Bylo to jako zlý sen a dodnes je to její noční můra. „Dokud to člověk nezažije, myslí si, že se mu to nemůže stát. Vnímá to jen jako tragédií jiných, které sice lituje, ale přesto je pořád něco vzdáleného...“ začala své vzpomínání Dominika Smolíková (29) z Ústí nad Labem.

Brzdy, rány a křik zraněných. To se jí neustále promítá v paměti, kdykoliv si vzpomene na loňský srpen.

Jela tehdy s přítelem a kamarádem do Chebu po karlovarské silnici I6. Lehce pršelo, ona byla sice spolujezdec, neřídila, ale ani se jí nezdálo, že by to její Zdeněk (34) nějak s rychlostí přeháněl. Poslední klidné chvíle si uvědomuje v táhlé zatáčce poblíž Sokolova. „Dokonce si pamatuju kdejakou podrobnost, že v rádiu hráli How Do You Do od Roxette, že jsme si s naším kamarádem povídali o knížce od Paulo Coelha, že…“ odmlčela se.

Pak totiž přišel takřka osudný moment. V té táhlé zatáčce najeli na nikoliv hlubokou, ale velkou louži, vytvořil se aquaplaning, který si s nimi dělal, co chtěl. „V tu chvíli jsme byli jak na ledovce. Hodilo nás to do protisměru, kde se ale blížil kamion. Zdeňkovi se podařilo ukočírovat auto zpátky do našeho pruhu, ale pak už to nezvládl a sjel na okraj,“ popisuje Dominika.

V tomto místě byl vedle silnice sráz. Naštěstí ale malý a auto se obrátilo na střechu „jen“ třikrát. „Uvědomuju si podivný zvuky, když jsme se otáčeli. Lítalo kolem nás sklo z rozbitých oken. Dokonce si pamatuju, jak mi kolem hlavy lítal náš docela masivní foťák a že mi na tváři přistál Zdeňkův mobil. Pak si ale do příjezdu záchranky moc nepamatuju,“ vrací se k události mladá žena.

Dopadla nejhůř z trojice. Zdravotníci si s ní nevěděli hned rady. Bylo podezření na řadu vážných zranění, kvůli kterým ji připoutanou přenesli do moderní sanitky. Pro jistotu, dokud nebyli schopní přesně určit diagnózu, ji také nechtěli nechat usnout.

„Ptali se, co dělám, jak dlouho jsem se Zdeňkem… Když už ztráceli témata, pomohla jsem jim a začala se ptát na přístroje v sanitce. A když už mi popsali, jakej k čemu je, začala jsem se zajímat o jejich ceny. Protáhli sice nejdřív trochu obličeje, ale důležité bylo, abych zůstala při vědomí. Mohla jsem si ukroutit hlavu a skoro při každý ceně se mi protáčely panenky. A se zraněním to fakt nemělo nic společnýho…“ řekla. Přiznala, že chvílemi i zapomínala na prudkou bolest v zádech a levé noze.

Z nehody nakonec Dominika vyvázla bez následků. Pár měsíců se sice léčila, ale dneska už je to pro ni jen hnusná vzpomínka.

„Měla jsem štěstí na zdravotníky. Byl to fakt sehranej tým profesionálů. A dodneška si i pamatuju na ty šílený ceny některých záchranářských pomůcek. Schválně si vyhlédněte nějaký typ a RZ a ostatním čtenářkám prozraďte, kolik který stojí. Myslím, že pak budou některé investice do zdravotnictví hodnotit jinak a nepodlíhat populistickým svodům,“ dodává žena.

Poslechli jsme tedy Dominiku a jeden z vozů pražské rychlé záchrany si vyhlédli. A chvílemi se nestačili divit. Když samotná sanitka není laciná a její vybavení několikamilionovu cenu násobí, pak se není čemu divit, že zdravotnictví polyká tolik miliard ročně. Ale jde o zdraví a životy lidí, to se nedá penězi vyvážit...

Mercedes Benz Sprinter

Několik příkladů vybavení i s cenami
+ Monitor s defibrilátorem cena 346 642 Kč.
+ Odsávačka s držákem cena 35 415 Kč.
+ Batoh s kyslíkem cena 4165 Kč.
+ Záchranářský batoh cena 4165 Kč.
+ Plicní ventilátor cena 104 947 Kč.
+ Léky a zdravot. materiál cena 12 755,00 Kč.
+ Hydraulický stůl s polohovatelnými nosítky cena 530 tisíc Kč.

Údaje o voze:
Cena: asi 3,5 milionu Kč
Hmotnost: 4600 kilogramů
Motor: šestiválec do »V«
Obsah: 3 litry
Výkon: 184 koní
Spotřeba: 1115 litrů
nafty na 100 km
Max. rychlost: 150 km/h
Zrychlení: z 0 na 100 km za 14 sekund
Léky a obvazy na jeden výjezd – 5000 Kč!
Nejvíce sanitek má Praha. A ty se v garáži příliš neohřejí. Průměrně totiž za případem vyjíždějí každých pět minut, denně mají 300 až 350 výjezdů. O to rychleji se na nich podepisuje zub času, životnost je tak okolo deseti let. A podobná situace je ve všech záchrankách v republice.
Nesmírně nákladná je samozřejmě i obnova vybavení vozů. Jen léky či obvazy, které se používají téměř při každém výjezdu, stojí bezmála 5000 korun.

Taky jste už zažila nehodu či úraz a ocitla se na lehátku záchranky? Překvapilo vás, jak pekelně drahé je vybavení jedné jediné sanitky?

Reklama