadí. Zkrátka velmi pestrá škála použitelných variant.

 

Otrava je otravaAle co když je otrávený a žije?

 

Pak máte doma pěkně otravný problém. Hned zpočátku si ho můžeme rozdělit na tři základní skupiny. Buď je jedovatá žena, a potom se jedná o naprosto přirozenou reakci. Zkrátka muž není na tak vysoké úrovni, aby se dokázal povznést nad ženskou jedovatost a proměnit ji ve zdroj své skvělé nálady. Evidentně nudný patron.

 

Druhá skupina je ještě horší. Chlap se tváří znechuceně, aniž by se na tom žena záměrně podílela. Má prostě blbou náladu za všech okolností a ženská chudák se může snažit, jak chce, a nezmění se. Je to bručoun. Asi mu uletěly včely a on pořád bloumá, co mu tak pije krev.

 

A chlapík ze třetí skupiny je opravdu chudák. Do toho ženská jde s celou silou své jedovaté představivosti. Ničivý příval toxických slov ho uvádí do dlouhodobého transu a nejsvětlejší okamžiky jsou, když pomyslí na smrt svou nebo manželky. Takový osud je také realitou.

 

Vzhledem ke všem popsaným skupinám a zároveň krátké zmínce o  skutečném jedařství můžeme doporučit následující. První skupině podávat vraní oko, druhé rulík zlomocný a těm posledním dejte pokoj a nechte si od chlapa k snídani uvařit kávu.

 

Už se vám někdy podařilo někoho otrávit? Nebo dokonce manžela? Co říkáte na bylinný rejstřík v článku, najdete si kytičky v atlase? Je tenhle článek také otravný?

 

Reklama