Sakra! Temné supění za dutou masou. No jistě! Stranou to půjde. Sakra. Tak znova. Objekt touhy se sune světlým otvorem. Váha masivu  rve kovral přes práh a přiráží mističku s kočičím žrádlem ke stěně. Náraz, dunění a zvuk pukající kameniny. Do pytle!!! To snad…! Kdo to sem dal takhle??!!  

 

            Čas od času… v mocném hrudníku většiny žen… se rozezní válečné šalmaje a volání rohu…volného rohu v místnosti. Po prolistování dostupných časopisů s názvem BYDLENÍ, UDĚLEJ SI SÁM, ŽABIČKOVÉ ZÁCLONY V SALONU nebo VÝŠIVKOU KE ŠŤASTNÉMU MANŽELSTVÍ už není cesty zpět! Je třeba přesunout jarmaru!

 

            Podle typu ženy (a velikost na tom nemá žádný podíl!) se taková Vlasta pouští do přesunu buď sama:

 

-          aby měl Pepa překvapení, až se vrátí z práce. A to bude překvapení! Jednak nenajde svoje ponožky, protože prádelník je teď naproti v chodbě a moc mu to tam sluší. A navíc se přitom asi ztratí ten jeho ohavný sádrový odlitek Pláničky, který dostal za výhru v okresním přeboru. Pepa, ne Plánička.

 

            Jiný typ ženy vše důkladně zváží:

 

-          Po nástupu všech členů rodiny vysvětlí postup, rozdělí úkoly a pak s rukama v bok a itinerářem v jedné ruce řídí celou operaci jako přesun Hannibalových vojsk. Ne všechno vyjde hned napoprvé. Ani s těmi slony přes Alpy to nebyl úplně dobrý nápad.

 

 

             Vše nemusí jít úplně snadno. Pokud jde jen o to rozložit stůl a vyměnit polštářky na gauči, obvykle to s nikým v rodině ani nehne. Někdy je potřeba před gauč položit malý taburet, kterého si hlava rodiny nevšimne a teprve při tříštění hlavy o konferenční stolek spatří roztomilý nový kobereček, který tam ještě včera neležel.

 

            „To by bylo krásné, kdybychom tady mohli takhle sedět někdy všichni u oběda, viď? Kdybychom se sem vešli... škoda, že to nejde…“

            „Mmmmm“

            „Ale bylo by to hezké.“

            „Mmm“

            „Leda… leda mě napadlo vybourat tu příčku mezi kuchyní a tvojí pracovnou, viď?"

           

            No a dál to znáte. On řve. Ona vysvětluje. On mlčí. Ona řve. On vysvětluje a ona mlčí… Někdy to trvá roky… ale obvykle… jednoho dne… probourají tu příčku mezi kuchyní a pracovnou. Pomalý setrvalý nátlak obrousí i silnou povahu. Bachaři vědí.

 

            Ten zasněný tajemný pohled do lůna bytu… a pak… rychlé rozhodnutí. Teď! Aspoň vyměnit mýdlo v koupelně! Mají to i ženy kmenových náčelníků? Přesouvají ohniště v chýši podle nálady? Nebo celou chýši? Je to jen zoufalý kvil umírající západní civilizace? Na někoho to přichází na jaře, na někoho častěji (já), někdo za celý život nepohne ani nočním stolkem, když mu za něj spadnou zuby.

 

            Jak jste na tom vy? Nic? Nebo už to na vás zase jde?

Reklama