Už jsou zase tady. Pro někoho svátky jara, pro někoho hrůza a děs. Přiznám se, že se více přikláním k druhé variantě. Ne, že by se mi nelíbilo jarní sluníčko, rozkvétající sněženky a upečený mazanec na stole. Ale strašně mě rozčiluje ten barbarský zvyk šlehání pomlázkou.

 

Kdysi to byla možná hezká tradice. Děvčata byla šlehána (mlácena) čerstvými vrbovými proutky, aby byla zdravá a příští rok neuschla. Bohužel moje zkušenosti z dětství se s postupujícím věkem nemění.  Ráno na Velikonoční pondělí to byl pro mne vždycky stres, shon a znamenalo to pro mne nepochopitelnou preferenci mužského pohlaví v naší rodině.

Na Velikonoce jsme jezdívaly se sestrou k babičce a dědovi do Orlických hor. V sobotu jsme vždycky pekly mazance, beránky a zajíčky. V neděli jsme celý den barvily vajíčka, lepily na ně obtisky a aranžovaly je do ošatek a skleněných slepiček. V pondělí jsme za to všechno dostaly nařezáno a daly celovíkendovou práci nějakým cizím blbečkům. To, že mě párkrát šlehnul tatínek, dědeček, strejda a bratranec, by mi až tak nevadilo. Ale nikdy nezůstalo jen u nich.

 

Babička mě vytáčela každé Velikonoce tím, že i přes výslovný zákaz pustila vždycky koledníky za mnou až do ložnice. Když si tak poklidně spíte a najednou vám do peřiny začne mlátit parta výrostků, je to k zbláznění. A stupňuje se to tím více, když už nejste malá holčička, ale patnáctiletá slečna, která se v krátké noční košilce před nimi stydí. Proto k nám asi všichni chodili tak rádi. Honit polonahou, rozespalou holku po baráku musí být děsná legrace.

 

Po várce pubertálních výrostků přijde parta (většinou ne jedna) přiopilých tatínků. Jejich ratolestem je od 2 do 6 let a často ani nevědí, proč mají ten podivný proutek v ruce a proč by měli té hodné tetě nabacat. Nutno dodat, že malí chlapečkové svátečně vystrojení, s roztomilým košíčkem na vajíčka, mi vůbec nevadí. Mám je ráda. Ale štvou mě jejich tatínkové. Jednou za rok se mohou bez hrozby sankcí od manželky pěkně ožrat, být s dětmi a ještě si užít. Posilnění alkoholem mlátí hlava nehlava, až si druhý den nemůžete ani sednout. Kdo nebyl stíhán tátou od rodiny s třemi promilemi v krvi, od sklepa až na půdu, neuvěří.

 

Když všichni odešli, babička se od nás dětí nechala taky „vyprášit“ a dala nám výslužku. Nám holkám čokoládové vajíčko. Bratrancovi pytel čokolády a peníze. Proč? No, byl přece kluk.

 

Klidně mi říkejte, že jsem zakomplexovaná feministka, která nesnáší velikonoční zvyky. Pravdou je, že od jistého věku vidím v koledování více než velikonoční, spíše tradiční namlouvací rituály. Lovci za bujarého pokřiku nahánějí svou zvěř, aby ji mohli skolit. Dobít. Pokořit.


Asi jsem moc radikální a spoustě z vás se to nebude líbit. Velikonoce nejsou sice jen směsicí zvyků a tradic, mají mnohem větší význam pro křesťanskou veřejnost, ale v praxi pro mě znamenají tohle. Demonstraci mužského šovinismu.


4. jak se nazývá člověk co neumí číst ani psát?  

Je pravda, že podle tradice na přestupný rok je to naopak a holky mají polévat kluky studenou vodou. Jenže přestupný rok je jednou za 4 roky!!!!

Navíc u nás se to nikdy nedodržovalo.

 

I když… Je jaro a vůně velikonočních beránků se line kuchyní…. Rodina se sejde u barvení vajíček… Den volna navíc… Velikonoce mohou být i hezké. A jeden zvyk je na nich prostě super. Na Velikonoční pondělí máte mít na sobě něco nového, aby vás beránek nepokakal. Takže to je legitimní důvod: koupit si zase nějaký nový hadřík! Dámy, honem do obchodů!

 

Jak slavíte Velikonoce vy? Máte je rády? Jaké zvyky a tradice dodržujte? Barvíte vajíčka, chodíte koledovat, pečete mazance? Pište mi vaše zážitky z Velikonoc a pošlete nějaké pěkné velikonoční fotky!

Reklama