tulpaTulpy existují po mnoho století v mnoha kulturách, hlavně ve střední a jižní Asii jako Bhutan, Nepál, Čína, Indie či Mongolsko. V Austrálii jsou tyto praktiky známé už od nejstarších kmenů a na americkém kontinentu věří ve spirituální schopnosti vytvořit myšlenkovou zhmotněnou formu například indiánský kmen Cherokee. Tulpy mají podobu člověka či zvířete, mohou být však i z říše fantazie.

Tulpa je energie

V Tibetské tradici je myšlenková forma stvořena vědomě či nevědomě silou vůle, vizuální představou a použitím veškeré energie. Přes řádné cvičení a meditaci se lidé mohou naučit všemi smysly vnímat tuto energii a částečně ji kontrolovat. Kolektivní snažení samozřejmě přináší větší energii, než jakou vynaloží samotný jedinec. Dalo by se říci, že tulpy byly různá zjevení svatých jak pro jednotlivce, tak pro skupiny.

Teoreticky by se dalo říci, že tulpu si dokáže vytvořit každý. Tulpy mohou mít formu zvířat, mytických stvoření, či lidskou. Existuje mnoho lidí, kteří jsou vyfoceni se svou tulpou. Jakmile se jednou tulpa zhmotní, začíná žít svou vlastní existenci. Bohužel, někdy se však svému stvořiteli vymkne kontrole.

Zdokumentovaný případ

Známý je případ francouzské cestovatelky přelomu 19 a 20. století  Alexandry Davidové-Neelové. Cestovala po Asii, kde se seznámila s východní mystikou. Jak badatelka uvádí ve své knize With Mystics and Magicians in Tibet vydané roku 1931 v Londýně, setkala se zde s tulpami. Jednoho dne ji údajně navštívil jistý tibetský malíř, za jehož zády spatřila mlhavé obrysy tajemné postavy. Malíř sám ale neměl o tulpě tušení. Poté se jí však přiznal, že již několik týdnů provádí rituál „dubthabu“ a vzývá přitom božstvo, jehož postavu právě viděla.

tulpaAlexandra se proto rozhodla, že se o stvoření své tulpy pokusí také. Představovala si chudého, přátelského, tlusťoučkého mnicha evropského typu, který se před ní po pár týdnech vizualizace skutečně objevil. Čím více si ho ve své mysli představovala, tím byl viditelnější. Nakonec se jí však vymkl kontrole a zjevoval se nepozván, kdykoli se mu zachtělo.

„Zvláštní znaky, které jsem si představovala, když jsem ho vytvářela, se postupně začaly měnit. Obtloustlý mužík začal hubnout. Výraz jeho obličeje se stával lehce výsměšný, někdy zachmuřený, stále častěji i zlomyslný. Byl nepříjemně vlezlý, dotěrný a stále drzejší. Krátce řečeno, vymkl se mé kontrole,“ uvádí tibetoložka ve své knize.

Alexandra vše podnikala za asistence svého adoptovaného syna, mladého Tibeťana, který jí ve všem pomáhal. Oba se začali časem mnicha bát, a tak se cestovatelka rozhodla se ho zbavit. Jediná cesta, jak zhmotnělou myšlenku zničit, je ji pozřít znovu sám do sebe. Mnich ale začal tvrdě bojovat o život, až málem o něj připravil svou stvořitelku.

Vlastní tulpa

Někdo tomuto fenoménu říká tulpa, my ji můžeme nazvat halucinací, davovou psychózou nebo extrémním strachem. Stalo se vám někdy, že jste se tak báli a prožívali vnitřní paniku takové intenzity, že se vám objekt strachu víceméně zjevil před očima? U nás tomu říkáme „Strach má velké oči“, v Tibetu nejspíš „Strach má velkou tulpu“.

Reklama