Čtenářka Janina vás, ženy-in, žádá o radu, jak pomoci svému miminku.

 

***

 

Dneska už chápu potutelné úsměvy kamarádek, když jsem se jich zeptala, jaké to je být mámou, jak to zvládají a jestli je miminko hodné. Ona to vlastně byla směs potutelnosti a takového divného výrazu. Dneska už to chápu. Vysvětlit to nejde.

 

Ono vlastně ani nejde tak o schopnost to vysvětlit, jako že to člověku leze na nervy. Nikdo neví, jaký to je. Tohle se nevysvětluje ani na předporodním kurzu a že jsem jich na různá témata absolvovala.

 

Víte, co nechápu? Jak ten malý uzlíček, na který každý dychtivě čeká, může pořád jen brečet. Ne, Alex nebrečí, on řve. Pár minut pije a zbytek dne prořve. Řve pořád, prostě pořád. A já mám jen jedny nervy.

 

Těch rad, co jsem dostala. Dát mu cumel, chovat ho/ nechovat ho, držet ho v pološeru/ dát ho na balkon, být hodně venku/být hlavně doma, kojit ho najednou patnáct minut/kojit dvakrát deset, nosit ho tak či onak... Prostě nic nezabírá. Těch „milých“ poznámek, co jsem si vyslechla, jak utišit malého. Hlavně zbožňuju milé sousedky, které „slyší silný hlas miminka až dolů, budliky, budliky“. Bodejť by neslyšely, vždyť by tím svým dvouměsíčním hláskem vyrazil pancéřové dveře. Prášky na zklidnění mu odmítám dávat – dopovat ho už na prahu jeho života, byť to jsou homeopatika.

 

Nervy mám už nadranc, protože neumím vypnout a nereagovat na ten pláč. Už ani nejsem schopná myslet, jestli mu něco je (není, doktorka ho už prohlédka stokrát). Kojím, takže já, která bych si nějakou tu uklidňující pilulku vzala, nemůžu. Jak dlouho se to dá vydržet?

 

Kdo z vás má zaručenou radu?

 

                                                                            Janina

 

 ***

 

Milá Janino,

zaručená rada neexistuje, ale obrátili jsme se na MUDr. Kateřinu Kunstýřovou, praktickou lékařku pro děti a dorost, která uvádí: ,,Jednou z příčin dětského pláče právě v období dvou měsíců věku je tzv. dětská kolika. Je vhodné, aby maminka věnovala pozornost své stravě a vyhýbala se nadýmavým potravinám."

 

                                                                            redakce

Reklama