Začalo to před pár lety, s příchodem pandemie koronaviru. Manžel přišel o práci, jí šéf doporučil, aby se poohlížela po jiném zaměstnání. Vadilo mu, že až příliš často zůstává doma s nemocným synem, který ze školky nosil jednu virózu za druhou. Finanční krizi s odřenýma ušima ustáli, ale změnila je. Hlavně manžela, který začal o to víc myslet na zadní kolečka. Vše se jen umocnilo s následným zdražováním.

637e08606a3deobrazek.png
Foto: Shutterstock

„Drahý nájem, elektřina, plyn, nafta, jídlo… To všechno z něho udělalo ještě většího šetřílka. Neříkám, je potřeba koukat na každou korunu. Jenže tohle už není k životu. Nezůstalo mi toho moc, z čeho bych se mohla radovat. Kromě syna nemám pro co žít,“ stěžuje si Ivana, která se v zájmu rodinného rozpočtu musela vzdát svých koníčků. Přestala chodit pravidelně plavat, v divadle ani kině nebyla už víc než rok. A dovolená, kde by alespoň jednou za rok vypnula a přišla na jiné myšlenky, je také v nedohlednu.

„Jasně, známí nám v létě půjčili chatku na Vysočině. Bylo to fajn. Ale dovolená u moře, kde se člověk nemusí o nic starat, nemusí vařit, to prostě není. To se na mě nezlobte. Jenže o té si můžu nechat jen zdát, na tu už nikdy nenašetříme, protože jsou důležitější věci, že jo,“ zoufá si Ivana s tím, že by ocenila alespoň výlety po českých hradech a zámcích, což odmala zbožňuje. Jenže i to je vzhledem k drahým pohonným hmotám a vstupnému velký zásah do rodinného rozpočtu.

Kvůli šetření se už dokonce přestala i těšit domů. „Lednice je poloprázdná, nikdo nesmí být dlouho ve sprše a elektřinu máme snad na příděl. Manžel sleduje i to, jestli koukám na televizi. Nemůže vystát, když při tom vařím, takže jsem otočená zády. Prý ať si v tom případě pustím rádio. A to ani nemluvím o tom, že v obýváku máme 18 stupňů. Chodím v tlusté mikině a ponožkách,“ oklepává se Ivana a přiznává, že pomalu ale jistě upadá do deprese.

„Chápu, že někteří lidé jsou na tom mnohem hůř. Stejně tak vím, že utrácet nemáme z čeho. Jenže říkat si tohle mi stejně nepomáhá. Chybí mi můj život, jaký byl předtím. Teď jen přežívám a nedokážu se s tím vyrovnat. Ať mi ještě někdo říká, že peníze nejsou důležité,“ dodává Ivana.

Zdroj informací: respondentka Ivana

Čtěte také:

Reklama