shutterstock-706298224.jpg

Foto: Shutterstock

Vzhledem k tomu, že se více vědců zaměřuje na tvorbu a testování mužských antikoncepčních prostředků, budou mít muži jednoho dne více možností, pokud jde o antikoncepci. Pokrok v této oblasti výzkumu nabývá na rychlosti, takže revoluční mužská antikoncepce může být na trh uvedena dříve, než se očekávalo.

Nadace Billa a Melindy Gatesových udělila sedmimístný grant týmu z Dundee University, který pracuje na vývoji mužné antikoncepce. Vědci se v současné době pokoušejí odhalit vhodné sloučeniny, které by pomohly vyvinout bezpečnou antikoncepční pilulku pro muže.
 
V současné době je většina antikoncepčních přípravků (pilulky, nitroděložní tělíska, náplasti…) navržena pro ženy. Na Dundee University navrhli během svého výzkumu miniaturizovaný paralelní testovací systém. Ten umožňuje studovat pohyb spermií pomocí mikroskopu a nástrojů pro zpracování obrazu.

Celkově jim tato technologie umožní ukázat klíčové funkce spermatu, když opouští tělo. Tyto poznatky budou nápomocné při případném vývoji mužské antikoncepční pilulky. Profesor reprodukční medicíny Chris Barratt přiznal, že nedávné financování výzkumu Gatesovými je obrovským přínosem.

„Od vývoje kondomu nedošlo v oblasti mužské antikoncepce k žádné významné změně. To znamená, že velká část zátěže ochrany před nechtěným těhotenstvím nadále padá na ženy. Doufáme, že tuto nerovnost vyřešíme. Už teď jsme dosáhli pokroku,“ říká odborník dle serveru Dundee University.

„Do konce dvouletého období bychom chtěli identifikovat vysoce kvalitní sloučeninu, kterou můžeme použít v prvních fázích vývoje léčiv. To by byl pro tuto oblast významný krok vpřed a potenciálně by to mohl být klíč, který odemkne novou éru mužské antikoncepce,“ dodává.
 

Zdroje: Express, Press and Journal, JOE, University of Dundee