Zahrada bez stromů a keřů by působila chudě a nezajímavě. Nezáleží na tom, jestli je užitková nebo okrasná, dřeviny by v ní rozhodně neměly chybět. Zahrádce jako dlaň bude „slušet“ alespoň okrasný keř, nebo solitérní strom. Říjen je ideálním časem pro jejich výsadbu.

Proč je lepší sázet stromy na podzim? Do zimy stačí dobře zakořenit a na jaře už se naplno „rozjede“ jejich růst. Kvalita půdy je optimální. Není tolik zamokřená jako na jaře a nehrozí tak nebezpečí zahnívání kořenů.

Jaké stromy sázet? Záleží na klimatických podmínkách. Ve výše položených oblastech by se s choulostivějšími druhy (meruňky, broskvoně a ořešáky) nemělo otálet. Ostatní druhy opadavých stromů a keřů se můžou sázet od poloviny října až do prvních mrazíků.

skalnik

Čtěte také: Zapomeňte na thuje. Zkuste vysadit zázračný živý plot

S ohledem na klimatické podmínky vybírejte i mladé stromky. Vyplatí se nakupovat ve školkách a zahradnictvích, které jsou nejblíže vašemu bydlišti. Stromky a keře tak budou odolnější nejen vůči výkyvům počasí, ale i případným škůdcům.

Pokud jste spíše pro okrasnou zahradu, vybírejte stromy a keře ozdobné květem, nebo strukturou a barvou listů. Mezi oblíbené keře patří šeříky, zlatice, hortenzie, vajgélie, nebo rododendrony. O krásnou strukturu listů se postarají třeba kanadské javory, okrasné vrby nebo sakury.

Do malých zahrádek a pro zakrytí nepěkných zákoutí se budou hodit popínavé keře. Zvláště přísavníky vám svou barevnou proměnou vykouzlí nádhernou atmosféru. Od svěže zelené na jaře, až po žluté, oranžové a bordové tóny na podzim.

prisavnik

A co takhle spojit krásné s užitečným? Třeba rakytník řešetlákový je na podzim doslova obalený oranžovými bobulemi, které jsou zároveň vitamínovou bombou. Šípková růže vám na jaře provoní zahradu a na podzim dá plody na chutný čaj. Užitečných keřů okrasných i svými plody je celá řada: Například hloh, jeřabina, beztrnný ostružiník.

Jak stromek správně zasadit?

Vykopejte prostornou jámu, aby byly kořeny volně rozprostřené a měly kolem sebe dostatek kypré a výživné půdy. Již při sázení vložte do jámy kůl, aby pevně ukotvený rostoucí stromek podpíral. Dobře stromek zalijte a v místech, kde by mu hrozilo okusování zvěří, obalte jeho kmínek pletivem.

Čtěte také:

Reklama