Festival struny podzimu se za svých předchozích deset ročníků stal jednou z nejprestižnějších kulturních akcí u nás, která v rámci svých koncertů představuje nejlepší světové a české umělce. Co nás na festivalu čeká letos?

Už podle zběžného nahlédnutí do programu je jasné, že jedenáctý ročník se nebude muset stydět svou kvalitou ani rozměry před ročníky předchozími. A Žena-in u něj bude pro vás. Co festival nabídne?

Jeho koncerty jsou vždy klasicky rozděleny do tří programových linií, z nichž každá si bere za cíl oslovit jiné publikum, případně jej nějak promísit, aby se jeho návštěvníkům otevřely nové a v případě festivalu vždy zajímavé obzory.

Jednotlivé části jsou nazvány Inspirace, Crossover (tedy křížení, prolnutí) a Osobnosti. Letos nás čeká celkem devět koncertů, které se všechny mohou řídit heslem festivalu: Jazz i klasika, tradice i experiment. O to na Strunách podzimu jde. O prolínání se. Pojďme se podívat na festivalové menu. A že je letos z čeho vybírat!

Festival zahájí 24. září koncert Ute Lemperové v Národním divadle. Ute Lemperová je německá zpěvačka, která se proslavila už v několika hudebních odvětvích, dnes se věnuje mixu kabaretních písní, chansonů a vůbec hudbě třicátých let. Mimo to pro ni však napsal písně Nick Cave, zpívá i písně Stingovy a dalších. Patří mezi opravdu zajímavé kulturní osobnosti a její koncert slibuje velkolepou podívanou.

Druhou, neméně zajímavou ženou, která na festivalu vystoupí 10. října, je Aziza Mustafa Zadeh. Bude zpívat jazz i klasiku, takže přesně zapadá do ladění Strun podzimu. Koncert se jmenuje Opera Jazz a můžeme se těšit, že ázerbájdžánská hvězda zazpívá nejen Verdiho, Pucciniho a Händela, ale také svoje skladby.

Vyjmenovávat tu celý program nemá cenu, o většině koncertů se na Ženě-in stejně dočtete, až budou aktuální. Zmínit ale musíme největší z projektů letošního ročníku, kterým je Don Juan in Prague. Jde sice o Mozartova Dona Giovanniho, ale v mezinárodním obsazení, v němž Donu Elvíru nebude zpívat nikdo jiný než multižánrová česká hvězda z největších – Iva Bittová! V Česku se uskuteční pouze premiéra, další představení budou k vidění až v USA! Jedná se mimo jiné také o nejrozsáhlejší projekt za celé trvání festivalu. Jde skutečně o akci mezinárodního významu.

Doplňme snad jen tolik, že celou akci ukončí 19. listopadu Ondřej Havelka and his Melody Makers v Rudolfínu. Prostředí pro toto seskupení netradiční, ale sám Havelka se na koncert moc těší. Na tiskové konferenci humorně dodal, že považuje výstup v Rudolfínu za vrchol svojí kariéry a důkladně se na něj připravuje: „Už jsem našel svůj starý frak a dal jej do čistírny!“ dodal.

Melody Makers mimo jiné zahrají Gershwinovu Rhapsody in Blue, ale v původní úpravě, která je více jazzová než ta, na kterou je většina posluchačů zvyklá z úpravy symfonické. Je se nač těšit a my vás budeme o Strunách během celého podzimu průběžně informovat. Pokud chcete některý z koncertů navštívit, pospěšte, lístků už mnoho nezbývá!

Kompletní program naleznete na stránkách festivalu http://www.strunypodzimu.cz/.

Reklama