Převážná většina z nás odpočítává zbývající dny do vysněné dovolené. Najdou se ovšem i tací, kteří mají období před cestou spojené s nervozitou, velkým stresem a strachem. To pak na dovolenou většinou dorazí psychicky vyčerpaní a nestihnou se během ní dostatečně zregenerovat. Pokud se řadíte do druhé zmiňované skupiny, pak pro vás máme návod, jak se vypořádat s cestovní horečkou.

Sepište si stručný seznam

Abyste předešli obavám, že něco zapomenete, sepište si jednoduchý seznam všech důležitých věcí, které si chcete vzít na dovolenou s sebou. K seznamu dále připište vše, co potřebujete před odjezdem zařídit. Postupně si pak odškrtávejte úkoly, které se vám podařilo úspěšně zařídit.
Bez čeho se neobejdete:
Nejdůležitější jsou cestovní doklady, léky, karta zdravotní pojišťovny, pojištění do zahraničí a hotovost. Ostatní věci se už dají případně dokoupit na letišti či v místě cílové destinace.

Naučte se sbalit správně a s dostatečným předstihem

Máte-li ve zvyku balit věci na poslední chvíli, změňte strategii! Zabalte si alespoň týden před dovolenou. Než se pustíte do samotného balení, uvědomte si účel cesty a to, jak dlouho budete na zvoleném místě pobývat. Podle toho byste pak měli zvolit typ zavazadla a jeho velikost. Mnoho z vás zažívá dilema, kdy neví, co si s sebou do kufru zabalit a hlavně v jakém množství. Obzvláště ženy jsou při balení často až přehnaně pečlivé a mají tendenci balit svůj kufr doslova k prasknutí. Než začnete ukládat věci do kufru, tak je nejprve vyskládejte před sebe. Díky tomu lépe rozpoznáte, jak jsou velké a zda se vejdou do zavazadla. Kufr by měl být podle odborníků plný, ale rozhodně ne přeplněný. Vždy je totiž dobré počítat i s tím, že si z dovolené něco přivezete.

sd
American Tourister, k dostání na prodejně Samsonite

Jak balit?

Balení by mělo probíhat postupně. Nikdy není dobré věci do kufru ledabyle a bez rozmyšlení naházet. Může se vám potom stát, že budou po vyndání z kufru zničené a pomačkané. Proto dospodu ukládejte těžší věci, např. boty, knihy a další. Navrch naopak přijdou tvrdé věci jako džíny a nahoru a doprostřed jemnější věci jako šaty, halenka či tunika. Na závěr vyplňte mezery v kufru např. ponožkami, spodním prádlem či doplňky. Ušetříte tím spoustu místa.

Neberte si s sebou zbytečnosti

Koketujete s myšlenkou, že byste si s sebou na dovolenou vzala cestovní žehličku? Nezabírejte vaše místo v kufru zbytečnostmi. Naučte se jednoduchý a osvědčený trik. Oblečení zabalte do ruličky a po vybalení z kufru ho nechte vyvěsit na ramínku. Doporučuje se také napustit vanu horkou vodou a oblečení nad ní pověsit. Pomocí páry z horké vody se vám zmačkané věci krásně narovnají.

sd
Kosmetická taštička 3v1, www.different.cz, 909 Kč

sd
Cestovní set na vlasy, Schwarzkopf

Dodržujte rozměry i váhové limity vašeho zavazadla

Zachvátí vás pokaždé strach z toho, že vaše zavazadlo nebude odpovídat váhovým a rozměrovým limitům dané letecké společnosti? Pak si vždy pečlivě překontrolujte, jaké má mít zavazadlo rozměry a kolik smí vážit. Každý dopravce má tyto informace uvedeny na svých webových stránkách. Obezřetní buďte obzvláště u nízkonákladových společností, které jsou vůči nedodržování limitů striktní.

Váhové limity a rozměry kabinových zavazadel u vybraných leteckých společností

 • easyJet: rozměry - 56x45x25 cm, váhový limit – není
 • Ryanair: rozměry – 55x40x20 cm, váhový limit 10kg
 • Wizzair: rozměry – 42x32x25 cm, váhový limit není
 • ČSA: rozměry: 55x45x25 cm, váhový limit  8 kg
 • Air France: rozměry: 55x35x25 cm, váhový limit 12 kg
 • British Airways: rozměry: 56x45x25 cm, váhový limit 23 kg
 • Fly Emirates: rozměry: 55x38x20 cm, váhový limit 7 kg
 • Jet2.com: rozměry: 56x45x25 cm, váhový limit 10 kg
 • Turkish Airlines: rozměry: 55x40x23 cm, váhový limit 8 kg
 • Lufthansa: rozměry: 55x35x25 cm (max. 115), váhový limit 8 kg
 • Vueling: rozměry: 55x40x20 cm, váhový limit 10 kg
 • KLM: rozměry: 55x35x25 cm, váhový limit 12 kg
 • Delta: rozměry: 56x35x23 cm (max. 114 cm), váhový limit není

 

Co vám neprojde na palubu letadla?

Kromě zbraní, ostrých předmětů a nejrůznějších hořlavin se tato omezení týkají zejména tekutin. Konkrétně se jedná o jakékoli tekutiny v množství větším než 100 ml na obal, a celkově 1 l. Tyto tekutiny musí být navíc uzavřené v jednom společném neprodyšném obalu. Takový sáček je na většině letiští k dostání před bezpečností kontrolou zdarma.

sd
Chytré kabinové zavazadlo, Samsonite, 4699 Kč

Před odjezdem se věnujte věcem, které máte rádi

Dovolená má být za odměnu. Cílem rozhodně není trávit veškerý čas před cestou pouze přípravami. Naopak zkuste svou hlavu zaměstnat i něčím jiným a věnujte se činnostem, které máte rádi. Pro ty, kdo trpí silnější formou cestovní horečky, je dobré si jít zasportovat a pořádně se vybít. Před cestou potřebujete být odpočatí a fyzická námaha vám pomůže lépe usnout.

Aerofobie aneb jak eliminovat strach z létání

Jednou z možných příčin cestovní horečky může být i strach z létání. Čím se datum odletu blíží, tím více stoupá vaše nervozita. Příčiny strachu z létání mohou být různé. Jako nejčastější důvod bývá uváděn strach z výšek a uzavřených prostor. Ať už je váš důvod jakýkoliv, je důležité si stále opakovat, že létání je jeden z nejbezpečnějších způsobů dopravy. Během letu se snažte nepřetržitě zaměstnávat vaši mysl. Pusťte si oblíbenou hudbu, čtěte si nebo si sepište seznam míst, která chcete během dovolené navštívit. Zkrátka se snažte dělat takovou činnost, která vám nedovolí myslet na strach z letu.

Jak překonat strach z létání si můžete přečíst ZDE (klikni).

Čtěte také:

Reklama