Málokterá rostlina na naší planetě byla rukou matky přírody tak štědře obdarována hojivými a léčebnými účinky jako stálezelený strom Neem, jehož domovinou je Indie. Každá jeho část, od kořene až po poslední lísteček, je člověku velmi prospěšná. 

neem

Jako zdroj krásy

Pro indické ženy byl odpradávna strom Neem zdrojem vitality, krásy, zdraví a hygieny. Použití neemového oleje v kosmetice totiž velmi blahodárně působí na pokožku. Účinně působí na akné, alergie a ulevuje suché pokožce. Vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a dalších užitečných látek v oleji jedinečně působí na pleť, vlasy, a dokonce i ústní dutinu.

…i rovnováhy

Látky obsažené v neemovém oleji mají schopnost pleť hydratovat a i omlazovat - po použití se pleť stává pružnou, vláčnou, zdravou a také odolnou vůči projevům stárnutí. Pleťové masky, sprchové gely, šampony, tonery, ústní vody či zubní pasty obsahující zmíněné výtažky mají unikátní schopnosti.

Neemový olej totiž dokáže udržet přirozenou rovnováhu pokožky a hojit její poškozené vrstvy, ať v dutině ústní, ve vlasech, tak i na celé pokožce. Zmírňuje projevy stárnutí, tvorbu vrásek, má zklidňující a zpevňující účinky, rozjasňuje pleť a působí jako výborný antioxidant.

neem

Kde najdeme neemový olej?

Neemový pleťový krém dokonale hydratuje pokožku, zlepšuje její pružnost, pevnost, má antioxidační účinky, působí proti tvorbě akné, zmírňuje projevy lupenky a ekzémů. Dobře se vstřebává, nezanechává pocit mastnoty.

Neemový pleťový gel jemně čistí, detoxikuje, zvlhčuje pokožku, pomáhá udržovat její pevnost, pružnost, má omlazující účinky, snižuje výskyt bílých skvrn způsobených vitiligem. Účinně dále ničí viry, bakterie, plísně, parazity, posiluje imunitní systém kůže, zklidňuje podrážděnou pokožku, léčí akné, ekzémy. Působí preventivně proti široké škále kožních onemocnění.

Neemové mléko výtažky z nimbových listů, aloe vera, poskytuje hydrataci a výživu pokožce, chrání ji před škodlivými vlivy prostředí a negativními účinky UV záření. Léčivě působí na kůži postiženou bradavicemi, lupenkou vitiligem, ničí bakterie, plísně parazity na pokožce. Je vhodné pro všechny typy pleti, zvláště pak pro pleť podrážděnou, svědivou, citlivou.

Neemové mýdlo velmi jemně čistí pokožku, aniž by narušovalo její ochrannou vrstvu. Má zklidňující účinky, které ocení především lidé s podrážděnou, svědivou, suchou citlivou pokožkou.

Neemový šampon udržuje přirozenou rovnováhu pokožky hlavy, chrání a obnovuje vlasovou strukturu, zabraňuje třepení konečků, zvětšuje objem vlasů. Zabraňuje tvorbě lupů, šupin, pomáhá léčit lupenku. Použít jej lze na všechny typy vlasů, zvláště je vhodný pro problematickou, citlivou a svědivou pokožku hlavy. 

Neemová zubní pasta účinně léčí krvácivost, záněty dásní, paradontózu, působí proti vzniku plaku, zubního kazu, nepříjemnému zápachu z úst. Zabraňuje dalšímu poškození dásní. Má příjemnou chuť, osvěžuje dech. Doporučujeme používat jako prevenci ztráty zubů. ¨

Více o stromu Neem jsem vypátrala v Botanické zahradě ve skleníku subtropických rostlin

Bylo to malé dobrodružství. Zavolala jsem do botanické zahrady, abych vám mohla podat informace od odborníků. Dopátrala jsem se Mgr. Jany Procházkové, a ta mi řekla:

„Neem je lidový název pro tropický strom Zederah indický, latinsky Azadirachta Indica. U nás se bohužel nepěstuje ani ve sklenících, máme pouze mladý exemplář příbuzného druhu Melia Indica. Tento strom se vzdáleně podobá našemu jasanu, hlavně stavbou listů.“

neem

Dal by se pěstovat i v domácích podmínkách?
Jako většina subtropických rostlin potřebuje těžší jílovitou zeminu, která drží vodu, s příměsí písku a dobrou drenáží. Nutné je zazimování ve světlém skleníku při teplotě kolem 13 stupňů.

Tento strom opadává a na jaře zase obráží, jako třeba olivovník. Ale v našich podmínkách se dá těžko využít k jinému účelu než okrasnému.

Kde by se dala sehnat sazenice?
Ani v jedné z Botanických zahrad v Praze tento druh nenajdete, zkuste se zeptat v subtropickém zahradnictví v Jilemnici.

Zavolala jsem tedy do Jilemnice, ale ani tam jsem nepochodila. Vedoucí oddělení subtropických rostlin pan Beran mi sdělil, že Zederah Indický, zvaný Neem, u nich nepěstují ani neprodávají.

Jediná možnost, jak sehnat sazenici, je někde ve středomoří, třeba v Toskánsku.

Zdroj: Allmedia4U

Čtěte také:

Reklama