Někdy se jim říká „zelené vdovy“. Ženy ze satelitních městeček se starají o manžela, děti, dům i zahradu a už dávno rezignovaly na své vlastní kariéry. Být ženou v domácnosti je ovšem fajn jen do doby, než z ní chcete utéct. Jako Kamila (37).

Marka si vzala těsně po maturitě a krátce na to se jim narodil první syn. V té době ani nemělo smysl hledat si zaměstnání. „Manžel vydělával celkem slušné peníze, a tak trval na tom, abych se synovi věnovala i po skončení rodičovské. A já nebyla proti. Stejně jsme se pokoušeli o druhé, což se nám také podařilo. A časem přišlo na svět i třetí… Po dvanácti letech v domácnosti pak bylo tak nějak složité naskočit do pracovního procesu. Bez praxe a odvahy. Vůbec jsem si nevěřila. A tak jsem i celkem s povděkem vyhověla Markovu přání, abych zůstala v domácnosti. Prý bych stejně nevydělala víc, než bychom zaplatili za uklízečku,“ svěřuje se Kamila.

odchod

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Jenže to by se k ní manžel časem nesměl začít jako k pouhé posluhovačce také chovat. „Myslím, že si mě přestal vážit a nezapomíná mi své opovržení dávat stále častěji najevo. Přestal mě brávat do společnosti, prý bych si s nimi stejně neměla o čem povídat. A rok od roku jsou ty jeho narážky a ponižování nesnesitelnější. Nevím, jestli už je to psychické týrání, ale kvůli jeho řečem si připadám jako ta největší nicka na světě. Pořád mi navíc vypráví o svých úspěšných kolegyních, které obdivuje. Ani bych se nedivila, kdyby s některou z nich i spal,“ přiznává. Už roky se tak odhodlává, že od něho odejde. Jenže…

„Nemám na to! Po tolika letech v domácnosti nemůžu sebrat odvahu, abych šla někam na pohovor. Vždyť i manžel říká, že jsem nepoužitelná! K tomu všemu ani nemám našetřené peníze, ani ke komu jít. Navíc se třemi dětmi, které by asi ani nechtěly opustit život v luxusu. Je to začarovaný kruh, ze kterého nejsem schopna vystoupit,“ dodává Kamila.

Rada odborníka

Zeptali jsme se na názor Mgr. Martiny Vojtíškové z Intervenčního centra sdružení Spirála:

„Doporučuji obrátit se na odborné pracoviště pro osoby ohrožené domácím násilím, krizové centrum, linku důvěry, či psychologickou pomoc ve vašem regionu. Mohla byste tak získat informace, zda to, co prožíváte, je možné kvalifikovat jako domácí násilí, či hledat s odborníkem jiné příčiny vašeho neuspokojivého vztahu.

Pro hledání možností, kdy a jak odejít z neuspokojivého vztahu, je nutné vzít v úvahu nejen to, že jste v tuto chvíli bez prostředků, zaměstnání, ale i příjem vašeho manžela. Zákony České republiky totiž zohledňují i právo manželky na výživné před i po rozvodu, právě tak, jako výživné na nezaopatřené děti. Kontakty na odborná pracoviště pro osoby ohrožené domácím násilím – intervenční centra -  najdete na www.domaci-nasili.cz.“

Čtěte také:

Reklama